کد خبر: 317944 A

میرزاده:

میرزاده در جلسه هیات رییسه دانشگاه آزاد از نهایی شدن سند آمایش سرزمین این دانشگاه خبر داد و گفت: امیدواریم از آنجا که طرح آمایش سرزمینی دانشگاه آزاد اسلامی بنا به خواست رئیس جمهور تهیه شده، در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز هرچه سریعتر به تصویب برسد.

به گزارش ایلنا، میرزاده با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در طول 33 سال خدمت با ارزش خود به جایگاه رفیعی دست یافته، خاطر نشان کرد: در مجموعه های بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی حرکت های تصادفی و تصمیم گیری های مقطعی راه به جایی نمی برد.

وی با بیان اینکه برای مجموعه با عظمت دانشگاه آزاد اسلامی که دارای بیش از 400 شعبه در داخل و خارج از کشور است، بدون برنامه ریزی امکان ارزیابی میزان موفقیت وجود ندارد، افزود: بنابراین برای تحقق اهداف مان باید برنامه مشخصی تدوین و شاخص هایی که در بر گیرنده توسعه چنین مجموعه علمی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری است نیز تعریف شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر استفاده از اسناد بالادستی کشور در تدوین برنامه ششم توسعه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اسناد بالادستی کشور و نیز دانشگاه مانند مصوبات هیأت موسس، هیأت امنا و... باید همگی در تدوین این برنامه مد نظر قرار گیرد. از سوی دیگر از آنجایی که در یک فضای چندبعدی قرار داریم باید عوامل و مولفه های موثر در توسعه علمی همانند شرایط اقلیمی و جغرافیایی نیز لحاظ شود.

 میرزاده در ادامه از تدوین طرح آمایش سرزمینی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: در این سند مصوبات هیأت امنا، هیأت موسس، 63 شاخص مصوب هیأت موسس به تفکیک استان ها و مأموریت هریک از استان ها لحاظ شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در تعریف طرح آمایش سرزمینی خاطر نشان کرد: در حقیقت طرح آمایش شامل برنامه ریزی در یک فضای چندبعدی با توجه به تمامی پارامترها، مشخصه ها و نیازها و توانایی های هر استان است.

میرزاده تاکید کرد: بنابراین انتظار می رود تمامی مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در تدوین برنامه ششم و سند آمایش سرزمینی که هماهنگ با یکدیگر طراحی شده اند، همکاری کنند.

وی در ادامه به نحوه تدوین سند چشم انداز کشور در دوره مسئولیت خود در سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: در تدوین برنامه 1404 یک سال و نیم بصورت شبانه روزی کار شد تا در نهایت در 28 جلد منتشر شد.

وی ادامه داد: جالب است بدانید بعدها که برنامه چهارم و پنجم تدوین شد، تمامی اهداف، سنجه ها و شاخص ها که در برنامه سوم لحاظ شده بود، در برنامه 5ساله چهارم و پنجم نیز دیده شد.

میرزاده با بیان اینکه برنامه سوم توسعه که در زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی تدوین شد، مبنای دو برنامه توسعه بعدی قرار گرفت، گفت: اما متاسفانه این نکته که آیت الله هاشمی رفسنجانی مبدع و بانی تدوین برنامه چهارم و پنجم توسعه شده نیز مغفول مانده است.

وی با اشاره به همکاری خود با دولت در تدوین برنامه توسعه ششم گفت: دولت از ما نیز دعوت کرده تا نکاتی که در برنامه های قبلی به آن توجه نشده را برای آنها بفرستیم. به همین خاطر سند آمایشی که در حال تدوین است، به وزارت علوم ارسال می شود تا در تدوین برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تدوین سند آمایش سرزمینی را کار بزرگی دانست و افزود: این برنامه ماحصل تفکر، برنامه ریزی و دستاوردهای مدیران دانشگاه آزاد اسلامی طی دو سال گذشته است. هنر برنامه ریزی این است که متناسب با فضای چندبعدی و با توجه به رقبای داخلی و توسعه کیفی موسسه تدوین شود.

در این جلسه پس از ارائه گزارشی توسط معاونت آموزشی مقرر شد، اعضای هیات علمی اعم از غیرپزشکی و پزشکی که توسط روسای مراکز تحقیقاتی معرفی شده، کسر موظفی 3 تا 5 ساعت داشته باشند. این افراد باید دارای یک طرح برون دانشگاهی و نیز 80 امتیاز پژوهشی نیز باشند. همچنین در این خصوص مقرر شد آن دسته از اعضای هیات علمی که دارای کمبود موظفی بوده و علاقمند به فعالیت در حوزه های فرهنگی، اقتصاد دانش بنیان و پژوهشی هستند نیز پیشنهاد ارائه تا تصمیم گیری شود.

انتقال و مهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه های دولتی و بالعکس نیز از دیگر مواردی بود که در این جلسه مطرح و مقرر شد بررسی و رسیدگی این گونه موارد به حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی تفویض شود.

گفتنی است نامه برخی روسای واحدها درباره استفاده از مجوز رشته شهر واحدهای همجوار برای داوطلبانی که در رشته شهر مورد تقاضای خود ثبت نام نمایند مطرح و مقرر شد (با توجه به اینکه هر رشته شهر دارای کد شناسه پذیرش همراه با مجوز از معاونت آموزشی دانشگاه که در دفترچه مرکز سنجش و پذیرش درج شده است)، پذیرش دانشجو تنها برای همان رشته شهر امکانپذیر و خارج از آن ضابطه تخلف محسوب می شود.

در این جلسه موضوع تخصیص رشته به مجتمع بین المللی گلبهار نیز مطرح و مقرر شد موضوع با جدیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دانشگاه آزاد شورای عالی انقلاب فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا