کد خبر: 300879 A

قالیباف در آیین افتتاحیه مجمع شهرداران آسیایی:

شهردار تهران گفت: مادامی که پایداری در دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی حاصل نشود، شهرداری به رشد مطلوب خود نرسیده است.

به گزارش ایلنا،‌ محمدباقر قالیباف در آیین افتتاحیه پنجمین مجمع شهرداران آسیایی که صبح امروز در محل هتل آزادی برگزار شد، گفت: به نمایندگی از شهروندان تهرانی به همه شما خوشامد می‌گویم. خوشحالم از اینکه یکبار دیگر خود را در جمع شما همکاران پر تلاش می بینم و امیدوارم با فرصت جدید ایجاد شده برای مشارکت و همکاری، تبادل تجارب و دیدگاه ها و تلاش در مسیر یافتن پاسخ های موثر برای چالش های  مشترک جدید و روز افزون که شهرهای مان با آن ها روبه رو می شوند، بتوانیم به بهبودکیفیت زندگی شهروندان و غنای پیوندها و ارتباطات دیرپا میان شهروندان آسیا و منطقه بیافزاییم و فضای نوینی را برای فردای بهتر ملت هایمان فراهم سازیم.

وی ادامه داد: ما در اینجا گرد آمده‏ایم تا با همکاری هم، بر مبنای منافع و ارزش‌های مشترک، حرکت و جریانی را که هفت سال پیش پایه‏ گذاری شد، با قدرت و صلابت بیشتر پیش ببریم. حرکتی که هدف اولیه و اصلی آن تحقق بخشیدن به همگرایی آسیایی از طریق تشریک مساعی و همفکری مدیران شهری و یادگیری مشترک از تجربیات موفق یکدیگر است.

شهردار تهران با بیان اینکه جهان به تازگی در حال عبور از یک مرحله تاریخی بسیار مهمی است، گفت: مجموعه تحولات شهرنشینی به پیدایش شهرهای متراکم از جمعیت و کالبد منجرشده است. بیشترین رشد شهرنشینی در دهه های آینده به کشورهای در حال توسعه مربوط است و این دگرگونی عظیم هم فرصت است و هم تهدید بسیار جدی. جهان ما در حال گذار از مرحله ای بسیار حساس و سرنوشت ساز است و ما مدیران و متولیان شهری باید بتوانیم مسئولیت و نقش تاریخی خودمان را در پیشگیری از گسترش تنش ها و منازعات خانمان سوز ناشی از عصبیت های جاهلی، و تامین فضاهای زیست انسانی مناسب برای شهروندان بی گناه، بی دفاع، درمانده و آسیب دیده به خوبی ایفا کنیم.

قالیباف افزود: اینک در کشورهای غرب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا موجی از ترس، نفرت، دلهره و نگرانی برخاسته است که در ظاهر ریشه های دینی و عقیدتی دارد اما ما به خوبی آگاهیم که این رویدادهای تلخ و تاسف بار که به نام اسلام در منطقه رغم می خورد، تا چه اندازه در پیوند با ریشه های تعصب جاهلی، اندیشه های نژادپرستانه، غرور، قدرت طلبی و بیش از همه توطئه ها و نیرنگ های پیچیده دشمنان مشترک است.

شهردار پایتخت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نگرانی های جدی که برای شهروندان به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند زنان وکودکان در سطح منطقه وجود دارد، بیان کرد: از سوی دیگر میراث تمدنی اسلام و شهرهای اسلامی در معرض خطر و نابودی است و باید تلاس های زیادی برای صیانت از این میراث مادی و معنوی به عمل آید.

وی تصریح کرد: در این شرایط سخت لازم است تلاش هایمان را بیش از هر زمان، به تامین نیازها و انتظارات حیاتی انسانی درسطح محلی و در چارچوب دولت های محلی متمرکز نماییم. تردیدی ندارم که ایفای مسئولیت مشترک شهرداران و مدیران شهری و محلی که مهمترین آن تدارک و تجهیز هوشمندانه شهر و نظام مدیریت آن برای تامین خواسته های شهروندان است، بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه به اصول انسانی و پافشاری بر آنهاست. از سوی دیگر نیاز به گسترش دانایی و مبارزه با جهل که ریشه بسیاری از منازعات است، به صورت روزافزون احساس می شود.

قالیباف ادامه داد: هر یک از شما به نمایندگی از شهری آمده اید که ساکنان آن به ارزش های تاریخی و فرهنگی خود می بالند و این یکی از مزایای تعامل و همگرایی اعضای مجمع شهرداران آسیایی و (UCLG-MEWA)- یو.سی.ال.جی موا- برای پرداختن به مسایل مشترک و دستیابی به راهکارهای مثبت و سازنده است. امیدوارم شما نیز با من هم عقیده باشید که یکی از مطمئن ‏ترین راههای همگرایی شهر‏های آسیا، ایجاد یک روابط غیرقابل خدشه و ناگسستنی مابین این کلان شهرها بر اساس تاریخ و فرهنگ ضداستعماری آن‏هاست.  در واقع شهرهای آسیایی؛ از بین النهرین گرفته تا فلات ایران و از شبه قاره تا شرق دور میراث‏دار «آسیب‏های تاریخی پایداری» هستند که ریشه بخشی از آنها در روابط ناعادلانه آنها با قدرت‏های استعماری و نو استعماری و پیگیری و الگوبرداری های ناخواسته از کشورهای غربی است.

شهردار تهران با بیان اینکه به گواهی تاریخ، در دوره استعمار همزمان با سلطه استعمارگران بر راه‏های دریایی؛ رونق، شادابی و مرکزیت شهرهای آسیایی به سکون گرایید و به محاق رفت، گفت: در نتیجه این شهرها وارد ارتباطی یکسویه و نابرابر با جهان استعمار شدند. رابطه‏ای که شهرهای ما را به «انباری از مسائل و معضلات توسعه» تبدیل کرد. استمرار همین شکل رابطه در دوران پسااستعمار، به ‏رغم دگرگونیهای ظاهری و پیشرفت‏های سریع باعث شد تا در کنار افزایش جمعیت، مسائل و مشکلات موجود پیچیده‏تر شوند.

وی تاکید کرد: نگاه امروزین ما به «فرهنگ و پیشنیه تمدنی مشترک» و جایگزین کردن «ارتباط متقابل شهرهای آسیایی باهم» به عوض رابطه یک سویه قبلی در حالی اتفاق می‏افتد که همه ما به آسیب‏های اشاره شده واقفیم و این همگرایی را یک ضرورت تاریخی، سیاسی و اجتماعی می‏دانیم.  واقعیت غیرقابل انکار این است که رجوع به هر نسخه دیگری غیر از همگرایی و همکاری منطقه‏ای و عدم رجوع به فرهنگ مشترک به معنای ایجاد فرصت سرمایه‏گذاری و منتفع ساختن نیروها و جریان‏هایی است که در سطح جهانی، در شکل گیری مشکلات ما سهم داشتند. ما باید با تقویت پتانسیل‏های منطقه‏ای و قاره‏ای، معادله فرصت و پیشرفت را به نفع نیروهای سازنده همدیگر تغییر دهیم.

محمدباقر قالیباف در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: عمیقا بر این باورم که آگاهی و مشارکت مردم، ستون های اصلی تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت در شهرها و زیربنای شهرهای پایدار آینده است. رویای «پیشرفت، عدالت و معنویت» زمانی به واقعیت خواهد پیوست که مردم به حقوق و مسئولیت های سنگین خود در اداره خود، خانواده، شهرها و جوامع آگاه باشند. قانون تنها زمانی قابل اجراست که توسط تمامی شهروندان درک شود و آنان خود به مشارکت کنندگان اصلی در اعمال قانون مبدل شوند.

شهردار پایتخت با بیان اینکه ما در تهران تلاش کرده ایم که با استفاده از رویکرد محله محور و تشکیل شوراها و سراهای محلات، مشارکت شهروندان را در اداره شهر افزایش دهیم، تصریح کرد: به عنوان نمونه شهرداری تهران در کمپین های خود از جمله «خط سفید» تلاش می کند تا با افزایش آگاهی شهروندان از اهمیت رفتار ترافیکی، الگوی مصرف و سبک زندگی خود، زمینه لازم برای افزایش مشارکت آنان را در داشتن آسمانی آبی و زمینی پاک فراهم آورد.

وی تصریح کرد: باید سخت تلاش کنیم تا شهرهایمان در آسیا و منطقه را به زیست پذیرترین، شکوفا ترین و پایدارترین شهرهای جهان تبدیل کنیم. شهرهایی که شهروندانشان به زیستن در آن ببالند.  شهرهایی امن، سبز و با مدیریت مناسب که در آن ارزش های انسانی از قبیل عدالت ومهربانی حاکم هستند. شهری که در آن هر کس از جمله اقشار آسیب پذیر و گروه های ویژه اجتماعی مانند شهروندان سالخورده، کودکان و معلولین می توانند در پیشرفت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مشارکتی پویا داشته باشند.

