کد خبر: 325260 A

معاون توانبخشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت:

معاون توانبخشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت گفت: هنوز پروتکل ثابتی برای مشاوره و روانشناسی و مصاحبه بالینی با قربانیان خشونت نداریم.

احمدرضا سلامتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اقدامات انجام شده توسط سازمان دفاع از قربانیان خشونت با اشاره به تدوین پیش‌نویس سندپیشگیری از خشونت خانگی گفت: این سند که مباحث تئوریک آن کاملا طراحی شده است، توسط انستیتو روانپزشکی تهران کلید خورده و در حال حاضر یکی از اعضای فعال آن سازمان دفاع از قربانیان خشونت است. همچنین سازمان‌هایی همچون وزارت بهداشت، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی نیز از ارکان اجرای این طرح هستند.

وی با بیان اینکه این طرح در منطقه 9 تهران به صورت پایلوت در حال اجرا است، ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این طرح آن است که از قربانیان خشونت خانگی فارغ از جنسیت‌ آنان حمایت کند، زیرا ما معتقدیم؛ در مواردی مردان نیز در خانواده مورد خشونت قرار می‌گیرند که چنین مواردی به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی هنوز عیان نشده است.

سلامتی با تاکید براینکه پس از انجام پایلوت طرح در منطقه 9 ، در یکی دیگر از استان‌های کشور نیز این طرح اجر شده و بعد در سراسر کشور اجرایی خواهد شد، افزود: در این طرح غالبا زنان قربانی خشونت متقاضی دریافت خدمات هستند که آنان به صورت رایگان ویزیت شده و پروتکل‌های درمانی برایشان دیده می‌شود.

معاون توانبخشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت از برگزاری همایشی ملی با عنوان" پیشگیری از خشونت علیه زنان" در کرمانشاه خبرداد و گفت: سازمان دفاع از قربانیان خشونت نیز در این همایش 2 پنل دارد که  در یکی از این پنل‌ها مطالعاتی  در خصوص خشونت‌های خانگی انجام شده است.

وی با تاکید براینکه این مطالعات  در خاورمیانه منحصر به فرد است، توضیح داد: ما در سازمان دفاع از قربانیان خشونت 48 زن قربانی خشونت را طی 6 تا 8 ماه مورد مطالعه قراردادیم تا مشخص شود؛ در چه زمینه‌هایی دچار عدم مهارت هستند، چه رابطه‌ای با اضطراب و افسردگی دارند و به صورت کلی یک آنالیز بالینی روانشناختی کامل را در خصوص این زنان انجام داده‌ایم که قصد داریم در این همایش ارائه دهیم.

سلامتی با بیان اینکه هنوز پروتکل ثابتی برای مشاوره و روانشناسی و مصاحبه بالینی با قربانیان خشونت نداریم، اظهار کرد:  ما برای اولین بار در این همایش در یک پنل آموزشی این طرح را به طور خلاصه ارائه خواهیم داد که چگونه می‌توانیم با یک قربانی خشونت که درگیری‌هایی نظیر درگیری عاطفی و ... دارند مصاحبه داشته باشیم.

سند پیشگیری از خشونت خانگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر