کد خبر: 337320 A

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر گفت: معمولا بودجه خرید اتوبوس از طرف دولت تامین شده و از طریق وزارت کشور در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، درحالی که 5 سال است که حتی یک دستگاه اتوبوس به شهرداری تحویل داده نشده است.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ در خصوص مشکلات ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران با تاکید براینکه حمل و نقل عمومی به‌طور کلی طرحی حاکمیتی است، گفت: در تمام شهرها بخصوص کلان‌شهرها سهم عمده خرید اتوبوس توسط بودجه عمومی دولت‌ها تامین می‌شود.

وی ادامه داد: معمولا بودجه خرید اتوبوس از طرف دولت تامین شده و از طریق وزارت کشور در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، درحالی که 5 سال است که حتی یک دستگاه اتوبوس به شهرداری تحویل داده نشده است.

شاکری با تاکید براینکه شهرداری نیز براساس ضرورت‌هایی موجود یک سوم بودجه خود را به حمل و نقل عمومی اختصاص داده است، اظهار کرد: خرید ناوگان اتوبوسی جدید، بازسازی ناوگان فرسوده، نصب فیلتر دوده بر اتوبوس‌ها و ... از جمله مواردی است که توسط شهرداری تامین شده است.

 عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر با بیان اینکه به نظرم شورا و شهرداری اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده‌اند که متاسفانه کفایت نمی‌کند، بیان کرد: در حال حاضر حدود 6 هزار و 600 اتوبوس در شهر تهران وجود دارد که نیمی از آنها فرسوده بوده و به بازسازی نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مترو و اتوبوس با کمبود شدید مواجه هستیم، عنوان کرد: این شهر به حدود 11 هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد.

شاکری همچنین افزود: هریک از سامانه‌های حمل و نقل عمومی همچون تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو مکمل یکدیگر هستند و نمی‌توان یکی از آنها را فدای دیگری کرد و مردم به خدمات تمام این سامانه‌ها نیاز دارند.

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر خاطرنشان کرد: شورای شهر به صورت مداوم در این زمینه با دولت در تعامل است، اما مبالغی که پرداخت می‌شود؛ بسیار اندک است که کافی نیست.

اقبال شاکری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر