کد خبر: 334003 A

عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: عضو شورای شهر تهران درباره جمع‌آوری معتادان از محله هرندی گفت: نباید اینگونه افراد بعد از جمع‌آوری و تا پیش از توانمندسازی در جامعه رها شوند وگرنه همان اتفاقی که در خاک سفید افتاد٬ تکرار می‌شود.

محمد حقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا،‌ با بیان این مطلب گفت: در هر کار یا پروژه‌ای چه با جنبه سخت‌افزاری و چه با جنبه انسانی و مردمی، باید پیش از هر چیز مطالعات جامع طرح یا برنامه مورد نظر تهیه شده و کاستی‌ها، نقصان‌ها و نقاط ضعف و قوت آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به حضور شهردار تهران و معاونان وی در جلسات شورای شهر تهران، ادامه داد: در این جلسات گزارشات مستندی ارائه شد؛ مبنی براین  که مطالعات انجام شده در خصوص طرح انضباط اجتماعی کامل است.

حقانی با تاکید براینکه اگرچه در جمع‌آوری متکدیان، معتادان و کارتن‌خوابان؛ نیروی انتظامی و شهرداری کمک می‌کنند، اما در واقع بازپروری و نگهداری آنها با سازمان بهزیستی است، اظهار کرد: این سازمان زمانی جزئی از شهرداری تهران بوده و با عنوان سازمان امور تربیتی شهرداری تهران فعالیت می‌کرده، اما در اوائل انقلاب توسط شهید بزرگوار فیاض بخش این بخش از شهرداری منفک شد و ایشان به عنوان اولین رئیس سازمان بهزیستی کشور منصوب شدند.

وی خاطرنشان کرد: این روال در شرایط فعلی خلاف مدیریت شهری است؛ یعنی اگر بخواهیم تعریفی از مدیریت واحد شهری داشته باشیم باید انجام این امور برعهده شهرداری‌ها باشد به بیان دیگر سازمان‌های اجتماعی باید توسط شهرداری مدیریت شوند، آنچنان که از اول نیز سازمان بهزیستی بخشی از شهرداری بوده است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با بیان اینکه ناهنجاری‌های تولید شده توسط کارتن‌خواب‌ها و معتادان در سطح شهر بر کیفیت زندگی مردم نقشی منفی دارد،‌ اضافه کرد: تا زمانی که این افراد بدون ساماندهی و با چنین روشی به زندگی خود ادامه دهند، مدیریت شهری نمی‌تواند به خود ببالد، چرا که این شرایط دور از شان نظام جمهوری اسلامی و مدیریت شهری در کلان شهری مثل تهران است.

وی با اشاره به به دستور شهرداری تهران مبنی برتاسیس مراکزی باعنوان بهاران در مناطق 22گانه شهرداری برای نگهداری افراد کارتن‌خواب،‌ عنوان کرد: چند روز پیش بازدیدی از محله سرآسیاب دولاب واقع در منطقه 14 تهران داشتم و مردم محل اعتراض می‌کردند که چرا شهرداری ساختمان موجود در یکی از پارک‌ها را به گرمخانه تبدیل کرده است.

حقانی با تاکید براینکه مطمئن هستم؛ تاسیس مراکز بهاران واکنش مردم را در پی خواهد داشت، زیرا مردم در محلات خود پذیرای این افراد نیستند، بیان کرد: مردم گلایه می‌کردند که این افراد در طول روز به دنبال انواع کارهای خود می‌روند و شب‌ها به گرمخانه‌ها بازمی‌گردند و زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

رئیس کمیته محیط زیست خاطرنشان کرد: نباید اینگونه افراد را بعد از جمع‌آوری و تا پیش از توانمندسازی در جامعه رها کنیم، وگرنه همان اتفاقی که در خاک سفید افتاد؛ تکرار می‌شود، چرا که افراد جمع‌آوری شده از این منطقه بعد از رهایی به مناطق دیگر رفتند به نحوی که امروز بسیاری از مناطق جنوبی شهر تبدیل به خاک سفید شده است.

وی یادآور شد: در گذشته نیز این افراد را پس از جمع‌آوری در مناطقی دور از شهر مثل کهریزک و ... نگهداری می‌کردند تا آنان در طول روز به داخل شهر نیایند و مشکلی به وجود نیاورند. به هر حال باید پروسه کاملی شامل جمع‌آوری،‌ بازپروری و اشتغال را برای این افراد طراحی کنیم.

عضو شورای شهر تهران در پایان تاکید کرد: اقدامات در راستای جمع‌آوری و ساماندهی معتادان را به فال نیک می‌گیرم، اما باید این طرح کامل شده و به هیچ وجه افراد جمع‌آوری شده تا پیش از توانمندسازی در جامعه رها نشوند، وگرنه تمام هزینه‌های انجام شده از بین می‌رود.

محمد حقانی ساماندهی معتادان خیابانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر