کد خبر: 308529 A

گزارش ایلنا از ورود نخستین کاروان حجاج؛

ایلنا: معاینه تمامی حجاج توسط شبکه بهداشت مرزی قبل از ورودی گذرنامه درحال انجام است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ آخرین خبرها از ورود نخستین کاروان حجاج به کشور؛ ۵ روز پس از حادثه منا به شرح زیر است:

ساعت ۳۷ :۱۳ - ۶/ ۷/ ۱۳۹۴

ورود ۲۸۶ حاجی به فرودگاه امام خمینی (ره)

در حاشیه ورود نخستین کاروان حجاج به فرودگاه امام سپاسی سرپرست عملیات حج فرودگاه کشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: امروز سه پرواز از فرودگاه جده به دو فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه گرگان انجام خواهد شد و فرودگاه امام شاهد پذیرایی از حجاج دو پرواز خواهد بود.

وی افزود: پرواز فرودگاه گرگان امشب ساعت ۲۳ انجام خواهد شد.

سرپرست عملیات حج فرودگاه کشور درباره هشدارهای وزارت بهداشت مبنی براحتمال ورود ویروس کرونا از طریق حجاج به کشور گفت: از ۱۹ فرودگاه کشور برگشت حجاج انجام می‌شود که در این ۱۹ فرودگاه به محض ورود حجاج در نقطه مرزی صفر، مسئولان وزارت بهداشت حضور دارند و در آنجا قرنطینه انسانی با تمامی امکانات لحاظ شده است و اگر چنانچه فردی مبتلا مشاهده شد قرنطینه و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر مبتلا شدن حجاج به این ویروس اعلام نشده است، گفت: در حال حاضر درفرودگاه امام سه اتاق همراه با سه تخت، پزشک، تکنسین و وسائل و امکانات مجهز وجود دارد که به طور مثال یکی از وسائل مورد نیاز برای تشخیص این بیماری اندازه گیری درجه حرارت بدن است و در این اتاق وجود دارد.

سپاسی ادامه داد: مبنای دیگر برای تشخیص این ویروس خود اظهاری خود حجاج دیگری از طریق اعلام مدیر یا روحانی کاروان است.

وی خاطرنشان کرد: امروز ۸۰۰ حاجی وارد کشور می‌شوند که ۳۰۰ نفر از آن‌ها مربوط به گرگان و ۵۰۰ نفر آن مربوط به فرودگاه امام خمینی است.

ساعت ۳۰ :۱۳ - ۶/ ۷/ ۱۳۹۴

دقایقی پیش نخستین کاروان حجاج ایرانی به کشور بازگشتند

 دقایقی پیش هواپیمای تعدادی از حجاج ایرانی در قالب نخستین کاروان در فرودگاه امام خمینی(ره) تهران به زمین نشست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز سه پرواز از فرودگاه جده به فرودگاه های کشورمان انجام خواهد گرفت که دو پرواز در فرودگاه امام خمینی تهران و یک پرواز نیز در فرودگاه گرگان به زمین خواهد نشست و نخستین گروه از حجاج ایرانی را به کشور بازخواهد گرداند.

جمعیت قابل توجهی از هموطنانمان جهت استقبال از نخستین کاروان حجاج  ایرانی به فرودگاه امام خمینی(ره) تهران آمدند.

ساعت ۰۳: ۱۲ - ۶/ ۷/ ۱۳۹۴

تاخیر در نخستین پرواز حجاج به ایران

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز اولین کاروان حجاج به کشور بازمی‌گردد. قرار بود؛ پرواز اولین کاروان در ساعت ۵۵: ۱۱ در فرودگاه امام بنشیند، اما این پرواز با تاخیر یک ساعته و ۴۰ دقیقه روبروست و گفته شده این پرواز ساعت ۳۰: ۱۳ در فرودگاه می‌نشیند.

امروز قرار است؛ کاروان حجاج تهران، سمنان، قزوین، قم، لرستان، البرز، مرکزی و شهرستان کاشان وارد کشور شوند و بقیه حجاج کاروانهای اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس و... از طریق فرودگاه‌های شهرهای خودشان بازمی‌گردند.

امسال ۶۴ هزار و ۱۰۰ ایرانی از طریق ۱۹ فرودگاه به مکه عزیمت کردند که از این ۶۴ هزار نفر ۱۹ هزار و ۹۰۰ نفر از آن‌ها از طریق فرودگاه امام خمینی رفتند. همچنین حجاج با ۲۲۳ پرواز به مکه رفتند و با ۲۱۸ پرواز باز می‌گردند.

براساس این گزارش بازگشت زوار خانه خدا تا ۲۵ مهر ۹۴ ادامه دارد.

در حال حاضر خبرنگاران و عکاسان زیادی از رسانه‌های مختلف در فرودگاه امام خمینی حضور دارند و در انتظار بازگشت حجاج به این فرودگاه هستند.

از آنجایی که وزیر بهداشت طی دو روز گذشته نسبت به احتمال ورود ویروس کرونا از طریق حجاج به کشور هشدار داده بود.هم اکنون نیروهای امدادی و اورژانس در فرودگاه امام خمینی حضور دارند.

در همین رابطه سلیمانی تکنسین آمبولانس امداد ایثار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه درباره احتمال وجود ویروس کرونا در حجاج به ما هشدارهای لازم برای امدادرسانی و انتقال حجاج به بیمارستان داده شده است، می‌گوید: قرار بر این است که نیروهای امدادرسان در مکه به ما اطلاع دهند که چند بیمار در پرواز هر روز وجود دارد و ما به محض نشستن هواپیما حجاج بیمار را با آمبولانس به مراکز درمانی منتقل می‌کنیم.

وی در ادامه می‌گوید: در نخستین کاروان ورودی حجاج به فرودگاه امام خمینی تاکنون موردی به ما گزارش نشده است و ما برای امدادرسانی به حجاج تا ۲۶ مهرماه در فرودگاه آماده‌باش هستیم.

قربانیان حادثه منا حادثه منا ورود نخستین کاروان حجاج
نرم افزار موبایل ایلنا