کد خبر: 319186 A

رئیس سازمان بهزیستی:

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با آزمایش ژنتیک و تشخیص به موقع می‌توان از زاد و ولد کودکان معلول جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، انوشیروان محسنی‌بند‌پی در حاشیه سمینار مشاوره ژنتیک وپیشگیری از معلولیت‌ها در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه هنوز در کشور شاهد تولد سالانه بیش از ۳۰ هزار کودک معلول هستیم که برخی از این معلولیت‌ها ناشی از بیماری‌های ژنتیکی بوده که می‌توان با آزمایش‌ها و مشاوره‌های ژنتیکی و تشخیص به موقع از زاد و ولد آن‌ها جلوگیری کرد.

وی با تاکید براینکه رویکرد سازمان بهزیستی پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی است ادامه داد: این سمینار اهدافی را دنبال می‌کند که مهم‌ترین آن ارتقای آگاهی جامعه نسبت به عوامل ژنتیکی و زمینه‌سازی برای ارائه خدمات تشخیص و غربالگری ژنتیکی است.

بندپی با بیان اینکه با تشخیص به موقع می‌توانیم این ۳۰ هزار تولد را به حداقل رسانده و در سال‌های آتی آن را به صفر برسانیم گفت: در حال حاضر ۲۵۰ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور وجود دارد که باید مشکلات آن‌ها و مسیر ارائه خدماتشان را برطرف کنیم.

وی اعلام کرد: چنانچه فردی مورد مشاوره ژنتیک قرار گرفته و مشخص شود بضاعت مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های آزمایش و تشخیص را ندارد بهزیستی هزینه آزمایش‌های تشخیصی را تقبل می‌کند.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه نگهداری افراد معلول یک و نیم میلیون تومان در ماه هزینه دارد بیان کرد: آنچه که مورد غفلت قرار دادیم آن است که بسیاری از آزمایشات تشخیصی و مشاوره‌های ژنتیک را تحت پوشش بیمه قرار ندادیم لذا با شورای عالی بیمه گفتگو کردیم تا آزمایش‌های تشخیص ژنتیکی را که مردم بیشتر با آن درگیر هستند تحت پوشش بیمه قرار دهند.

بندپی خاطر نشان کرد: قانون اجازه داده اگر جنین دارای شرایطی باشد که منجر به تولد کودکی با معلولیت شدید شود قبل از دمیدن روح جنین سقط شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: در برنامه ششم توسعه پوشش بیمه‌ای آزمایشات ژنتیکی در دستور کار قرار گیرد.

نگهداری افراد معلول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر