کد خبر: 298500 A

معاون تحقیق و توسعه سازمان غذا و دارو مطرح کرد:

معاون تحقیق و توسعه سازمان غذا و دارو گفت: وجود ۱۸ تا۲۲ درصد از کل داروهای ثبت شده در هر گروه درمانی یک وضعیت خوب تلقی می شود، حال آن که ما بیش از ۵۵ درصد داروهای ثبت شده در دنیا را در ایران داریم.

به گزارش ایلنا، شکوفه نیک فر در آستانه برگزاری سمینار" دسترسی عادلانه به درمان های نوین حق همه" ضمن بیان این خبر اظهارکرد: خوشبختانه وضعیت داروهای ضد سرطان از نظر دسته بندی داروهای دیگر سایربیماری ها در کشورمان از بهترین حالت برخوردار است .در حالی که داروهای بیماران دیابتی کمتر از 20 درصد در دسترس است.

وی همچنین ادامه داد: اما بالاخره سرطان بیماری درمان ناپذیر و سختی است و همیشه همه فکر می کنند که داروی خوبی در دسترس نیست در حالی که هنوز بشر موفق به درمان این بیماری نشده است.

 معاون تحقیق و توسعه سازمان غذا و دارو افزود: به رغم ورود داروهای جدید همه بر این باروند که داروهای مورد نیاز در دسترس نیست در حالی که ما در ایران دسترسی بسیار خوبی به داروهای روز دنیا برای درمان بیماران سرطانی ایجاد کرده ایم.

به گفته وی با توجه به مشکلات شدید جسمی بیماران سرطانی به طور کلی بیمار؛ دولت و بیمه هیچ کدام نمی توانند 500 تا 600 میلیون تومان برای افزایش 23 روز عمر یک بیمار سرطانی هزینه کنند پس بنابراین هزینه کردها دراین باره باید منطقی باشد.

وی در مورد حمایت بیمه ها از داروها ودرمان های نوین روزدنیا دراین زمینه گفت: حمایت بیمه ها را باید از خودشان بپرسید؛ اما برای داروهای مورد استفاده در قدم های اولیه سرطان پوشش دهی کامل است اما داروهای جدید که در حال اضافه شدن به لیست فهرست دارویی می باشد، تصیماتی است که وزارت رفاه می گیرد و به وزارت بهداشت ارتباطی پیدا نمی کند و در کل پوشش خوبی دارد.

حمایت سازمان غذا و دارو از بیماران سرطانی

دبیر شورای بررسی تدوین داروهای ایران خاطرنشان کرد:  از طرف دیگر ما هم در سازمان غذا و دارو درراستای حمایت از بیماران سرطانی ،برای داروهایی را که تحت پوشش بیمه نبوده پوشش 70درصدی ایجاد کرده ایم .وبرای داروهایی که که تحت پوشش بیمه اند حمایت 70درصدی را به 90 درصد افزایش داده ایم؛ در واقع این تفاهم نامه ای بین بین وزارت رفاه و وزارت بهداشت بوده و پولی است که وزارت بهداشت به بیماران صعب العلاج از جمله سرطانی ها در راستای دسترسی مناسب تر به داروها ودرمان های جدید می پردازد.

سازمان غذا و دارو داروهای بیماران سرطانی
نرم افزار موبایل ایلنا