کد خبر: 317246 A

بهشتی تاکید کرد:

رییس ایکوم نخستین وظیفه موزه ها را حفاظت دانست و گفت: اغلب وظایف موزه ها به دلایل مختلف نظیر جنگ ، بحران ، عوامل طبیعی و... ممکن است تعطیل شود، اما وظیفه حفاظتی هیچگاه و تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد.

به گزارش ایلنا، سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم گفت :به منظور ایجاد اقدامات حفاظتی تا به حال بیشتر حفاظت فیزیکی و قانونی اشیا مورد توجه قرار گرفته اند و از حفاظت شیمیایی آنها غافل بوده ایم  .

 وی با اشاره به اینکه برخی از موزه ها حتی این موضوع را در دستور کار خود قرار نداده اند، گفت: درمواردی شی بعد از گذشت چند سال از قرار گیری آن در موزه مورد بررسی قرار گرفته و مشاهده شده که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی آسیب های زیادی دیده است .

 او با اشاره به شرایط اقلیمی کشور ،موضوع حفاظت پیشگیرانه و ارزیابی شرایط محیطی موزه ها را امری مهم تلقی کرد و افزود:موزه های ایران به اعتبار تنوع اقلیمی و حساسیتی که اشیاء آنها دارند باید مورد توجه ویژه ای در این خصوص قرار گیرند .

 بهشتی گفت : با تجهیز موزه ها به این دانش می توان این اطمینان خاطر را ایجاد کرد که حفاظت فیزیکی وشیمایی در موزه ها اتفاق می افتد .

 رییس ایکوم نخستین وظیفه موزه ها را حفاظت دانست و افزود: اغلب وظایف موزه ها به دلایل مختلف نظیر جنگ ، بحران ، عوامل طبیعی و... ممکن است تعطیل شود اما وظیفه حفاظتی هیچگاه و تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد .

 او در ادامه با اشاره به طرحی که از سوی هادیان پژوهشگر پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی با عنوان روش های حفاظت پیشگیرانه مطرح شده است تصریح کرد بازگویی این تجربیات فتح بابی است برای بکار گیری روش های نوین برای نگهداری بهتر از اشیا موزه ای که تصمیم گرفتیم این تجربیات را با برگزاری این نشست در اختیار متخصصین این حوزه قرار دهیم .

 بهشتی در پایان اظهار امیدواری کرد که این جلسه نقطه آغازی برای شکل گیری برنامه های جدید به منظور حفاظت از موزه ها باشد .

 دراین نشست یک روزه مدیران و کارشناسان موزه های سراسر کشور وعضو ایکوم حضور داشتند و به بحث و بررسی راههای حفاظت پیشگیرانه در موزه ها پرداختند.

سید محمد بهشتی
نرم افزار موبایل ایلنا