کد خبر: 300953 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه طرح پزشک خانواده را با مدل عملی و نه به صورت تبلیغاتی اجرا می‌کنیم، گفت: تداوم برنامه بی‌شک نیازمند تدبیر، زمان و زیر ساخت‌های لازم است، بنابراین تحت تأثیر فشار و تبلیغات نباید در اجرای این طرح شتاب کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا؛ سید حسن هاشمی پس از دیدار با قهرمانان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در المپیاد‌های ورزشی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کم تحرکی یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است و در این زمینه تفاهم نامه‌های فراوانی با وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان امضا کرده‌ایم اما از نظر عملی، اقدامات مناسبی را شاهد نبوده‌ایم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اضافه وزن و کم تحرکی اول به خود مردم و والدین بر می‌گردد و در این زمینه نقش رسانه‌ها و وزارت خانه‌های درگیر بسیار مهم است در حالی که وزارت بهداشت می‌تواند آمار بیماری‌ها، معلولیت‌ها و مرگ و میر‌های ناشی از بیماری‌های غیر واگیر را اعلام کند همچنین می‌توانیم در دولت و مجلس در قالب مطالبات این مسائل را مطرح کنیم.

هاشمی افزود: وزارت بهداشت همچنین می‌تواند عواملی را که باعث افزایش وزن می‌شود را گوشزد کند و انتظار داریم همه مسوولین در دولت و مجلس در خصوص عواملی که موجب افزایش وزن و کم تحرکی می‌شوند، مالیات‌هایی را وضع کنند تا از آن طریق نیز یک عامل بازدارنده وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت در قالب دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام به برگزاری المپیاد‌های ورزشی می‌کند تا دانشجویان را به ورزش تشویق و ترغیب کنیم و در جهت توسعه فضاهای آموزشی و تشویق دانشجویان به فعالیت‌های ورزشی اهتمام بیشتری خواهد شد.

هاشمی در پاسخ به این سوال که نظرتان در خصوص اظهارات برخی سایت‌های محلی مبنی بر مخالفت شما با طرح پزشک خانواده چیست گفت: ما در حال حاضر پزشک خانواده را اجرا می‌کنیم و برخی از جانب همه حرف می‌زنند.

وزیر بهداشت گفت: طرح پزشک خانواده را با مدل عملی و نه به صورت تبلیغاتی اجرا می‌کنیم و مردم استان فارس متوجه علمی بودن آن می‌شوند زیرا نیاز به تدبیر، زمان و زیر ساخت‌های لازم دارد بنابراین تحت تأثیر فشار و تبلیغات نباید در اجرای این طرح شتاب کرد.

هاشمی ادامه داد: علاوه بر نیاز به زیر ساخت‌ها به ایجاد نظام ارجاع نیز نیاز جدی وجود دارد و در آینده، کشور از تربیت پزشکان خانواده‌ای بهره‌مند می‌شود و بی‌شک این امر دارای برکات زیادی برای مردم است.

پزشک خانواده بیماری‌های غیر واگیر افزایش وزن تربیت پزشک خانواده‌
نرم افزار موبایل ایلنا