کد خبر: 323319 A

وزیر بهداشت در سفر به استان مرکزی مطرح کرد:

وزیر بهداشت یکی از راه‌های توسعه خدمات بهداشتی و درمانی استان مرکزی را توسعه تخت بیمارستانی دانست و گفت: در بازدید‌هایی که در این سفر از چند بیمارستان داشتم، بیمارستان‌هایی با عمر کمتر از ۳۰ سال را مشاهده نکردم و عمده آن‌ها عمر بیشتر از ۵۰ سال داشتند بنابراین لازم است تا بیمارستان‌های جدید ساخته شود.

به گزارش ایلنا، سیدحسن هاشمی شب گذشته در بازدید از مرکز تخصصی زنان و زایمان آیت الله طالقانی اراک در جمع خبرنگاران افزود: استان مرکزی علاوه بر موقعیت راه‌های مواصلاتی جنوب کشور و وجود جامعه کارگری و صنعتی و با توجه به همجواری با استان‌های محروم، از نظر ارایه خدمات بهداشتی و درمانی توسعه کافی نیافته است.

وزیر بهداشت با اشاره به آغاز نوسازی بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی ولیعصر اراک، افزود: از حمایت‌های استانداری، شهرداری و شورای شهر قدردانی می‌کنم اما ظرفیت این بیمارستان باید ارتقا یابد و به ۵۰۰ تخت برسد.

هاشمی ادامه داد: دولت برای توسعه تخت‌های بیمارستانی، سرمایه‌ای جز اعتبارات طرح تحول سلامت ندارد و نمی‌توان قولی داد که اجرایی نشود، بنابراین در آینده یک تیم را برای بررسی و مطالعه ساخت بیمارستان به اراک می‌فرستیم اما با امکاناتی که در استان وجود دارد بنده به آینده این استان بسیار امیدوار و خوشبین هستم بنابراین باید قولی داد که عملی شود.

وزیر بهداشت در پاسخ به سئوالی در خصوص ممنوعیت صدور مجوز برای خدمت نیروهای متخصص دولتی در بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: این مساله قانون است و در طول مدتی که این افراد طرح خود را می‌گذرانند باید به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه و سیستم دولتی باشند و در صورت اتمام دوره طرح می‌توانند در بخش خصوصی فعالیت کنند و ممکن است در کوتاه مدت مشکلاتی را ایجاد کند اما در دراز مدت مشکلات حل می‌شود.

 هاشمی افزود: خوشبختانه در سه سال گذشته، در هر سال حدود ۵۰ نفر متخصص به استان مرکزی آمده و به صورت تمام وقت به مردم خدمات ارایه می‌دهند و در این شرایط، مردمی که دارای وضعیت اقتصادی مناسبی نیستند به متخصص و خدمات بهتری دسترسی پیدا می‌کنند بنابراین اجرای قانون به اجرای عدالت کمک خواهد کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص خدمت نیروهای متخصص در دوران گذشته، تجربیات خوبی نداشته‌ایم، افزود: در این دوره افراد را موظف کرده‌ایم که در طول دوران طرح، تنها در خدمت بخش دولتی باشند و پس از اتمام دوره طرح، می‌توانند در بخش خصوصی فعالیت کنند.

وی عنوان کرد: بخش خصوصی برای جذب متخصصان باید با پرداخت‌های منصفانه شرایطی را مهیا که کند متخصصان پس از اتمام زمان طرح جذب این مراکز شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اگر میزان پرداختی به متخصصان پس از اتمام طرح، بهبود یابد آن‌ها در بخش دولتی ماندگار خواهند شد، گفت: در بخش خصوصی نیز باید پرداختی‌ها منصفانه باشد و از سوی دیگر در سال جاری ۳۰ درصد پذیرش دستیاری را برای خدمت در مناطق محروم افزایش داده‌ایم.

 هاشمی در پایان یادآور شد: اجرای قانون بهتر از اتخاذ تصمیمات مقطعی است که ممکن است در ظاهر به نفع مردم ولی در دراز مدت به ضرر مردم می‌شود و امیدوارم با افزایش تربیت نیروی انسانی، کمبود نیرو‌ها نیز برطرف شود.

گفتنی است در این بازدید استاندار استان مرکزی، نمایندگان اراک در مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک و جمعی از مدیران دانشگاه دکتر هاشمی را همراهی می‌کردند.

سیدحسن هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر