کد خبر: 319263 A

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد:

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن ابراز خرسندی از همکاری نزدیک جهاد دانشگاهی با سازمان بهزیستی کشور در جهت گسترش مشاوره ژنتیکی بیان کرد: بنا داریم با توجه به این تعامل و همکاری مراکز مشاوره ژنتیک را در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرهای کوچک توسعه دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین بختو در سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و پیشگیری از معلولیت‌ها با بیان اینکه از زمان‌های دور بیماری‌های مختلفی جامعه بشری را تهدید کرده است، گفت: در دوره‌ای بیماری‌های عفونی جوامع را تهدید می‌کرده که در کشور ما نیز چنین بوده و این بیماری‌ها مرگ و میر بالایی را رقم زده است.

وی ادامه داد: با علم ژنتیک از دهه ۵۰، ۶۰ میلادی به صورت جدی در مورد آن تحقیق شد و طی ۵۰، ۶۰ سال اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در بخش تشخیص و درمان بیماری‌های ژنتیک صورت گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه علم ژنتیک در کشور ما سابقه‌ای ۱۵ الی ۲۰ ساله دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیماری‌های ژنتیک وابسته به مشاوره ژنتیک هستند و ما می‌توانیم با یک مشاوره ژنتیک ساده و به موقع از بروز برخی بیماری‌ها که باعث ایجاد معلولیت می‌شوند پیشگیری کنیم.

بختو عنوان کرد: معلولیت هزینه‌های زیاد مالی و اجتماعی برای کشور و خانواده دارد و تولد فرد معلول در خانواده بهره‌وری خانواده را کاهش می‌دهد و هزینه‌های آن را بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه بخش‌های مختلفی در خصوص ارتقای دانش و سلامت جامعه تلاش می‌کنند، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی نهادی غیردولتی است که در عرصه پژوهش، فرهنگ و آموزش اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است.

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز خرسندی از همکاری نزدیک جهاد دانشگاهی با سازمان بهزیستی کشور در جهت گسترش مشاوره ژنتیکی بیان کرد: بنا داریم با توجه به این تعامل و همکاری مراکز مشاوره ژنتیک را در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرهای کوچک توسعه دهیم.

توسعه مراکز مشاوره ژنتیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر