کد خبر: 333144 A

عارف:

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مبلغ جایزه مصطفی‌‌ (ص) ۵۰۰ هزار دلار است، گفت: هر دو سال یک بار کاندیدا‌ها از مراکز علمی برجسته دنیا به دبیرخانه معرفی می‌شوند که با همکاری دانشمندان دنیای اسلام و حتی غرب پرونده‌ها بررسی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی(ص) در شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست شورای سیاستگذاری جایزه علم و فناوری پیامبر اعظم (ص) گفت: با توجه به اینکه در زمینه علم و فناوری جایگاه اول را در چشم‌انداز دیده بودیم و همچنین با توجه به اینکه جمهوری اسلامی قطب علمی و تاثیرگذار در دنیای اسلام است، راهبردهایی را تعیین کردیم که یکی از این راهبرد‌ها راه‌اندازی جایزه علمی مصطفی (ص) بود.

وی افزود: ما در نظر داشتیم که با راه‌اندازی جایزه علمی مصطفی (ص) همبستگی علمی را در دنیای اسلام بیشتر کنیم و همچنین سعی کنیم با تعامل عملی در دنیای اسلام بتوانیم با دنیای غرب رقابت کنیم که خوشبختانه با تلاش دوساله‌ای که داشتیم؛ روز گذشته اولین دوره جایزه مصطفی با موفقیت برگزار شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز در اولین جلسهِ دور دوم بحث شد که زمینه‌های جایزه عمومی را گسترده‌تر کنیم به طوری که علوم‌شناختی و اقتصاد و بانکداری اسلامی به جوایز اضافه شد.

عارف با اشاره به اینکه جایزه مصطفی (ص) برای دو گروه است، گفت: یک گروه دانشمندانی هستند که در کشورهای اسلامی فعالیت می‌کنند و در گروه دیگر دانشمندان مسلمان در هرجای دنیا هستند و تاکنون برای دانشمندان جهان اسلام سه جایزه در نظر گرفته شده بود که عبارت است؛ از نانو، بایو و ICT که همین سه جایزه در دوره بعد باقی خواهد ماند ولی در بخش دانشمندان مسلمان یک جایزه داشتیم که در دوره بعد یک جایزه دیگر اضافه خواهد شد و ممکن است در دوره‌های بعدی تعداد جوایز افزایش یابد.

وی ادامه داد: مبلغ جایزه مصطفی‌‌(ص) همان ۵۰۰ هزار دلار است و هر دو سال یک بار کاندیدا‌ها از مراکز علمی برجسته دنیا به دبیرخانه معرفی می‌شوند که به همکاری دانشمندان دنیای اسلام و حتی غرب پرونده‌ها بررسی می‌شوند.

شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر