کد خبر: 336515 A

بنیانگذار موزه روستایی گلستان:

محمود طالقانی بنیانگذار موزه روستایی گلستان ومجری پروژه موزه روستایی گلستان گفت :تا کنون هیچگونه اقدام عملی برای این پروژه صورت نگرفته و تامشکلات مصنوعی برطرف نشود پروژه موزه روستایی گلستان هیچگاه به سرانجام نخواهد رسید.

به گزارش ایلنا، طالقانی گفت: در سفرهای استانی  دولت‌های نهم و دهم  برای تعدادی از استانها ایجاد این نوع موزه تصویب شد که متاسفانه هیچیک از آنها حتی به مرحله مطالعات مقدماتی هم نرسید.

او افزود:در دولت یازدهم مطالعات ایجاد موزه میراث روستایی حوزه فرهنکی- معماری شرق دریای مازندران (گلستان ) به سفارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پشتیبانی مهندس سید محمد بهشتی توسط پژوهشکده تحقیقات کار بردی فرهنگ ایرانی دانشگاه تهران به پایان رسید.

طالقانی تأکید کرد :در مراسمی رسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، استاندار و جمع دیگری از مسئولان کشوری و استانی در 13مرداد سالجاری عملیات اجرایی آن اعلام شد که با وجود این و به رغم تخصیص بودجه یک میلیارد تومانی برای سال 94 تاکنون هیچ اقدام عملی برای اجرای این پروژه انجام نشده است .

او افزود:امیدوارم سرانجام با دخالت رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  موانع و مشکلات اداری که بعضا غیر واقعی و مصنوعی هستند از سر راه اجرای این پروژه برداشته شود زیرا در غیر این صورت این پروژه هیچگاه به سرانجام نخواهد رسید

بنیانگذار موزه روستایی گیلان در زمینه دلیل و چگونگی ایجاد این موزه و باتاکید بر ضرورت ایجاد این نوع موزه ها گفت: پس از فاجعه زمین لرزه رودبار در خرداد 1369 برای نخستین بار در کشور  مجموعه تحقیقاتی با هدف شناسایی اثرات اقتصادی - اجتماعی و فرهنکی ناشی از زمین لرزه انجام گرفت.  نتایج این پژوهشها نشان داد که زیر ساختهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق روستایی همانند مناطق شهری کشور از همان دهه ها اول قرن بیستم به بهانه پیشرفت و خروج از عقب افتادگی  به شدت آسیب دیده یا تخریب شدند. فاجعه های طبیعی مانند زمین لرزه" سیل " طوفان و  ....... تنها در یک مقطع و مکان خاص این تخریب ها را تشدید کردند .

طالقانی افزود: تجارب گذشته در داخل  و خارج از کشور بیانگر این واقعیت است که حفظ و صیانت از میراث فرهنگی در مناطق روستایی در زادگاه اصلی خودش عملا غیر ممکن است. لذا ایده ایجاد نخستین موزه روستایی کشور در پارک جنگلی سراوان شکل گرفت تا بتواند در محیطی جذاب به معرفی میراث فرهنگ روستایی گیلان بپردازد .

او با اشاره به شروع کار نخستین کارگاه با وقفه ای طولانی در اردیبهشت 1384 گفت:در سال 1385اولین روستای مربوط به حوزه فرهنگی- معماری جلکه شرق گیلان به بهره برداری رسید و از آن به بعد هر سال یک روستا ساخته شد.

طالقانی، موزه میراث روستایی گیلان را در نوع خودنخستین در ایران دانست که در پارک جنگلی سراوان در 17 کیلو متری رشت- قزوین ،کمربندی سراوان- فومن واقع شده است.

او با اشاره به وجود 9حوزه فرهنگی - معماری شناسایی شده در گیلان تصریح کرد که برای هر یک از این حوزه ها در محل موزه محوطه ای در نظر گرفته شده است که علاوه بر تنوع معماری- فرهنگی ، شیوه زندگی سنتی گذشته نزدیک در روستاهای استان گیلان به نمایش گذاشته شده است .

طالقانی با اشاره به استقرار این موزه در 45هکتار افزود: تا کنون 7روستا در این موزه به بهره برداری رسیده  و 2 روستا در دست ساخت است.

او برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک محلی، معرفی غذاهای سنتی،  اجرای موسیقی محلی ، بازی های و نمایش های سنتی و ...را  از جمله  فعالیت های این موزه برشمرد.

وی تصریح کرد : با راه اندازی این پروزه بیش از 120  فرصت شغلی ایجاد شده بود که متاسفانه بیش از نیمی از آن در دولت دهم تعدیل شد.

راه اندازی سایت معماری چوب ملل

طالقانی درادامه از راه اندازی سایت معماری چوب ملل در آینده نزدیک در موزه روستایی گیلان خبر داد و گفت: در تلاش هستیم نمونه ای از معماری چوب را از تمامی نقاط دنیا جمع آوری کرده و در  سایت موزه به نمایش بگذاریم تا بازدید کنندگان امکان مقایسه انواع معماری چوب ملل را داشته باشند.

بنیانگذار موزه روستایی گیلان درپایان ایجاد این نوع موزه ها را در همه حوزه های فرهنگی کشور برای برون رفت از بحران فرهنگی بویژه برای کودکان ، نوجوانان و جوانان امری ضروری و لازم اعلام کرد .

پژوهشگاه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر