کد خبر: 308515 A

نهدام یکی از مهمترین شبکه های قاچاق پرنده کشور در استان بوشهرمدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: روز یکشنبه 5 مهر تعداد 12 بهله پرنده شکاری از گونه های بالابان، بحری و شاهین در شهرستان تنگستان از توابع استان بوشهر کشف و ضبط شد.

به گزارش ایلنا، حسین دلشب از کشف و ضبط تعداد 12 بهله پرنده شکاری از گونه های بالابان(saker falcon)  ، بحری(Peregrine Falcon)  و شاهین(Barbary Falcon) در شهرستان تنگستان خبر داد. 

وی  افزود: این پرندگان با همکاری متقابل پرسنل محیط زیست و اداره کل اطلاعات استان بوشهر کشف و ضبط و تحویل مراجع قضایی شد که در این عملیات موفقیت آمیز یکی از مهمترین شبکه های قاچاق پرندگان شکاری و شاه کلیدهای فعال در این زمینه کشف و منهدم شد.

دلشب تصریح کرد: پرندگان شکاری "روزفعال" که اکثر شکاری ها را در بر می گیرد، از راسته شاهین سانان هستند که حداقل 25 گونه از آن در استان بوشهر زندگی کرده و برخی نیز در همین استان زادآوری دارند.

وی ادامه داد: از تیره شاهینیان که گونه های هدف افراد سودجو در آن قرار می گیرد، گونه های بالابان، بحری و شاهین در این استان نیز حضور داشته و در مناطق مستعد استان زیست می کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خاطرنشان کرد: پرندگان شکاری در رأس یکی از هرم های غذایی چرخه طبیعت هستند و نقش مهمی در چرخه اکولوژیک و زنجیره های غذایی دارند. از جمله اینکه بدون دخالت انسان جمعیت برخی از حشرات مضر و جوندگان را تنظیم می نمایند و همچنین ازدیاد غیرقابل کنترل آن ها را ناممکن می سازند.

گفتنی است، پرندگان شکاری همه ساله از شهریور ماه تا اواخرآذرماه در زیستگاههای این استان حضور می یابند و مورد توجه متخلفین شکار و صید جهت زنده گیری و انتقال به کشورهای حاشیه نشین خلیج فارس قرار می گیرند.

وی افزود: خوشبختانه در سال جاری مذاکرات، جلسات و مکاتبات متعددی با فرماندهی ارگانهای امنیتی و اطلاعاتی و همچنین انتظامی و مرزبانی صورت پذیرفت و در سایه این همکاری های نزدیک، خوشبختانه این محموله مهم کشف و ضبط شد که امید می رود این مساعدت ها در آینده نیز به نحو مطلوب تداوم داشته باشد.
حسین دلشب در پایان تداوم فرهنگ سازی و ساماندهی تشکل های زیست محیطی و نیروهای مردمی جهت صیانت از این مواهب گرانبهای طبیعی و تنوع زیستی استان را از اهم اهداف اداره کل تحت مدیریت خود در سال جاری خواند.
استان بوشهر پرنده حفاظت محیط زیست قاچاق کشف و ضبط
نرم افزار موبایل ایلنا