کد خبر: 318999 A

معاون رئیس جمهور در گفت‌وگو با ایلنا؛

ایلنا: رئیس سازمان محیط زیست در خصوص آخرین‌وضعیت دریاچه‌ارومیه، دریاچه‌نمک‌قم، تالاب‌ها و گلایه محیط‌بانان از مشخص نبودن ساعات‌کاری و پسماندهای بیمارستانی توضیحاتی ارائه کرد.

معصومه ابتکار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر  دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر اینکه «طرح نجات دریاچه ارومیه با شکست مواجه شده است»، گفت: بنده چنین چیزی نشنیده‌ام. 

وی در پاسخ به این سؤال که نظر شما راجع به آخرین تصاویری که از دریاچه ارومیه منتشر شده و نشان می‌دهد که این دریاچه تقریبا نابود شده است، گفت: بنده چنین گزارشی دریافت نکردم؛ طبق تراز جدیدی که وزارت نیرو به ما اعلام کرده و همین طور طبق گزارش کار‌شناسان  سازمان محیط زیست، روند خشک شدن دریاچه ارومیه کند شده و این علامت خیلی خوبی است. 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، افزود: با این بارندگی‌هایی هم که اخیرا اتفاق افتاده به نظر می‌رسد که وضعیت بهتر شده است. 

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه سرانجام 50 پرونده زمین‌خواری که به گفته شما در منزل یکی از مقامات دوره قبل مخفی شده  بود، به کجا رسیده است؟ گفت: این بحث تمام شد و در تمام موارد آن آزادسازی اتفاق افتاد و در اختیار طبیعت قرار گرفت. 

ابتکار در پاسخ به سؤالی در خصوص حل نشدن وضعیت پسماندهای بیمارستانی و پزشکی در برخی استان‌های کشور از جمله استان قم نیز گفت: ‌ ما این موضوع را از طریق وزارت بهداشت و با همکاری دکتر هاشمی در دستور کار قرار دادیم. 

وی افزود: ‌ جلسات کار‌شناسی و تخصصی درباره این موضوع برگزار شده و انشاالله برای حل معضل پسماندهای پزشکی و بیمارستانی، ‌ سیاست مشترکی را در سطح ملی و همین طور استان قم به کار خواهیم گرفت. 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص گلایه برخی از محیط‌بانان برای مشخص نبودن ساعات کاریشان، گفت: مهم‌ترین تحولی که اخیرا برای محیط‌بانان اتفاق افتاده، بحث ۳هزار امتیاز است؛ که این کار در استان‌های مختلف کشور، یکی پس از دیگری حل می‌شود. 

وی گفت: ‌انشاالله وقتی این موضوع برای همه استان‌ها حل شد، آن وقت به سراغ موضوعات دیگر محیط بانان نیز می‌رویم؛ البته خود این بحث ۳هزار امتیاز، یک تحول بزرگی است و تغییر خوبی در وضعیت محیط بانان ایجاد می‌کند و انشاالله در گام‌های بعد برنامه‌های دیگری برای محیط بانان داریم. 

ابتکار در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص آخرین وضعیت دریاچه نمک قم و تالاب‌های موجود در استان قم، گفت: در استانداری قم، جلساتی برای موضوع دریاچه نمک و تالاب‌های استان داشتیم و  برای احیاء و بازسازی تالاب‌ها تلاش خواهیم کرد. 

وی با بیان اینکه البته حل این معضلات، همکاری بین بخشی را می‌طلبد، گفت: وزارت نیرو، وزارت کشاورزی و خود استانداری باید تلاش کنند. 

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: ‌ در زمینه مذکور، در سطح استان قم کارهایی در حال انجام است و اقداماتی انجام شده است؛ می‌توانیم بگوییم کلید قضیه خورده شده و انشاالله شاهد وضعیت بهتری برای تالاب‌های استان قم را شاهد خواهیم بود؛ ضمن اینکه بارندگی‌های اخیر نیز وضعیت را بهتر خواهد کرد.

دریاچه ارومیه پسماندهای بیمارستانی دریاچه نمک قم تالاب ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر