کد خبر: 334469 A

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد:

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از اعلام آمادگی پلیس ایران برای اعزام نیروهای متخصص و کارآمد به افغانستان خبر داد و گفت: امروز یکی از راهبردهای پلیس ایران، دیپلماسی پلیس است.

به گزارش ایلنا، سردار علی مویدی در اختتامیه کارگاه آموزش گزارش نویسی پیشرفته و نحوه استفاده از ماهواره در تخمین مزارع کشت خشخاش ویژه پلیس افغانستان گفت: امیدوارم این دوره و نشست‌ها به دو کشور ایران و افغانستان در راستای مبارزه با مواد مخدر کمک کند تا به موفقیت‌های بیشتری برسیم.

وی افزود: پلیس جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر مواد مخدر به عنوان یک پدیده خانمانسوز جهانیان را مورد تهدید قرار داده همگان در مقابل این تهدید مسئول هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: مردم و کشور افغانستان از این پدیده شوم که نتیجه سیاست‌های استکباری جهانی است به لحاظ مادی و معنوی، آسیب دیده و رنج می‌برند، از این رو برای رفع این معضل همه کشورهای منطقه باید متمرکز شوند.

سردار مویدی بیان کرد: کشت خشخاش یک تهدید و تولید خشخاش منصوب به کشور افغانستان است، صد‌ها نوع مواد مخدر صنعتی در سایر نقاط دنیا تولید می‌شود و امنیت و سلامت جهان را تهدید می‌کند در حالیکه نوک پیکان تولید مواد مخدر به سمت افغانستان است و این نگاه تک بعدی متناسب با شأن و منزلت این کشور نیست.

وی گفت: کشورهای مدعی حقوق بشر به وفور مبادرت به تولید مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی می‌کنند که اثرات سوء آن به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است.

وی تأکید کرد: دنیا باید به صورت متوازن با کشور‌ها و نقاط تولید کننده مواد مخدر برخورد کند و طوری نباشد که افغانستان فقط محکوم به این امر باشد؛ باید دیگر تولید کنندگان مواد مخدر به ویژه اروپا نیز پاسخگو باشند.

سردار مویدی اضافه کرد: امروز مواد مخدر صنعتی، جوامع بشری به ویژه جوانان را تهدید می‌کند؛ منبع اصلی تولید مواد مخدر، استکبار است و از سوی دیگر بسیاری از رسانه‌ها در ید قدرت آنان هستند، بنابراین بیشترین توجهات را به کشورهایی همچون افغانستان معطوف می‌کند در حالیکه کشورهایی دیگری نیز وجود دارد که سهم تولیدی آن‌ها در مواد مخدر از افغانستان کمتر نیست.

وی ادامه داد: پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران با داشتن سرمایه‌های علمی، تجربی و تخصصی معتقد است کشورهای منطقه و همسایه به ویژه افغانستان می‌تواند از این سرمایه استفاده کنند و با توانمند سازی، تخصص گرایی به مقابله با مواد مخدر بپردازد.

سردار مویدی اضافه کرد: نگاه علمی و دانش محور، اولویت پلیس با مبارزه با موادمخدر ایران است.

وی در ادامه از مسئولان دانشگاه علوم انتظامی امین در راستای برگزاری این دورهای آموزشی تقدیر کرد و گفت: با کشور دوست و همسایه افغانستان اشتراکات فراوانی اعم از فرهنگی، دینی، زبانی و... داریم؛ با وجود همه این اشتراکات می‌توانیم در راستای تعامل، همفکری، همگرایی استفاده کنیم تا منطقه را از معضل بزرگ مواد مخدر نجات دهیم.

سردار مویدی افزود: امروز یکی از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران، دیپلماسی پلیسی است و تا امروز در این زمینه توفیقات خوبی داشته‌ایم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: سرمایه‌ها و ظرفیت‌های خود را در راستای مبارزه با این معضل در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌دهیم؛ آمادگی داریم به صورت استانی و از طریق استانهای همجوار در شرق ایران و غرب افغانستان این دوره‌ها را با کیفیت بیشتر برگزار کنیم.

سردار مویدی گفت: در حوزه پیشگیری، درمان، اطلاع ر سانی و آگاهی بخشی عمومی نیز تعاملات خوبی با کشورهای همسایه از جمله افغانستان داشته‌ایم.

این مقام مسئول از آمادگی پلیس ایران برای اعزام نیروهای متخصص و کارآمد به افغانستان در راستای مبارزه با مواد مخدر خبر داد و تصریح کرد: آمادگی داریم از ظرفیت و دانش پلیس افغانستان در راستای ارتقای توانمندی‌های علمی و مهارتی خود نیز بهره ببریم.

در پایان این مراسم گواهی پایان دوره آموزشی به شرکت کنندگان ارائه شد.

اعزام کار‌شناس مواد مخدر به افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر