کد خبر: 300895 A

جهانگیری در مراسم افتتاح موزه دوران اسلامی؛

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: موزه‌ها ضرورت و نیاز کشور ما است، زیرا بدون داشته‌های فرهنگی نمی‌توانیم به توسعه دست پیدا کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح موزه دوران اسلامی و موزه پیش از تاریخ در موزه ملی ایران گفت: موزه‌ها یکی از ضرورت‌ها و نیازهای اصلی کشور ما هستند. موزه تنها مرکزی برای حفظ و نشان‌دهنده اشیاء‌ نیست، بلکه مرکزی برای حیات فرهنگی است و مکانی است که در آن گذشته با ما سخن می‌گوید.

وی ادامه داد: ملتی که از گذشته خود شناخت نداشته باشد؛ نمی‌تواند؛ حال حاضر خود را نیز به خوبی درک کند و آینده سرافرازی را برای خود ترسیم کند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: برای توسعه هر چند که منابع مادی و فیزیکی نیاز داریم اما شرط کافی توسعه، سرمایه فرهنگی و معنوی است و بدون استفاده از داشته‌های فرهنگی نمی‌توانیم؛ در مسیر توسعه گام برداریم.

جهانگیری تصریح کرد: موزه‌های ما بخشی از فرهنگ ملت ماست که دور هم جمع شده‌است البته باید تاسف بخوریم که در دوره‌ای غارت‌های بزرگی در آثار تاریخی ایران شکل گرفت و این بخش از فرهنگ و تاریخ ایران به خوبی حفاظت نشد که این امر به دلیل برخی سوء‌مدیریت‌ها بود.

جهانگیری ادامه داد: در این دولت تلاش وسیعی در حوزه میراث فرهنگی صورت گرفته و در زمینه آثاری که باید؛ ثبت جهانی می‌شدند، نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. وظیفه جدی ما این است که از میراث فرهنگی حفاظت وحراست کنیم و اجازه ندهیم که برخی اتفاقات در این حوزه به فجایع تبدیل شود، همانگونه که در کشورهای اطراف ما که آثار تاریخی دارند، فجایع بزرگی در حال رخ دادن است و دل هر انسانی به درد می‌آید؛ وقتی می‌بیند که عده‌ای جاهل مانند داعش با میراث یک ملت این گونه برخورد می‌کند.

وی با بیان اینکه امسال موزه دوران اسلامی گشایش یافته است، گفت: دوران اسلامی دوران فرهنگ و تمدن بزرگی است که روح اسلامی و ایرانی در هم آمیخته شده است. دوران قبل از اسلام نیز نباید مورد غفلت باشد و دوره بعد از اسلام هم نباید فراموش شود ما گذشته پرافتخاری داریم و می‌خواهیم با تکیه بر آن نقش خوبی را در آینده و در دنیا ایفا کنیم.

دولت رئیس جمهور معاون رئیس جمهور موزه جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا