کد خبر: 334652 A

اوحدی خبر داد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تا سه‌شنبه این هفته ۱۳ پیکر دیگر نبش قبر شده به ایران منتقل خواهند شد و ۲۳ جسد دیگر ما با انجام کارهای تشریفاتی ظرف هفته‌های آینده به ایران منتقل خواهند شد تا انشاء‌الله این پرونده کاملا بسته شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت) در نشست خبری که امروز در این سازمان برگزار شد، با تشریح آخرین وضعیت فاجعه منا اظهار داشت: از ۴۶۱ نفری که عضو آمار قطعی شهدای ایران در منا بودند؛ فقط ۳ نفر مفقود داریم و مابقی عزیزان تعیین وضعیت شده‌اند و ۳۸۲ نفر تاکنون به ایران منتقل شده و در گلزار شهدا دفن شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۷۲ نفر مفقود داشتیم که در عربستان بدون مجوز دفن شده بودند، گفت: از این تعداد ۳۷ خانواده درخواست کردند که عزیزانشان به ایران منتقل شوند که البته این کار سختی بود و باید نبش قبر می‌کردیم و شرکت‌های هواپیمایی را برای انتقال اجساد مجاب می‌کردیم.

وزارت خارجه مسئول پیگیری حقوقی جانباختگان

رئیس سازمان حج و زیات با بیان اینکه از زمانی که ۵ پیکر جان باخته ما به ایران منتقل شد، شروعی برای انتقال مابقی اجساد و نبش قبر آن‌ها بود، گفت: تا سه‌شنبه این هفته ۱۳ پیکر دیگر نبش قبر شده به ایران منتقل خواهند شد و ۲۳ جسد دیگر ما با انجام کارهای تشریفاتی ظرف هفته‌های آینده به ایران منتقل خواهند شد تا انشاء‌الله این پرونده کاملا بسته شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در مجموع شهدای منا ۷۶ نفر اهل تسنن بودند که از این تعداد ۳۱ نفر بانوان زائر بودند.

اوحدی با اشاره به اینکه زائران ایرانی که در عربستان دفن شدند؛ در مقبره‌الشهدا بین منا و مکه به خاک سپرده شده بودند، اظهار داشت: با بازدیدی که خود ما از این قبور داشتیم، کاملا استاندارد و قبر‌ها انفرادی بودند و اینکه گفته شده بود؛ اجساد به صورت دسته‌جمعی دفن شده بودند، صحت ندارد و عربستان قول داده که کس دیگری در این محل دفن نشود.

وی اضافه کرد: با شروع حج عمره، ۲ نفر از بستگان جانباختگان فاجعه منا را برای زیارت کسانی که در عربستان دفن شدند با هزینه سازمان به عربستان اعزام خواهیم کرد.

اوحدی همچنین درباره بیمه زائرانی که به منا رفته بودند و جان خود را از دست داده بودند، گفت: ما درخصوص پوشش بیمه‌ای کف قیمت را با بالا‌ترین میزان پوشش خسارت درنظر گرفتیم، اما در این میان یک بخشنامه‌ای به مدیران کاروان‌ها داشتیم و آن‌ها موظف شدند که به زائران بگویند که از ۵-۶ بسته بیمه‌ای اگر پوشش بیشتری خواسته باشند، اعلام کنند و این موضوع در تمام سنوات گذشته همین بوده است.

اوحدی با اشاره به اینکه زمانی که خدمت رهبری رسیدیم؛ دو تکلیف را درخصوص فاجعه منا مشخص کردند، گفت: یکی پیگیری جدی حقوق جان باختگان و شهدای این فاجعه بود که این مسئولیت رسما برعهده دستگاه دیپلماسی کشور گذاشته شد و وزیر امور خارجه با ابلاغ رسمی کار را برعهده معاونت کنسولی وزارت امور خارجه گذاشت.

وی ادامه داد: توقع ما این است که دستگاه دیپلماسی یک مجموعه مشخصی را در وزارت امور خارجه تعیین کند، تا خانواده‌های عزیزان جان باخته دچار سردرگمی نشوند و افرادی در آنجا حضور داشته باشند که پاسخگوی خانواده‌ها باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت تکلیف دیگر رهبری را زنده نگاه داشتن فاجعه منا عنوان کرد و گفت: در این زمینه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت جلساتی را تشکیل داده و امیدوارم راهبرد مشخصی در این خصوص تعریف شود. از سوی دیگر نیز انتشار یک کتاب درخصوص فاجعه منا و همچنین سرکشی از خانواده‌های داغدیده دنبال می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به جلسه هفته گذشته در بعثه مقام معظم رهبری گفت: در این جلسه بر پیگیری ۴ پرونده از جمله پرونده هواپیمایی که در مدینه فرود اضطراری داشت، پرونده دو پلیس مجرم سعودی در فرودگاه جده، پرونده کامیون سوختی که در جده وارد ترمینال شد و تعدادی مصدوم و کشته به همراه داشت و همچنین پرونده شهدای منا تاکید شد.

چاپ کتاب شرحی بر فاجعه غمبار منا/صدور حکم ۲ پلیس فرودگاه جده

اوحدی اضافه کرد: البته تاکنون پرونده فرودگاه مدینه به نتیجه رسیده و عربستان قرار است؛ خسارت را براساس ایکائو بپردازد و همچنین حکم پرونده دو پلیس مجرم سعودی صادر شده و قرار است؛ به وزارت عربستان ابلاغ شود و ما منتظر هستیم که حکم به ایران اعلام و پس از آن ما درباره از سرگیری حج عمره تصمیم خواهیم گرفت، چرا که مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت این است که ایران بعد از صدور حکم درخصوص از سرگیری سفر به حج عمره تصمیم‌گیری کند.

وی همچنین از چاپ کتاب شرحی بر فاجعه غمبار منا ظرف دو هفته آینده خبر داد و گفت: سازمان حج و زیارت طی یکماه گذشته به بیش از ۱۶ شهر رفت و در بین خانواده‌های جانباختگان حضور یافت و قرار است؛ تمامی مستندات از این فاجعه در این کتاب آورده شود.

فاجعه منا طراحی "پابند هوشمند" برای زائران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر