کد خبر: 345136 A

دیناروند:

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر اولویت سازمان غذا و دارو مبارزه با بیماری های غیرواگیر است.

به گزارش ایلنا٬رسول دیناروند، گفت: ما باید یک ساختار انعطاف پذیر برای اجرای برنامه ها داشته باشیم؛ به این معنی که بتوانیم نیازهای روز جامعه را پاسخگو باشیم و زمانی می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم که برنامه محور باشیم؛ همه ما بدانیم که در هر زمان برای اجرای یک سری از برنامه ها مشغول کار هستیم، نه برای انجام ماموریت‌های تاریخی‌ای که از گذشته بوده و بخواهیم بدون توجیه همچنان باید باشد.

رییس سازمان غذا افزود: بعضی از کارهایی که ما در طول این مدت انجام داده‌ایم به دلیل اینکه برنامه محور بوده، اثرات شگفت‌آوری را به همراه داشته است.

وی گفت: در حال حاضر اولویت سازمان غذا و دارو مبارزه با بیماری های غیرواگیر است. ما قصد داریم تا بار دیابت را در کشور کمتر کنیم، بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهیم، آمار ابتلا به سرطان را کم کنیم و در کل مبارزه با عوامل خطرآفرین هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان می‌تواند مهم‌ترین ماموریت سازمان غذا و دارو باشد. انعطاف‌پذیری ما برای رسیدن به این اولویت‌ها ضروری است.

دیناروند با اشاره به برخی اقدامات سازمان غذا و دارو در کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر در کشور یادآور شد: از اقدامات ما در حوزه پیشگیری کاهش میزان قند در نوشابه‌های قندی است. حداقل استاندارد قند در این نوشابه‌ها در کشور 11درصد بوده است. کاری که ما از سال آینده انجام خواهیم داد. تعیین سقف میزان قند 9درصد است و همین تغییر کوچک گام بسیار مهمی در جهت حفظ سلامت عمومی در جامعه خواهد بود.

 رییس سازمان غذا و دارو گفت: ما باید همین اقدامات را در مورد نمک خوراکی نیز اعمال کنیم. ما می‌توانیم استاندارد میزان نمک مصرفی در فرآورده‌های خوراکی تولید شده را کاهش دهیم و با این کار باعث کاهش مشکلات مربوط به فشار خون بالا شویم.

وی تاکید کرد: وظیفه ما تنها صدور مجوز برای محصولات خوراکی نیست. ما به جای اینکه تابع ذائقه مردم باشیم می‌توانیم آن را بهبود بخشیم و با این کار از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر جلوگیری کنیم.

ابتلا به سرطان بیماری های قلبی عروقی درمان سازمان غذا و دارو مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر