کد خبر: 337696 A

معاون وزیر تعاون:

معاون تعاون وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی عنوان کرد: یکی از مسائل مناطق محروم و روستایی محدودیت منابع و سرمایه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه مناطق روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، حمید کلانتری معاون تعاون وزارت تعاون با اشاره به وجود نگاهی مشترک بین معاونت توسعه مناطق روستایی و وزارت تعاون در زمینه ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و ضرورت افزایش درآمد مردم، فقرزدایی در روستاها و عدالت اجتماعی گفت: اعتقاد ما آن است که تعاونی‌ها ظرفیتی مناسب برای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در روستا هستند.

وی با بیان اینکه سرانه اشتغال در تعاونی‌ها یک‌چهارم میانگین اشتغال در کشور است ادامه داد: ما می‌توانیم با گسترش تعاونی‌ها یکی از معضلات کشور که نیاز به اشتغال است را مرتفع کنیم.

کلانتری با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که در مناطق روستایی و محروم وجود دارد محدودیت منابع و سرمایه است پس باید به طرح معاونت توسعه روستایی برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: این طرح با همکاری صندوق کارآفرینی امید ظرفیت مناسبی را ایجاد کرده است و دستگاه‌ها می‌توانند با استفاده از این طرح گام‌های مناسبی را در جهت توسعه پایدار بردارند.

معاون تعاون وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش مردم در ایجاد اشتغال پایدار گفت: باید در این راستا به مردم کمک کنیم زیرا در مناطق روستایی تسهیلات بانکی گرانقیمت بازدهی مطلوب را ندارد و بازگشت سرمایه قدری پایین‌تر است.

کلانتری افزود: در طرح معاونت روستایی تسهیلات ارزانقیمت با بهره 3 یا 4 درصد و بعضا بدون بهره در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و تمامی تعاونی‌های روستایی از تعاونی‌های زنان، دهیاران و غیره می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون تعاون وزارت رفاه تاکید کرد: صنایع قابل استقرار در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر توانایی استفاده از این طرح را دارند و ما در پی آن هستیم در تمام کشور این طرح انجام شود تا تعاونی ها از منابع پیش‌بینی شده در این طرح استفاده کنند.

کلانتری اضافه کرد: از یکماه پیش کارهایی را در راستای عملیاتی شدن تفاهم‌نامه همکاری در اجرای طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها در غالب شرکت‌های تعاونی، آغاز کرده‌ایم و در این خصوص جلساتی را با حضور مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی 9 استانی که قرار است این طرح به صورت پایلوت در آن اجرا شود برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه امروز این تفاهم‌نامه در جهت تحقق اعتبارات پیش‌بینی شده امضا می‌شود اظهار امیدواری کرد: تعهدات زودتر عملیاتی شود و روستائیان با صندوق کارآفرینی امید زودتر همکاری کنند.

توسعه پایدار رفاه اجتماعی سرمایه معاون وزیر تعاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر