کد خبر: 337459 A

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس:

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقاء نرخ باروری کلی که روز گذشته در سمنان برگزار شد اظهار داشت: براساس تحقیقات، تمایل زوج های جوان در شرف ازدواج به باروری بالاتر از نرخ باروری کنونی است، ولی باید بررسی شود چرا این تمایل محقق نمی شود.

به گزارش ایلنا، محمد اسلامی یادآور شد : نرخ باروری کنونی در کشور 1.9 است که باید به حد جایگزینی به میزان 2.1 برسد، ولی باید توجه داشت که در کنار تلاش برای افزایش باروری در جامعه، افزایش سلامت خانواده ها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به برآورد جمعیت کشور در حال حاضر به میزان 79 میلیون نفر، گفت: جمعیت در کشور به طور سالیانه کاهش نمی یابد و سالانه متوسط یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

دکتر اسلامی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و 530 هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شد، ادامه داد: این نگرانی وجود که دارد که نرخ باروری 1.8 کنونی کاهش یابد و تا سال 1420 به صفر برسد و سپس منفی شود.

وی تصریح کرد : میزان زاد و ولد در کشور از سال 1390 در کشور سیر صعودی گرفته است و همچنان ادامه دارد.

راهکارهای کمک به باروری

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تقویت نظام تامین اجتماعی، ارایه خدمات بهداشتی و مراقبت های پزشکی، افزایش بهداشت باروری و فرزندآوری را راهکاری کمک به افزایش باروری در کشور دانست و گفت: فقط پنج بند از سیاستهای کلی ابلاغی افزایش جمعیت مربوط به وزارت بهداشت است و دیگر نهادها باید در این امر احساس مسئولیت کنند.

وی با اشاره به لزوم افزایش باروری های برنامه ریزی شده در کشور، افزود: مرور سوابق سلامت مادر، آگاهی از تمایلات باروری و شناسایی خانواده های واجد شرایط باروری در چارچوب سلامت راه های تحقق باروری های برنامه ریزی شده است.

سن ازدواج

دکتر اسلامی گفت : افزایش سن ازدواج در جامعه را باید یکی از دلایل کاهش تمایل خانواده ها به فرزندآوری بیشتر دانست، به طوری که سن ازدواج دختران که اکنون به 24 سالگی افزایش یافته، تولد فرزند اول در 28 سالگی مادر و تولد فرزند دوم در 32 سالگی و تولد فرزند سوم در سن بالای 35 سالگی مادر را به همراه دارد که نیازمند مراقبت های زیاد است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت حفظ فاصله سه تا پنج سال در فرزندآوری خانواده ها، افزود: الگوی کلی فاصله سنی بین فرزندآوری در خانواده های ایرانی مطلوب نیست.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات، فاصله بین فرزندان اول تا دوم 3.5 سال، فاصله بین فرزند دوم تا سوم 5.4 سال، فاصله بین فرزند سوم تا چهارم 5 سال است.

سقط از عوامل کاهش زاد و ولد

دکتر اسلامی سقط را نیز از عوامل کاهش زاد و ولد در کشور دانست و با اشاره به وجود آمار متفاوت از 80 تا 300 هزار سقط در سال تصریح کرد: بارداری مادر در سن بالا، بارداری با فصله زیاد با فرزند قبلی، بارداری های برنامه ریزی نشده و تمایل بیشتر به سقط فرزند دوم از موارد و دلایل قابل توجه در مورد سقط در کشور است.

وی با اشاره به برخی پیامدهای سقط مانند عفونت و ناباروری و افسردگی مادران یادآور شد: دلایل 20 تا 36 درصد سقط ها در کشور مسایل اقتصادی، پنج درصد به خاطر تداخل بارداری با تحصیل و درصد بسیار پایینی از سقط ها در کشور با مجوز درمانی برآورد می شود.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به وجود برخی زوج هایی که پیش تر با انجام جراحی (وازکتونی در مردان و تی. ال در بانوان) قابلیت بارداری را از خود سلب کرده اند و اکنون تمایل به بارداری دارند، گفت: طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه فرانشیز جراحی های بازگشت توان بارداری را تقبل می کند تا به افزایش باروری در کشور کمک شود.

در استان سمنان نرخ باروری در سال 91 به میزان 1.66 در سال 92 به میزان 1.61 و در سال 93 به میزان 1.62 عنوان شده است که شهرستان های سمنان و مهدیشهر با متوسط نرخ باروری 1.7 بیشترین و شهرستان شاهرود با 1.59 کمترین نرخ باروری در استان را دارند.

دکتر محمد اسلامی در حاشیه این همایش در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت : این کلینیک ها به مدیریت 13 دانشگاه علوم پزشکی در استان های مختلف تا پایان سال بهره برداری می شود.

وی گفت : سال آینده کلینیک های تخصصی رفع مشکلات زوجین در تمام دانشگاه علوم پزشکی کشور تکمیل می شود که مقدمات تامین اعتبار آن ها پیش بینی شده است.

دکتر اسلامی یادآور شد: در این کلینیک ها با حضور روانشناس، روانپزشک، متخصص عفونی، متخصص زنان، متخصص داخلی و متخصص بهداشت در کنار یک کارشناس حقوق خانواده و یک روحانی آشنا به مسایل خانواده، رفع مشکلات مختلف زوجین هدفگذاری شده است.

وی ایجاد این کلینیک ها را همسو با سیاست های تحکیم خانواده مبتنی بر سلامت از سوی وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد.

معاون دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور در دو سال گذشته ، افزود : در این مدت نرخ باروری در کشور از 1.8 به 1.9 افزایش یافته است که نشان می دهد اجرای این طرح با افزایش یک دهمی نرخ باروری همراه بوده است.

وی با بیان این که این مساله نشان از تحقق سیاست های جمعیتی کشور دارد، افزود: درست است که این روند کند پیش می رود، ولی از تحقق برنامه ها در این بخش حکایت دارد.

دکتر اسلامی اضافه کرد: سیاست های جمعیتی کشور برگرفته از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری ،از سوی وزارت بهداشت و درمان در برنامه ششم توسعه به خوبی لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال های 60 تا 62 با 6.8 بالاترین نرخ باروری را شاهد بودیم که کاهش این نرخ از سال 62 یعنی شش سال پیش از اجرای قانون تنظیم خانواده و جمعیت آغاز شد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده ومدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمان اجرای قانون تنظیم خانواده و جمعیت، نرخ باروری در کشور به 3.3 رسیده بود یعنی نرخ باروری پیش از اجرای این قانون در جامعه کاهش یافته بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز گفت:  افزایش جمعیت بدون توسعه پایدار برای جامعه منفعتی ندارد و توسعه نیز بدون جمعیت مولد ممکن نمی شود.

دکتر مهدی شادنوش گفت: جمعیت مساله ای چند بعدی است و فقط وزارت بهداشت و درمان متولی آن نیست و ارگانهای مرتبط در این رابطه باید مسئولیت پذیر باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان سه مساله جمعیت، توسعه پایدار و محیط زیست را مسائل مرتبط و موثر بر هم دانست و افزود: افزایش جمعیت بدون توسعه پایدار برای جامعه منفعتی ندارد و توسعه نیز بدون جمعیت مولد ممکن نمی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با تاکید بر اینکه جمعیت محور توسعه پایدار است، یادآور شد: زمانی که در کشور بحث از جمعیت می شود، بخش بهداشت و درمان کشور هدف قرار می گیرد، در حالیکه تمام بخشهای جامعه در قبال آن مسئولند.

دکتر مهدی شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تاکید کرد: بخش بهداشت و درمان کشور می تواند زمینه بهداشت و درمانی مناسب برای رشد جمعیت را فراهم کند و مداخله در این مساله وظیفه جمعی بسیاری از نهادهاست.

دکتر جعفر جندقی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز در این همایش با اشاره به دو گذار اول و دوم جمعیتی در کشور، افزود : در گذار اول که انفجار جمعیت بود، افزایش نیازهای بهداشتی در کنار افزایش جمعیت نیاز اصلی بود.

دکتر جعفر جندقی افزود: در گذار دوم که شرایط فعلی است، نرخ باروری جامعه به کمتر از 2.1 به عنوان نرخ جایگزینی رسیده است به این معنی که پدر و مادر به اندازه جمعیت دو نفره خود تولید نسل نداشته اند و جایگزین ایجاد نکرده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه افزایش شهرنشینی، افزایش سطح سواد به ویژه در خانم ها، اشتغال، تغییر نگرش های اجتماعی، فاصله بین اولین فرزند تا ازدواج و فاصله دومین با اولین فرزند و سقط های عمدی را از دلایل کاهش باروری عنوان کرد.

جندقی یادآور شد : میزان نرخ باروری در استان سمنان در سال 91 به میزان 1.66 در سال 92 به میزان 1.61 و در سال 93 به میزان 1.62 بوده است.

وی تصریح کرد: در کنار کاهش باروری و زاد و ولد، جامعه به سمتی می رود که افزایش سالمندی جمعیت، کاهش تجدید نسل، کاهش حجم نیروی کار مولد و کاهش جمعیت ملی از پیامدهای آن است.

ازدواج خانواده سلامت وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر