کد خبر: 333142 A

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی با اشاره به اینکه نشان مصطفی (ص) و همچنین نشان خادم‌المصطفی (ص) در ۹۰ کشور در حال ثبت است، اظهار داشت: این نشان قرار است در کشورهای اسلامی، اروپایی و آمریکایی با همکاری اداره مرکزی ثبت صنعتی قوه‌قضاییه به ثبت برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست شورای سیاست‌گذاری جایزه علمی و فناوری پیامبراعظم (ص) امروز با حضور سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس شورا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، ‌مهدی صفاری‌نیا دبیر شورا، محمدرضا عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

مهدی صفاری‌نیا دبیر شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی با اشاره به برگزاری ششمین جلسه شورای سیاستگذاری این جایزه اظهار داشت: در دستور اول این جلسه گزارش عملکرد دبیر خانه ارائه شد و فعالیت‌هایی که دبیرخانه در ابعاد مختلف باید داشته باشد، در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در دستور دوم، تعیین دانشگاه‌های کشورهای اسلامی به عنوان اعضای اصلی این شورا مورد بررسی قرار گرفت، چرا که در دوره اول دو دانشگاه حضور داشتند و در دوره دوم مقرر شد کارگروهی متشکل از دانشگاه تهران، صنعتی شریف و دبیر خانه جایزه تشکیل شود.

صفاری‌نیا ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری دو عضو اصلی دارد که این‌ها دوره‌ای انتخاب می‌شوند و در دوره اول بانک توسعه اسلامی و آکادمی علوم جهان اسلام بودند که برای دوره جدید بانک توسعه اسلامی و کمیته‌های همکاری‌های علمی و فناوری کنفرانس اسلامی به عنوان اعضای اصلی انتخاب شدند.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی با اشاره به اینکه در دوره اول ۴ جایزه داشتیم و در دوره بعد ۵ جایزه خواهیم داشت گفت: بنا شد دبیر خانه تصمیم نهایی را در خصوص مبلغ اهدایی جایزه بگیرد و احتمالا‌‌ همان ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در نشان خادم‌المصطفی (ص) مجموعا بیش از ۲۷۰ فرد حقیقی و حقوقی مشارکت داشتند و قطعا یکی از برنامه‌های جایزه مصطفی (ص) توسعه برنامه‌های علمی و فناوری بین کشورهای جهان اسلام است.

صفاری‌نیا اضافه کرد: کسانی که می‌خواهند جزو حامیان و مشارکت‌کنندگان جایزه مصطفی (ص) باشند، دبیرخانه بررسی‌های خود را در این خصوص انجام خواهد داد و این فرآیند کوتاه است.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی با اشاره به این مطلب که نشان مصطفی (ص) و همچنین نشان خادم‌المصطفی (ص) در ۹۰ کشور در حال ثبت است، اظهار داشت: این نشان قرار است در کشورهای اسلامی، اروپایی و آمریکایی با همکاری اداره مرکزی ثبت صنعتی قوه‌قضاییه به ثبت برسد.

وی با بیان اینکه نذر علمی را در جایزه مصطفی طراحی کردیم، افزود: در این بخش مثلا فردی را داشتیم که اختراع بزرگی داشت و نذر کرده بود که اگر اختراع به مرحله تجاری‌سازی برسد ۵۰ درصداز منافع تجاری‌سازی اختراع‌اش را نذر جایزه خواهد کرد.

صفاری‌نیا عنوان کرد: نذر علمی به این معنا ست که از محل منافع فعالیت‌های اقتصادی بخشی از آن اهدا خواهد شد و در دوره بعد ۵ شرکت نذر علمی داشتند.

نشست شورای سیاست‌گذاری جایزه علمی و فناوری پیامبراعظم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر