کد خبر: 317079 A

رئیس پلیس فتا اعلام کرد:

رئیس پلیس فتا کشور با اشاره به تدوین سند راهبردی دوم پلیس فتا، از مجهز شدن آزمایشگاه های سایبری در پلیس فتا شهرستان‌ها و استان‌ها خبر داد.

 به گزارش ایلنا از پایگاه خبری پلیس، سردار کمال هادیانفر در اولین دوره کوثر با حضور معاون تربیت و آموزش ناجا، رئیس پلیس فتا استان ها و شهرستان ها، بهترین نام برای فضای مجازی را فضای سایبری برشمرد و گفت: فضای سایبر به دلیل آنکه تحولات بسیاری را در زندگی، سیاست، اقتصاد و حاکمیت بوجود آورده است در امتداد زندگی واقعی افراد قرار دارد.

رئیس پلیس سایبری کشور در ادامه با اشاره به اینکه تحولات فضای مجازی به سرعت اتفاق می افتد، از تغییر جرم و نوع مجرمان در عصر اینترنت خبر داد و گفت : فضای مجازی، فضای مجازی صرف نیست بلکه واقعیت مجازی است، امروز هر اتفاقی که در دنیای فیزیکال می افتد در دنیای سایبر نیز بوقوع می پیوندد اما حجم بالای خسارت ناشی از جرایم سایبری تبعات به مراتب گسترده تری به دنبال دارد؛ به عنوان مثال یک سارق حرفه ای اگر بتواند مقداری پول از بانک به سرقت ببرد یک هکر می تواند در چشم به هم زدنی میلیاردها تومان را جابه جا کند.

هادیانفر، نرخ کشف جرایم فضای مجازی در کشورهای توسعه یافته دنیا را بر اساس آمار مجامع بین المللی و پلیس اینترپل بین 15 تا 20 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 2014، حدود 400 میلیارد دلار هزینه و خسارت به اقتصاد جهانی ناشی از جرایم سایبری تخمین زده می شود و در این خصوص شرکت ها ، سازمان ها و کشورها بیش از یک و نیم تریلیون دلار به منظور افزایش سطح امنیت خود هزینه کرده اند.

ئییس پلیس فتا ناجا با اشاره به کشف 90 درصدی جرایم در کشور، اظهار داشت: در سال 92 براساس آمارها پنجاه و یک درصد جرایم مربوط به برداشت های غیر مجاز بوده است که با اطلاع رسانی به موقع در خصوص پیشگیری از وقوع جرایم و همیاری شهروندان موفق شدیم در سال 93، حدود 10 درصد برداشت های غیر مجاز را کاهش دهیم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تدوین سند راهبردی دوم فتا، امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات را یکی از موضوعات مهم مصوب شده در این سند برشمرد و اظهار داشت: پلیس فتا ناجا با عقلانیت، مطالعات راهبردی و خرد جمعی به ایجاد امنیت در فضای سایبری می پردازد اما فرایند ارتقاء امنیت یک کار گروهی است که باید با تعامل همه مردم ، شرکت ها ، دستگاه ها و سازمان ها صورت بپذیرد.

پلیس فتا
نرم افزار موبایل ایلنا