کد خبر: 342171 A

عضو انجمن علمی سردرد ایران:

عضو انجمن علمی سردرد ایران گفت: حدود ۱۷ درصد از زنان به خصوص زنان جوان به سردردهای میگرنی و تنشی مبتلا هستند.

به گزارش ایلنا، علیرضا غلامشاهی (پژوهشگر و عضو انجمن علمی سردرد ایران) با اشاره به اینکه میگرن یکی از شایعترین سردردها است، گفت: بر اساس داده‌های اپیدمیولوژیک اخیر این بیماری یکی از ناتوان کننده‌ترین بیماریها در کل دنیا محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام رییس انجمن علمی سردرد ایران حدود ۱۷ درصد از زنان به خصوص زنان جوان به سردردهای میگرنی و تنشی مبتلا هستند، گفت: نکته قابل توجه این است که داروهای ضد میگرن خصوصا انواع مسکن، سردردها را در فرد مقاوم و دایمی تر کرده و از نظر گوارشی، کلیوی وکبدی نیز آسیب رسان هستند.

عضو انجمن علمی سردرد ایران با بیان اینکه مصرف بی رویه مسکن ها عامل ۷۰ درصد سردردهای میگرنی مزمن است گفت: داروها تاکنون جهت درمان و پیشگیری از میگرن اثرات کافی نداشته و یا بسیاری از آنها باعوارض جانبی سنگینی همراه است.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به میگرن های دوره ای و یا بیماران مزمن به دلیل ناکافی بودن اثر بخشی داروها و یا عوارض جانبی ناخوشایند از داروهای پیشگیری و یا درمان میگرن استفاده نمی کنند.

وی با بیان اینکه نیاز به یک درمان پیشگیرانه با اثرات مشابه و یا حتی اثراتی  بیشتر از داروهای موجود در بازار و از آن مهمتر با اثرات جانبی کمتر، احساس می شود، گفت: متاسفانه در ده سال اخیر نیز داروی جدید و موثری  در این زمینه  به بازار معرفی نشده است.

غلامشاهی با اشاره به اینکه همواره پزشکان و مراکز علمی تحقیقاتی دنیا به دنبال درمانهایی با اثربخشی مناسب و بدون عوارض جانبی بوده اند، اظهار کرد: پژوهشها حاکی از آن است که تحریک اعصاب محیطی (PNS)، اثرات امیدوار کننده ای در پیشگیری از میگرن های دوره ای و مزمن نشان داده است.

وی ادامه داد: در گذشته  تحریک اعصاب به منظور کنترل درد از طریق تحریک الکتریکی شاخه های اعصاب محیطی زیر پوست بوسیله ابزارهای کاشتنی اعمال می شد اما اخیرا یکی از مراکز تحقیقاتی دنیا موفق به ابداع دستگاهی موسوم به "سفالی" با توان تحریک عصب سه قلو و ناحیه پس سری از روی پوست شده است به طوریکه بیمار به راحتی آن را تحمل کرده و هیچ گونه دردی احساس نمی کند.

غلامشاهی با بیان اینکه تحریک اعصاب محیطی از طریق پوست امتیاز غیر تهاجمی بودن را دارد و بدین ترتیب حتی برای بیمارانی که از میگرنهای دوره ای با شدت کمتر رنج می برند نیز مناسب است  اظهار کرد: "سفالی" شبیه یک هدبند است و  به باید روی پیشانی نصب شود.

وی ادامه داد: این هدبند روزانه به مدت 20دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد و  بدین ترتیب با تحریک اعصاب ناحیه پیشانی و سر باعث افزایش تولید اندورفین شده و در نتیجه  آستانه تحمل درد را در بیمار بالا می برد و بدین ترتیب از میزان تکرار و شدت سردردها می کاهد.

این عضو انجمن علمی سردرد ایران بیان داشت: دستگاه "سفالی" به مرور زمان باعث ایجاد آرامش در بیماران و حتی افراد سالم می شود و از طرفی نسبت به سایر درمانهای ضد میگرن هیچ گونه عوارض جانبی ندارد به همین دلیل  برای استفاده خانمهای باردار و در دوران شیردهی که بیمار قادر به استفاده از داروهای ضد میگرن نیست این ابزار، ایده آل وعاری از هرگونه عارضه احتمالی است.

عضو انجمن علمی سردرد ایران با شاره به اینکه کودکان ونوجوانان بالای ۸ سال نیز با نظارت والدین می توانند از این وسیله استفاده نمایند گفت: این وسیله علاوه بر میگرن بر روی هر نوع سردرد تکرار شونده نیزاثرات کاهنده دارد.

وی با تاکید بر اینکه پژوهش ها حاکی است که در سال 2014 بیش از ده هزار بیمار در آمریکا از این روش درمانی انفرادی استفاده و اعلام رضایت کرده اند گفت:  مطالعات در پنج دانشگاه بلژیک نیز اثرات مفید این تکنیک را تایید کرده است.

وی افزود: آخرین مطالعه که در خصوص میزان رضایت بیماران در آمریکا انجام شده نشان می دهد که در 94درصد موارد نتیجه درمان به وسیله این دستگاه موفقیت آمیز بوده است و تنها کمتر از 6درصد از بیماران پس از یک دوره 60 روزه به مسیر درمان ادامه نداده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در سراسر جهان بیش از  صد هزار دستگاه "سفالی" به منظور درمان و پیشگیری از میگرن و سردردهای مزمن توسط بیماران مبتلا به آن مورد استفاده قرار دارد گفت: مقالات متعددی در خصوص تاثیر آن برروی سردردهای میگرنی در ژورنال های معتبر نورولوژی از جمله آکادمی نورولوژی آمریکا به چاپ رسیده اس و هر روز به تعداد پزشکانی که سفالی راجهت درمان سردردهای میگرنی  و سایر سردردهای ناتوان کننده، تجویز می کنند افزوده می شود.

 غلامشاهی اظهار داشت: به نظر می‌رسد این تکنیک درمانی که مورد تایید مراکز بزرگ دانشگاهی و درمانی و همچنین مورد تایید FDA  آمریکابه عنوان معتبرترین مرکز زیربط است بدون دارو و فاقد اقدامات تهاجمی، افقهای جدیدی درزمینه درمان و پیشگیری میگرن و سایر سردردهای مزمن  برای بیماران و پزشکان گشوده است و درمانی به مراتب کم هزینه تر و بدون عارضه دراختیار آنها قرار می دهد.

 

 

 

عضو انجمن علمی سردرد ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر