کد خبر: 327037 A

سلطانی فر:

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سفر به شهرستان جوین در استان خراسان رضوی از برخی بناهای تاریخی و اماکن فرهنگی و گردشگری این شهرستان از جمله مسجد تاریخی آق قلعه بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، مسعود سلطانی فر در حاشیه بازدید از مسجد تاریخی آق قلعه جوین گفت: با توجه به آثار متعدد فرهنگی و تاریخی در نقاط مختلف کشور از شهرهای بزرگ گرفته تا شهرهای کوچک و حتی دور دست می‌توان اینگونه گفت که ایران «کشور – موزه» است.

 وی گفت: نتایج کاوش‌ها نشان می‌دهد که ایران خاستگاه و جایگاه صلح ادیان الهی بوده است و افراد با ادیان و شریعت‌های گوناگون به صورت صلح آمیز در ایران زندگی می‌کردند.

 سلطانی فر ادامه داد: در همین ارتباط ۱۷۲ کلیسا و ۱۶۲ آتشکده در شهرهای مختلف کشور، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. وی افزود: در حال حاضر بیش از ۳۲ هزار اثر فرهنگی و تاریخی در کشور شناسایی و ثبت ملی شده‌اند و ۱۹ اثر نیز در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده که بیانگر جایگاه فرهنگی، تاریخی وتمدنی ایران بزرگ است.

 معاون رئیس جمهور به کاوش‌ها و تحقیقات انجام شده در محوطه‌های تاریخی و بناهای فرهنگی و تاریخی کشور اشاره کرد و افزود: این تحقیقات و کاوش‌ها نتایج بسیار خوبی را ارائه کرده‌اند که این نتایج ارزشمند در اختیار پژوهشگران و گردشگران قرار خواهد گرفت.

 معاون رئیس جمهور ادامه داد: این آثار تاریخی نشان دهنده غنای فرهنگی و جایگاه تاریخی و تمدنی ایران زمین است که مورد توجه گردشگران خارجی نیز واقع شده و بر همین اساس شاهد افزایش ۱۲ درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران هستیم به گونه‌ای که در حال حاضر و علی رغم رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف شاهد رونق بخش گردشگری هستیم و به طور میانگین ورود گردشگران خارجی به ایران نسبت به دیگر کشورهای آسایی ۳ برابر رشد داشته است.

وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به آثار فرهنگی و تاریخی و بنا‌ها و محوطه‌های باستانی در شهرستان جوین استان خراسان رضوی از برنامه ریزی برای کاوش‌های باستان‌شناسی در این شهرسان خبر داد.

 گفتنی است، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم چنین از دیگر اماکن فرهنگی و تاریخی شهرستان جوین در استان خراسان رضوی از جمله مزار امامزاده شیخ سعی الدین واقع روستای بحرآباد جوین بازدید و ساعتی دیگر به سبزوار خواهد رفت و از تپه دامغانی در این شهر بازدید می‌کند.

مسجد تاریخی آق قلعه جوین یکی از مساجد کهن خراسان رضوی است که قدمت ساخت این مسجد به عصر ایلخانی باز می‌گردد و این بنا تاریخی سبک ایلخانی و تا حدودی شبیه به سلطانیه زنجان احداث شده است. مساحت شهر تاریخی آق قلعه ۵۵ هکتار و مسجد تاریخی آق قلعه در مرکزیت این شهر واقع شده است.

مسعود سلطانی‌فر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر