کد خبر: 303181 A

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به دعوت وزیر امور خارجه فرانسه برای حضور در نشست مشورتی وزاری محیط زیست در زمینه تغییرات آب و هوا امروز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه به پاریس سفر کرد.

به گزارش ایلنا، مجید شفیع پور رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نزدیک شدن تاریخ تدوین توافقنامه جدید درباره تغییرات آب و هوا در دسامبر ۲۰۱۵ و ریاست و میزبانی کشور فرانسه برای برگزاری بیست و یکمین نشست متعاهدین کنوانسیون (COP۲۱)، افزود: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مقام ریاست برگزاری بیست و یکمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون، اقدام به برگزاری نشست های هماهنگی - مشورتی در سطح وزرای محیط زیست کشورهای عضو کنوانسیون برای حصول به نتیجه متوازن و متعادل قبل از برگزاری COP۲۱ کرده است.

وی ادامه داد : وزیر امور خارجه فرانسه از معاون رییس جمهور ورییس سازمان حفاظت محیط زیست رسما برای شرکت در نشست وزاری محیط زیست و تغییرات آب و هوا که از تاریخ ۶ الی ۷ سپتامبر سال جاری (۱۵ و ۱۶ شهریور) در شهر پاریس- فرانسه برگزار می شود، دعوت کرده است.

بنابر این گزارش، این نشست مشورتی با حضور ۶۰ هیأت از کشورهای مختلف جهان در پاریس برگزار می شود که ۴۰هیأت از هیأتهای مشارکت کننده در سطح وزیر در این اجلاس حضور دارند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست به نمایندگی از کشورهای منطقه و یکی از اعضای گروه مذاکراتی «کشورهای همفکر» (متشکل از ۲۸ کشور در حال توسعه مانند، هند، چین، عربستان، آرژانتین و....)، در این اجلاس مشارکت دارد. اجلاس مذکور ۱۵ شهریور ماه در پاریس ساعت ۱۴ با سخنرانی وزیرخارجه فرانسه و وزیر خارجه پرو افتتاح شد.

این گزارش می افزاید، در حاشیه این نشست قرار است رییس سازمان حفاظت محیط زیست  با برخی از وزرای خارجه و وزرای محیط زیست کشورها دیدار داشته باشد که دیدار با وزیرخارجه فرانسه و وزیرمحیط زیست فرانسه از نمونه این دیدار های تنظیم شده است.

گفتنی است ، این نشست دارای دو کارگروه تخصصی در سطح وزرا خواهد بود که روی موضوعات  سازگاری با تغییرات آب وهوایی، منابع مالی، توسعه و انتقال فن آوری، ظرفیت سازی، شفافیت در عملکرد تمرکز دارند و قرار است روز دوشنبه ساعت ۱۸ خاتمه یابد.

آب و هوا رییس جمهور سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست وزیر امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا