کد خبر: 301271 A

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران عنوان کرد:

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، بالا‌ترین آمار پوسیدگی دندان‌های کودکان بالای ۴ سال در کشورمان را مربوط به تهران دانست و گفت: هر ایرانی به طور میانگین ۶دندان پوسیده، پُرشده و کشیده دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی انجمن داندانپزشکان عمومی ایران، باقر شهنی‌زاده در آستانه برگزاری دهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با هدف آموزش، پیشگیری و ماندگاری درمان در دندانپزشکی که قرار است از ۱۰ تا ۱۳ شهریور در برج میلاد برگزار شود، اظهار داشت: افراد ۳۳ تا ۴۸ سال در کشور بالای ۱۳ درصد پوسیدگی دندان دارند و همچنین بیشترین پوسیدگی دندان‌ها مربوط به استان سیستان‌وبلوچستان، بندرعباس و بندر بوشهر است.

وی با اعلام اینکه کودکان بالای ۴ سال در تهران بالا‌ترین آمار پوسیدگی دندان را دارند، افزود: هر ایرانی به طور متوسط ۶ دندان پوسیده، پرشده و کشیده دارد.

وی در ادامه به اهمیت مسواک‌زدن اشاره کرد و گفت: مسواک خوب، مسواکی است که بعد از استفاده، موهای برس آن به حالت اولیه برگردد و اگر غیر از این بود، نباید از آن مسواک استفاده شود.

شهنی‌زاده با تاکید بر اینکه اگر یک دندان هم داشته باشیم مسواک زدن لازم است، افزود: مسواک زبر برای افرادی که دندان‌های پوسیده دارند بیشتر کارآیی دارد، زیرا بیشترین میزان پوسیدگی بین دندان‌ها مشاهده می‌شود.

وی در ادامه به اهمیت استفاده از نخ‌دندان اشاره کرد و گفت: نخ‌دندان یک کار تفننی نیست، بلکه یکی از راههای حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از نخ‌دندان است.

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بر ضرورت جویدن غذا برای حفظ سلامت دندان‌ها تاکید کرد و گفت: کسانی که رژیم غذایی نرم دارند، زمینه پوسیدگی دندان‌ها در این قبیل افراد بالا‌تر است.

شهنی‌زاده همچنین بر استفاده از مسواک‌زدن بدون خیس کردن آن توصیه کرد و گفت: خیس شدن مسواک باعث می‌شود که خمیردندان در‌‌ همان مرحله اول از دهان خارج شود.

وی در ارتباط با استفاده از خلال دندان نیز گفت: هر نوع وسیله‌ای که به بافت دندان فرد آسیب می‌رساند نباید مورد استفاده قرار گیرد، ضمن اینکه معلوم نیست خلال دندان که از آن استفاده می‌کنیم بهداشتی باشد.

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به موضوع جرم‌گیری دندان‌ها اشاره کرد و گفت: جرم عبارت است از تجمع مواد رسوبی داخل دهان با مجموعه‌ای از میکروب‌ها که باعث می‌شود سلامت دندان‌ها از بین برود. بر همین اساس میزان خسارت جرم به دندان‌ها به هیچ‌وجه قابل مقایسه با خسارت جرم‌گیری نیست.

وی افزود: هر دندانپزشک بر اساس آموزش‌های آکادمیک که می‌بیند موظف است پس از درمان درد دندان بیمار، حتما کار جرم‌گیری را برای او انجام دهد.

شهنی‌زاده گفت: جرم‌گیری اولین درمانی است که باید انجام شود و دهانی که جرم داشته باشد در معرض خطر پوسیدگی دندان‌ها قرار دارد.

پوسیدگی دندان کودکان تهرانی بالا‌ترین آمارپوسیدگی
نرم افزار موبایل ایلنا