به گفته قالیباف مادامی که پایداری در دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی حاصل نشود، شهرداری به رشد مطلوب خود نرسیده است.

شهردار تهران افزود: در دوره مسئولیتم، رویکرد خود را در سیاستگذاری و مدیریت شهری بر تمرکززدایی و تفویض اختیارات با بهره مندی از مشارکت حداکثری شهروندان در اداره شهر پایه گذاری نموده ام. ما آینده تهران را به صورت شهری جهانی ترسیم کرده ایم. شهری تاثیرگذار در تحولات جهانی، شهری که مرکز تعاملات، گفتگوها، آموزش و تصمیم گیری در سطوح مختلف محلی و بین المللی در زمینه های دیپلماتیک، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خواهد بود. ما تهران آینده را به مثابه شهر دانش می بینیم که در آن دانش و افکار به عنوان مهمترین محرک های تولید مشاغل دانش بنیان خواهند بود. همچنین ما تهران را به صورت شهر فرهنگ می بینیم که در آن مهمترین عنصر شهری هویت و مهمترین کالا در شهر تولیدات فرهنگی خواهد بود. درحقیقت شهرداری تهران تلاش می کند با استفاده از رویکردی مبتنی بر توسعه اجتماعی- فرهنگی، ثبات اجتماعی و همگرایی محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی را افزایش دهد.

شهردار تهران در ادامه سخنانش بیان کرد: تبادل نظر درباره حیطه های گوناگون مأموریتی دولت های محلی امری حیاتی است. ما می‌توانیم بر روی زمینه‌های مشترک کار کنیم و با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی شهری، سطح روابط شهرها را گسترش دهیم. امروز اکثریت شهرهای جهان با چالش‌های مشابهی مواجه‌اند؛ ترافیک، آلاینده های زیست محیطی، بافت های فرسوده و... . ما می‌توانیم از به اشتراک گذاردن تجارب مواجه با این چالش‌ها، فرصتی برای همکاری بیشتر بسازیم.

وی افزود: آینده‌ تمدن و زندگی به هم پیوسته‌ شهری ما، در گرو گسترش این نوع تعاملات است. این تعاملات به ما کمک خواهد کرد تا آینده و آرمان ترسیم‌شده برای شهرهایمان را برای تبدیل شدن به شهرهایی مهربان، آینده‌ ساز، اخلاق‌گرا، عدالت‌محور، سالم، پایدار، هوشمند، دانش‌بنیان و خلاق به واقعیت بدل کنیم.

قالیباف تاکید کرد: علاوه بر این ما باید تلاش کنیم تعاملات فرهنگی میان شهروندان شهرهای آسیایی را گسترش دهیم و از تجربیات موفق یکدیگر درس بگیریم. این امر می تواند از رهگذر توسعه زیرساخت‏ های مرتبط با اقتصاد گردشگری در شهرها تحقق یابد. امروزه صنعت گردشگری به ویژه شاخه شهری آن با تکیه بر فرهنگ، جایگاه خاصی در اقتصاد دارد و نقش فعال و موثری در ارتقاء ساختار اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی ملت‏ها و به تبع آن شهرها ایفا می‏کند. بسیاری از شهرهای آسیا دارای جاذبه‏های متعدد گردشگری هستند، لذا توسعه گردشگری شهری پایدار و مدیریت خردمندانه آن، هم دارای مزایای اقتصادی قابل توجهی برای شهروندان است و هم روابط فرهنگی قوی‏تری میان شهرها ایجاد می‏کند.

وی با تاکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا گذشتۀ درخشان شهرهای آسیایی بار دیگر در آینده آنها تجلی یابد، گفت: در صورتی که بتوانیم تعامل سازنده‏ای میان شهرهای آسیایی ایجاد کنیم نه تنها قرن بیست و یکم قرن آسیا است بلکه قرن رونق شهرهای آسیایی هم خواهد بود.

محمدباقر قالیباف در پایان گفته هایش با ابراز امیدواری به اینکه این نشست موفقیت واثربخشی فراتر از انتظار داشته باشد، بار دیگر از حضور ومشارکت میهمانان این نشست سپاسگزاری و اقامتی خوش و خاطره انگیز را برای آنان در تهران آرزو کرد.

اجتماعی و فرهنگی تمدن خاورمیانه رشد شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا