کد خبر: 305666 A

ربیعی در دیدار وزیر امور زنان و خانواده افغانستان عنوان کرد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ایران و افغانستان اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند و تحولات این کشور برای ما مهم است، گفت: بنابراین با توجه به حضور تعداد زیادی از افغان‌ها در ایران باید برنامه های منسجمی در این زمینه داشته باشیم.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی در  دیدار با دلبر نظری وزیر امور زنان و خانواده  افغانستان گفت: از گذشته با مسایل افغانستان آشنا هستم. ثبات و امنیت افغانستان برای ما بسیار حایز اهمیت است و روحانی از جمله سیاستمداران ایرانی هستند که نظریه ثبات و امنیت در مورد افغانستان را مطرح کردند  و در این زمینه دارای دیدگاه هستند .

وی تصریح کرد: ما به افغانستان نه به عنوان یک رابطه عادی بلکه علاوه بر مسئله اخلاقی و انسانی به عنوان امنیت استراتژیک و ژئوپلتیک منطقه نگاه می کنیم.

ربیعی افزود : دولت افغانستان بسیار عاقلانه پیشرفت داشته و نهادهای دمکراتیک هم پیشرفت خوبی داشتند. تعداد زنانی هم که در بخش‌های مختلف حضور دارند باعث خوشحالی است.

 وزیر کار افزود: به منظور جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و شناسایی افراد، ورود مهاجران قاعده مند می‌شود.

وی با بیان اینکه آماده همکاری  درباره مباحث فنی و حرفه‌ای به خصوص در حوزه زنان هستیم  گفت: در حال حاضر یک مرکز فنی وحرفه ای در افغانستان داریم و آمادگی پذیرش افغان‌ها برای تربیت مربی در این مرکز را داریم.

ربیعی ادامه داد: مربیان فنی و حرفه‌ای کشورمان در افغانستان حضور پیدا می‌کنند و به آموزش مربی در این  کشور             می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان، تعدادی از افغان‌ها در ایران  بیمه  می‌شوند تا با کمک ما به صورت قاعده‌مند از خدمات  درمانی کشورمان استفاده کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای سرمایه گذاری در بخش‌هایی که هر دو طرف علاقه دارند نیز آمادگی داریم . همچنین افغان‌هایی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند می‌توانند از هموطنان‌شان که ما به آنها پروانه کار می‌دهیم استفاده کنند.

ربیعی با بیان اینکه بخش دیگری از گفتگوی ما در حوزه معلولیت و توانمندسازی بود  افزود: تعدادی از دانشجویان افغان را برای مقطع کارشناسی ارشد در مؤسسه  آموزش عالی بهزیستی خواهیم پذیرفت.

وی ادامه داد: در زمینه کارهای دانش‌بنیان ساخت پا و دست مصنوعی و همکاری  با شرکت های ایرانی و صادرات کالاهای توانبخشی نیز همکاری خواهیم داشت .

در ادامه دلبر نظری وزیر امور زنان و خانواده افغانستان نیز با بیان اینکه در کشورش ظرفیت و توانمندی بسیار خوبی در حوزه زنان وجود دارد گفت: زنان افغانستان طی این 13 سال پیشرفتهای خوبی داشتند . و بسیار توانمند شده‌اند و دستاوردهای خوبی در این زمینه داریم . به نحوی که امروز زنان بسیاری هم در دولت و هم در مجلس حضور دارند .

نظری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به خوبی از مهاجرین افغان تاکنون استقبال کرده است و ما هیچوقت زحمات و خدمات شما ر ا نادیده نخواهیم گرفت.

وی افزود : با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای تجربیات ارزشمندی در حوزه های مختلف است ما نیز به این تجربیات نیازمندیم .

وزیر امور زنان و خانواده افغانستان افزود : افغانستان و ایران همواره داری  مناسبات بسیار خوبی بوده اند بنابراین امیدواریم افغانستان را تنها نگذارید. وقتی به پیشینه روابط میان دو کشورهم نگاه می کنیم مدیون ملت ایران هستیم .

وی تاکید کرد: در شرایطی که دولت و ملت افغانستان نیازمند آرامش است به حمایت‌ها و کمک‌های کشور برادر جمهوری اسلامی ایران نیازمندیم .

نظری تصریح کرد: توجه به موضوع زنان بویژه ایجاد فرصتهای آموزشی برای زنان ، تعامل میان زنان در زمینه آموزشهای فنی و حرفه ای ، حمایت از زنان بی سرپرست و .. مواردی است که می توانیم بر روی آن تمرکز داشته و همکاریهای خودر را در این بخش گسترش دهیم .

وی تصریح کرد:   فقرو ناامنی در این کشور مانع استفاده  از این ظرفیت ها شده است که امیدواریم با همکاری‌های آموزشی و ادامه تحصیل دانشجویان در کشور ایران بتوانیم آینده خوبی را پیش رو داشته باشیم و ما تعهد  می‌دهیم در آینده از این آموزش‌ها  بهترین استفاده را بکنیم.

وزات تعاون کار و رفاه اجتماعی وزیر امور زنان وخانواده افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا