کد خبر: 337598 A

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور:

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی تصریح کرد: براساس نظرسنجی‌ها ۶۷ درصد افراد از فیلترشکن استفاده می‌کنند و سرمایه ما برای تغییر اجتماعی، معرفت، شناخت و انگیزه است و مهارت‌های ما در محیط اینترنتی بسیار پایین است.

به گزارش ایلنا، سید سعید عاملی عضو شورای عالی فضای مجازی کشور در یازدهمین نشست بزم اندیشه با موضوع «شناخت ماهیت فضای مجازی؛ دانش‌آموز و ضرورت ارتقای سواد اینترنتی با نگاهی به رسانه‌های آموزشی» که صبح امروز در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته بین ۱۱ تا ۳۳ درصد سرمایه‌گذاری‌ها را صرف سرمایه‌گذاری فضای مجازی می‌کنند و در کشور ما نیم‌درصد است.

وی ادامه داد: فضای مجازی را پیوستاری از فضای واقعی می‌دانیم البته تفاوت‌هایی در آن بوده و واقعیت است برای اینکه عملکرد دارد. مانند کنترل ترافیک، پرواز و مسائل شهری که از طریق آن انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی با اشاره به تعریف مسئله گفت: مسئله از درون چالش و بحران به دست می‌آید و یک درد اجتماعی و فردی است که بر مبنای آن، سؤال طرح می‌کنیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: مسئله ما این است که چگونه از ظرفیت فضای مجازی برای زندگی سعادتمند استفاده کنیم و واقعیت این است که باید پذیرفت بخش ۷۰ درصدی از عملکرد ما به فضای مجازی منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه در آینده دانشگاه، مدرسه و شهر بدون اداره خواهیم داشت، گفت: زندگی جدید مدرن امروز نفس ما را تنگ کرده است و دائما در مشاغل کاذب هستیم و جهان مجازی مثل جهان واقعی دارای عناصر مثبت و منفی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی ادامه داد: هر پدیده‌ای که در محیط مجازی می‌آید ارزش افزوده مثبت و منفی آن بالاست و یک کلیک، فاصله است بین بهشت و جهنم و باید شناخت داشته باشیم.

عضو شورای فضای مجازی کشور گفت: متاسفانه بعضی‌ها قبل از شناخت به آن حمله می‌کنند اما باید پدیده‌ها را شناخت و بعد از شناخت این نیازمند هستیم و آموزش جمعیت ۱۴ میلیونی دانش‌آموز اقتضا می‌کند که الزامات آموزش مجازی را برای آن‌ها فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: بازی می‌تواند اختلالات رفتاری را فراهم کند و جریان همانندسازی و رفتاری که اگر راهبرد بر آن داشته باشیم عملکردهای جدی می‌توانیم برای آن فراهم کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی با بیان اینکه انسان یک موجود اجتماعی است و در فضای اجتماعی رشد می‌کند، گفت: امروز روزانه ۱۱۲ میلیارد ایمیل تبادل می‌شود و نمی‌‌توانیم از اجتماعی بودن انسان جلوگیری کنیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: از زمانی که بحث نطق به وجود آمد رابطه نیز به وجود آمد و یکی از منطق‌های فضای مجازی به مشارکت درآمدن همگان است.

وی با اشاره به پیوند زمان مجازی و واقعی گفت: ماهیت زمان در این دو فضا فرق می‌کند؛ زمان مجازی فاصله، حرکت و سرعت در آن بی‌معنا می‌شود و به این به این معناست که ما با یک پویایی بزرگ در کار روبه‌رو می‌شویم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی تأکید کرد: در فضای مجازی حضور و دسترسی بدون فاصله داریم و همه همسایه شدن جهان اتفاق می‌افتد؛ محیط مجازی همه را در کنار ما قرار داده است و متاسفانه غلبه محیط مجازی با جهان غرب است و اگر درگیر کار نشویم محیط به ما غلبه می‌کند و باید تولید نرم‌افزار کنیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی بازتولید دبیرستان‌های آمریکاست، گفت: شبکه این محیط براساس فرهنگ غرب است و ما نیازمند بازنگری هستیم؛ فناوری در عرصه‌های عمومی و در بعضی مصارف جنبه فرهنگی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد آموزش و پرورش یک روز، بدون کتاب و کاغذ شود و گفت: در این صورت، با یک تبلت دانش‌آموز می‌تواند تمام ارتباطات آموزشی را فراهم کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی با اشاره به ماهیت فضای مجازی تصریح کرد: محیط مجازی صدر درصد صنعتی است و به موازات جغرافیای فیزیکی، جغرافیای مجازی کشور‌ها شکل می‌گیرد و هرچه جلو‌تر می‌رویم حضور در آن براساس مشخصات مشتری شهروند خاص است.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی باید براساس کد ملی افراد تمامی اقدامات خود را انجام دهد و آن‌ها خدمات دریافت کنند؛ ماهیانه ۱۲ میلیارد ظرفیت دی وی دی در اینترنت تبادل اطلاعات می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عاملی با بیان اینکه قدرت در فضای مجازی اختصاص به پرتال‌های بزرگ دارد، افزود: ۷۵۰ میلیون وبسایت در دنیا وجود دارد و درآمد گوگل در سال گذشته ۶۸ میلیارد دلار بوده است که به ۱۳۳ زبان تولید داده می‌کند و بخش خبر گوگل، اخبار سه هزار بخش خبری دنیا را پوشش می‌دهد.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه لایه‌ای بودن از خصوصیات فضای مجازی است، گفت: روزانه در تهران ۱۴ تا ۱۸ میلیون سفر بین شهری انجام می‌شود که ۴۰ درصد سفر‌ها برای دسترسی به خدمات است؛ آموزش و پرورش را می‌توانید به موضوعات درسی لایه‌بندی کنید. مانند شهر ریاضی، شیمی و فیزیک که این محیط یکپارچه است.

وی با بیان اینکه قدرت استراتژیک محیط مجازی بالاست و اینترنت در همه جای زندگی قرار می‌گیرد، گفت: خیلی از دانش‌آموزان اطلاعات مفید زندگی خود را ندارند و نمی‌توانند وارد ارتباطات جدی اجتماعی بشوند چراکه فرایند اجتماعی شدن را نمی‌توانیم در مدرسه دنبال کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی تصریح کرد: براساس نظرسنجی‌ها ۶۷ درصد افراد از فیلترشکن استفاده می‌کنند و سرمایه ما برای تغییر اجتماعی، معرفت، شناخت و انگیزه است و مهارت‌های ما در محیط اینترنتی بسیار پایین است.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: باید قدرت تحلیل داشته باشیم و مهم‌ترین آزاری که نسل ما در آن قرار گرفته آزار هویتی است و علت آن این است که در معرض اطلاعات گسترده و فرهنگ‌های مختلف قرار گرفته بدون اینکه هاضمه حلاجی آن را داشته باشد و باید عقلانیت را افزایش داد.

وی با اشاره به راه‌حل‌های آن خاطرنشان کرد: این راه‌حل‌ها شامل راه‌حل فردی یعنی افزایش معرفت دانش و سواد سواد رسانه‌ای و مجازی راه‌حل اجتماعی شامل ایجاد اکوسیستم جدید با اینترنت سالم و راه‌حل ساختاری شامل بازسازی نظام حکمرانی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای مدل دو فضایی یکپارچه پیشرفت پایدار اسلامی ایرانی است.

فضای مجازی یازدهمین نشست بزم اندیشه شناخت ماهیت فضای مجازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر