کد خبر: 334560 A

در ۸ ماهه نخست سال رخ داد:

پزشکی قانونی تهران از مرگ ۶۰ شهروند تهرانی در ۸ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، تا پایان آبان ماه امسال ۶۰ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۵۴ نفر اعلام شده بود ۱/۱۱ درصد افزایش یافته است.۴۲ نفر مرد و ۱۸نفر زن بوده اند.در ضمن در آبان ماه سالجاری نیز آمار فوت شدگان ناشی از مسمومیت با مونواکسیدکربن ۷/۷۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۹ مورد رسیده است.

بر اساس این گزارش گاز CO گازیست سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشمها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود. افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.کودکان ، سالمندان ،افراد با سابقه بیماریهای قلبی – ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO میشوند.

این سازمان اعلام کرد: استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد و یا عدم نصب صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش ها به صورت غیراستاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن می باشد. همچنین در مواردی مشاهده می شود که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می کنند که این وسایل نیز به ویژه در فضاهای کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز CO است.

مسمومیت با گاز منواکسید کربن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر