کد خبر: 332532 A

ابتکار:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌ در حال حاضر ایران در عرصه آب و خاک واقعا دچار بحران و مشکل است.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهور در همایش سال جهانی خاک در پارک پردیسان افزود: موضوع خاک اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل سال ۲۰۱۵ را در دنیا به عنوان سال جهانی خاک انتخاب کرده‌اند.

وی ادامه داد: در ۱۷ محور اهداف جهانی توسعه پایدار، موضوع خاک بسیار مورد توجه است و ایران نیز توسط سازمان حفاظت محیط زیست و به کمک دستگاه‌های مختلف در اجرایی کردن این اهداف تلاش می‌کند و در این بین وزارت جهاد کشاورزی همکاری خوبی با ما دارد.

ابتکار در ادامه اظهار کرد: کشورهای جهان از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ به مدت ۱۵ سال وقت دارند تا به شاخص‌های ملی و بین المللی توسعه پایدار دست یابند و در این بین برای ایران حفاظت از خاک اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این مسئله در سطوح مختلف توسعه پایدار تاثیرگذار است.

معاون رئیس جمهور در ادامه به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در موضوع محیط زیست طی ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در موضوع محیط زیست رخداد بسیار مهمی در این حوزه بود که در ماه گذشته اتفاق افتاد و در آن به طور شفاف و مشخص به مسئله حفاظت از خاک و به برنامه ریزی‌های کلان و منسجم و هماهنگ اشاره و تاکید شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ‌ سوال اصلی این است که چرا تاکنون سیاست‌ها و برنامه‌های کشور در حوزه خاک با جدیت دنبال نشده است؟ با این وجود معتقدم ابلاغ این سیاست‌های کلی بر اهمیت موضوع تاکید داشته و می‌توانیم با همکاری سایر دستگاه‌ها گام‌های جدی در این حوزه برداریم.

ابتکار همچنین افزود: آلودگی‌های ناشی از سموم تاریخ گذشته، مدیریت مواد شیمیایی و آثار آن بر خاک از جمله مسائلی است که سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت اهتمام ویژه‌ای در خصوص آن‌ها داشته و به ویژه در حوزه آلودگی ناشی از سموم تلاش‌های زیادی را به انجام رسانده است.

شناسایی کانون‌های بنیادی گرد و غبار در کشور

وی در ادامه به مسئله گرد و غبار اشاره کرد و گفت: کانون‌های بنیادی گرد و غبار در حال حاضر در سطح استان‌های کشور شناسایی شده و برنامه مقابله ملی با این مسئله نیز تدوین شده است؛ همچنین برای تعادل دام و مرتع نیز باید چاره اندیشی کرده و طرح‌های خود را در این خصوص با جدیت دنبال کنیم.

سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به کشاورزی پایدار اشاره کرد و گفت: باید رویکرد و نگاه خود را در حوزه کشاورزی تغییر دهیم تا کشاورزان بدانند که باید قبل از توجه به درآمد، سودآوری و بهره برداری از محصول به حفاظت از آب و خاک اهمیت دهند؛ این مسئله در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا میان کشاورزان و دولت منعقد می‌شود و نیاز است ضرورت این موضوع توسط کشاورزان احساس شود.

ایران در عرصه آب و خاک دچار بحران و مشکل است

ابتکار در ادامه ضمن تاکید بر آنکه در حال حاضر ایران در عرصه آب و خاک واقعا دچار بحران و مشکل است گفت: خوشبختانه وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی تغییر رویکرد را آغاز کرده اما تا اجرایی و عملیاتی شدن آن راه بسیاری طولانی در پیش داریم که در این بین تمامی تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی، سمن‌ها و تشکل‌های زیست محیطی نقش بسیار مهمی دارند.

وی تصریح کرد: ‌ در حال حاضر کشور در جایگاهی قرار دارد که دیگر نمی‌تواند در موضوع حفاظت از محیط زیست بیش از این تعلل کند و نیاز است که این هم پیمانی‌ها صورت گرفته تا بتوانیم با استفاده از دانش روز و دانش سنتی مشکلات و بحران‌های موجود را برطرف کنیم.

ابتکار در ادامه به سخنان رئیس جمهور در روز جهانی محیط زیست اشاره کرد و گفت: خوشبختانه رییس جمهور با وجود تمام مشکلات دولت در روز جهانی حفاظت از محیط زیست، دولت خود را دولت محیط زیستی دانست که این مسئله نشان دهنده آن است که دولت اهمیت این مسئله را تشخیص داده و آنرا در اولویت قرار داده است. به همین دلیل در حال حاضر کشور در یک فرصت ویژه قرار دارد تا بتواند با استفاده از ظرفیت‌های خود مشکلات و معضلات این حوزه را حل کند.

وی ادامه داد: باید در روند رسیدگی به مشکلات و معضلات محیط زیستی سریع‌تر از قبل عمل کنیم زیرا این معضلات روز به روز پیچیده‌تر شده و برای مثال وقتی از خاک صحبت می‌کنیم باید بدانیم که آب نیز با آن درگیر خواهد شد.

ابتکار ادامه داد: تلاش‌های بسیار خوبی در دولت یازدهم در خصوص آلودگی هوای ناشی از سوخت‌های فسیلی و گرد و غبار صورت گرفته است؛ در حال حاضر اگرچه می‌بینیم علیرغم تمامی این اقدامات هنوز هم شاهد آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی و گرد و غبار هستیم علت آن است که حل این مسائل و معضلات نیازمند برنامه‌های بلند مدت چند ساله است.

وی در ادامه ضمن اشاره به دولت هفتم و هشتم خاتمی گفت: در دولت هفتم و هشتم برخی از برنامه‌های حفاظت از محیط زیست آغاز شد اما با توقفی هشت ساله در دولت نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد در این حوزه عقب افتادیم و در حال حاضر مجددا این اقدامات را از اول آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: همکاری‌های بین المللی خوبی در حوزه محیط زیست با سایر کشورهای دنیا داریم و امیدواریم در دوران پسا تحریم نیز بتوانیم با همکاری خوب، شرایط محیط زیستی بهتری را برای کشورمان فراهم کنیم.

تصویب قطعنامه جهانی مقابله با گرد و غبار توسط سازمان ملل

ابتکار در ادامه سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی از تصویب قطعنامه جهانی مقابله با گرد و غبار توسط سازمان ملل گفت: سال گذشته پس از آنکه متوجه شدیم امکان انعقاد تفاهم نامه‌های منطقه‌ای و حل معضل گرد و غبار وجود ندارد از سازمان ملل خواستیم تا طی اقدامی جهانی در جهت مبارزه با گرد و غبار اقداماتی به عمل برسد؛ هفته گذشته شاهد آن بودیم که قطعنامه جهانی مقابله با گرد وغبار در این سازمان تصویب و در آن از اقدامات جمهوری اسلامی ایران تشکر ویژه شد و همچنین کشور ایران در تهیه گزارش از وضعیت گرد و غبار جهان نقش کلیدی دارد.

معاون رئیس جمهورهمچنین به اجلاس پاریس اشاره کرد و گفت: ‌ در برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که در اجلاس پاریس ارائه کرده و تصویب شد، به مسئله حفاظت از خاک، مراتع و اکوسیستم‌های متکی بر خاک توجه ویژه شده و در برنامه و سندی که در این اجلاس ارائه کردیم در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مدیریت اقلیم، مدیریت خاک با رویکرد جامع، مطالبی را ارائه کرده که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ابتکار در پایان به نقش مسئولان در بهبود وضعیت محیط زیستی کشور اشاره کرد و گفت: مسئولین باید از هر فرصتی برای ارائه گزارش عملکرد و شفافیت استفاده کرده و جلسات این چنینی را فرصتی برای تقویت هم پیمانی‌های خود قرار دهند. اعداد و ارقام چمران در مورد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای تهران صحیح نیست/ آلودگی هوا را انتخاباتی نکنیم

کارگروه ملی آلودگی هوا امروز با دستور کار پیگیری بندهای مصوبه هیأت وزیران در خصوص کاهش آلودگی هوا باحضور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.

به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران (سامات)، محمد هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: با توجه به اهمیت موضوع مصوبه هیئت وزیران در خصوص کاهش آلودگی هوا، کارگروه‌های استانی در ۸ کلانشهر آلوده هوا نیز در جلسات خود به بررسی و پیگیری برش‌های استانی پرداخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه ملی آلودگی هوا هر ماه بطور منظم توسط ریاست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار و مصوبات و پیشرفت برنامه‌های مربوطه بررسی می‌گردد، افزود: در این مصوبه درچند محور اقدامات مناسبی صورت گرفته، از جمله آن ارتقاء کیفیت سوخت، که می‌توان با اطمینان گفت هم اکنون بنزین توزیعی در ۸ کلانشهر از استاندارد لازم برخوردار است.

وی ادامه داد: بر اساس آزمایشاتی که شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران و آزمایشگاههای معتمد بین المللی در بنزین توزیعی در جایگاههای پخش سوخت به انجام رسانیده‌اند، میزان بنزن و ترکیبات آروماتیک حتی مقداری پایین‌تر از حد استاندارد بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین با بیان اینکه در بحث استاندارد خودرو‌ها نیز اقدامات مناسبی صورت پذیرفته تصریح کرد: بعد از چندین سال وقفه در انجام تعهدات شرکت‌های خودروساز داخلی و پیگیری‌های صورت گرفته توسط سازمان حفاظت محیط زیست، از سال گذشته تمام خودروهای تولید داخل دارای استاندارد یورو ۴ می‌باشند.

وی با اشاره به اینکه در بحث از رده خارج کردن خودروهای فرسوده با توجه به اینکه طی چند سال قبل از آغاز بکار دولت تدبیر و امید، میزان از رده خارج کردن خودروهای فرسوده تقریباً نزدیک به صفر بوده است، اظهار داشت: فقط در سال ۹۳، چهارصد هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده که از این میزان سهم شهر تهران صدهزار خودرو بوده است.

حیدرزاده ادامه داد: الیته اعتقاد داریم این اعداد نسبت به تعداد خودروهای فرسوده کماکان پایین بوده و تلاش بیشتری باید در این حوزه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تدوین استانداردهای جدید معاینه فنی خودرو و آلودگی صوتی درمراحل پایانی خود قرار دارد، بیان داشت: در بحث معاینه فنی خودرو‌ها تمام تلاش دولت متقاعد کردن مجلس برای بازگرداندن سن معاینه فنی به دو سال می‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین گفت: در بحث حمل و نقل عمومی اعتقاد بر این است که کلید کاهش آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگسازی استفاده از آن است که امیدواریم هم دولت و هم شهرداری‌ها در این حوزه اقدامات جدی تری صورت دهند.

وی افزود: در این زمینه رئیس جمهور دستورات لازم را در خصوص حمایت از حمل و نقل عمومی شهرتهران درمراسم افتتاح خط ۳ مترو تهران صادر نموده است.

حیدرزاده ادامه داد: همچنین با توجه به آسیب شناسی‌های صورت گرفته نیاز به قانون هوای پاک که متناسب با وضعیت فعلی آلودگی هوا باشد، احساس گردید که در این راستا لایحه هوای پاک بعد از چندین ماه بررسی کار‌شناسی و فنی به مجلس ارائه گردید.

وی گفت: این لایحه پس از بررسی در کمیسیون‌های مرتبط، آماده ارائه به صحن علنی مجلس می‌باشد که امیدواریم این اتفاق تا آغاز بکار مجلس جدید تحقق یابد و برگ زرینی در کارنامه مجلس فعلی رقم خورد.

حیدرزاده در ادامه ضمن استقبال از حساسیت شورای اسلامی شهر تهران نسبت به موضوعات حوزه محیط زیست، اظهارنظرهای چندروزه گذشته رئیس شورای شهر تهران در حوزه آلودگی هوا را غیرفنی دانست و افزود: براساس قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تنها مرجع اعلان نقش آلودگی هوا در سلامت شهروندان و آمار مرگ و میر صرفاً وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و اظهارنظرهای غیررسمی و احساسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی می‌تواند تبعات قانونی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه گفت: بر اساس گزارش رسمی نماینده اورژانس تهران در جلسه اخیر کمیته هماهنگی مواقع اضطرار، میزان مراجعه به اورژانس در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حدود ۳% افزایش در مأموریت‌های ذاتی اورژانس داشته که بر اساس نظریه همین مرجع، برودت بیشتر هوا نسبت به سال گذشته و شیوع بیماری‌های ویروسی در افزایش این میزان تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: اگرچه اعتقاد داریم، آلودگی هوا در بحث تهدید سلامت شهروندان اثر مستقیم دارد و به همین دلیل دولت در این حوزه دغدغه جدی و برنامه عملیاتی دارد.

حیدرزاده تصریح کرد: در حوزه معادن شن وماسه به عنوان یکی از کانون‌های ایجاد آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست از منظر قانونی صرفاً در مواردی می‌تواند نقش حاکمیتی و نظارتی خود را ایفا نماید که این معادن دارای بار آلودگی زیست محیطی باشند.

وی ادامه داد: موضوعاتی از جمله میزان عمق برداشت، پروانه بهره برداری و میزان آن اساسا در حوزه مأموریت‌های این سازمان نمی‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: البته حسب وظایف ذاتی، ده‌ها معدن طی سه ماهه گذشته در محدوده استان تهران مورد پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها به علت دارا بودن معضلات زیست محیطی با برخورد قانونی و حاکمیتی این دستگاه مواجه شده‌اند.

حیدرزاده با اشاره به اینکه معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ تهران نیز عمدتاً دارای مشکلاتی می‌باشند، اظهار داشت: موضوعات این معادن در حوزه مأموریت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نبوده، البته در بحث آلودگی‌های زیست محیطی با این معادن نیز برخورد خواهد شد.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه کمیته هماهنگی مواقع اضطرار آلودگی هوا صرفاً جهت اجرای برنامه‌های فوری و کوتاه مدت طبق دستورالعمل شرایط مواقع اضطرار اختیار تصمیم گیری دارد، گفت: تعطیلی این معادن در شرایط هشدار و اضطرار به جهت کاهش بار آلودگی ذرات معلق، تصمیمی درست، فنی، کار‌شناسی و قانونی بوده است.

حیدرزاده افزود: به نظر می‌رسد عدم اشرافیت ریاست شورای اسلامی شهر به حوزه اختیارات کمیته هماهنگی مواقع اضطرار می‌تواند ناشی از عدم حضور نماینده شورای اسلامی شهر تهران علی رغم دعوت‌های مکرر در جلسات مربوطه باشد، گرچه حضور نماینده رسمی شهرداری تهران در جلسات و تصمیم گیری‌ها، مبین مشارکت مدیریت شهری تهران در تصمیم گیری‌های قانونی و کار‌شناسی این کمیته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: در اینجا لازم می‌دانم به این موضوع اشاره کنم که قدرت خودپالایی شهر تهران به علت بارگذاری جمعیت شدید، ساخت و سازهای لجام گسیخته و تخریب باغات به شدت کاهش پیدا کرده بطوریکه بعد از بارش‌های مقطعی بلافاصله کیفیت هوای تهران افت چشمگیری حتی در روزهای تعطیل پیدا می‌کند.

حیدرزاده گفت: پیشنهاد می‌دهم چمران علاوه بر پیگیری مأموریت‌های دستگاههای حاکمیتی، گزارشی از تراکم فروشی‌های مکرر، تخریب باغات و ساخت و سازهایی که باعث مسدود شدن کریدورهای هوای تهران شده است، را در دوران مختلف ریاست شورای شهر تهران اعلام نماید.

وی در پایان ضمن تأکید مجدد به سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری درحوزه محیط زیست به عنوان نقشه راه، خاطرنشان کرد: با توجه به سیاستهای ابلاغی ایشان و قرارگرفتن در سال «دولت، ملت همدلی و هم زبانی» معتقدم عزم ملی در حوزه حل بحرانهای زیست محیطی لازم و ضروری است، ضمن اینکه در شرایط فعلی و نزدیکی به انتخابات استفاده ابزاری از این مقولات شایسته نظام دینی و مردم سالاری نمی‌باشد

بحران خاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر