کد خبر: 327235 A

انجمن ندای معلولان ایران:

انجمن ندای معلولان ایران از کلیه افراد دارای معلولیت انتظار دارد؛ نسبت به مسائل و مشکلاتی که دارند، بی‌تفاوت نباشند و متکی به سازمان‌های حمایتی و روزمره‌گی نشوند.

به گزارش ایلنا، انجمن ندای معلولان ایران بمناسبت گرامیداشت 12 آذر مصادف با سوم دسامبر روز جهانی معلولین پیامی را منتشر کرد. متن پیام بدین شرح است:

بیش از یک میلیارد نفر، یا حدود 15 درصد از جمعیت جهان، با نوعی از معلولیت زندگی می کنند. معلولان، "بزرگترین اقلیت جهان"، اغلب با موانع مشارکت در همه جنبه های جامعه روبرو هستند. این موانع می تواند در اشکال مختلف، از جمله مواردی که مربوط به محیط فیزیکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، قوانین، سیاست و تبعیض اجتماعی باشد. نتیجه این است که افراد دارای معلولیت برای دسترسی برابر به حقوق شهروندی در جامعه واستفاده از خدمات، از جمله آموزش، اشتغال پایدار، بهداشت و درمان، حمل و نقل عمومی  و مشارکت سیاسی،اجتماعی و....  با مشکلاتی مواجه می‌باشند.

سازمان ملل با توجه قوانین حمایتی گوناگون از جمله کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت(CRPD)  اصول اعلام شده در منشور سازمان ملل متحد و میثاق حقوق سیاسی - مدنی که منزلت و ارزش ذاتی و حقوق برابر و لاینفک همه اعضای خانواده بشری را به عنوان بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان به رسمیت می شناسد  .اما متاسفانه نتوانسته مانع اقدامات توسعه‌طلبانه و جنگ‌افروزی قدرت‌های سلطه‌طلب  و استکبارجهانی که با تحریکات و شعله‌ور ساختن آتش ویرانگر جنگ در نقاط مختلف جهان ماننده افغانستان، عراق ، اوکراین، یمن، سوریه و.... با سلاح‌های غیر متعارف که به مردم غیرنظامی حمله می‌کنند و موجبات بروز معلولیت در کودکان و نوجوانان و سایر ساکنین این کشورها گشته و هیچ‌کس پاسخگوی این خسارت‌های فیزیکی که منجر به معلولیت دائم افراد گردیده نیست. برای انجمن ندای معلولین ایران این سئوال مطرح است که چرا سازمان ملل متحد برای پیشگیری از این همه جنگ و درگیری در جهان که روز به روز به تعداد افراد دارای معلولیت می‌افزاید اقدام نمی‌کند. و آقای بان کی مون دبیرکل محترم آمار معلولین را در سال 2015 پانزده درصد جمعیت جهان اعلام می‌کند و با وجوداین، در بسیاری از نقاط جهان امروزعدم آگاهی و درک از دسترسی برای دستیابی به پیشرفت و توسعه به عنوان یک مسئله توسعه، مانعی برای اهداف توسعه هزاره، و همچنین دیگر نتایج توافق بین‌المللی باقی مانده است.

جنگ یکی از عمده ترین عوامل ازدیاد معلولیت در بین انسان‌ها و سلب امنیت، آرامش و آسایش بشراست هر آن چه را که دولت‌ها و جوامع بشری برای رفاه و آسایش انسان‌ها می‌سازند، جنگ‌ها از میان می‌برند.

در ارتباط با احقاق حقوق شهروندی ، انجمن ندای معلولین ایران از کلیه افراد دارای معلولیت انتظار دارد نسبت به مسائل و مشکلاتی که دارند بی‌تفاوت نباشند ومتکی به سازمان‌های حمایتی و روزمره‌گی نشوند. بلکه با تلاش و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ، همکاری با سازمان‌های مردم نهاد در ارائه طرح‌ها و پیشنهادات کاربردی کوتاهی نکنند . امیدوار هستیم با رویکردهای مثبت مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی به ویژه قوه مجریه ، مقننه و...به تدریج از مشکلات افراد دارای معلولیت  در کشورپهناور ایران اسلامی کاسته وبهروزی بیش از پیش راتجربه نمایند.                               

ما سپاسگزار همه انسان‌های وظیفه شناس و عدالت محور هستیم.

با آرزوی فردای بهتر  -  انجمن ندای معلولین ایران

روز جهانی معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر