کد خبر: 345197 A

سئول هیات شناسایی و بررسی آثار باستانی خبر داد:

بررسی و شناسایی باستان شناسی در سال جاری دربخش مرکزی شهرستان قاین به شناسایی 175اثر تاریخی – فرهنگی و طبیعی منجر شد.

به گزارش ایلنا ، مستنصر قلی نژاد مسئول هیات شناسایی و بررسی آثار باستانی و تاریخی بخش مرکزی شهرستان قاین گفت: پیش ازآغاز عملیات شناسایی سال جاری تعداد آثار ثبتی بدست آمده از این شهرستان  33 اثر طبیعی و تاریخی بود .

وی افزود: آثار شناسایی شده این بررسی در 7دسته شامل 99 اثر معماری (3آب انبارو حوض انبار،2آسباد ،24آسیاب ، 2آرامگاه و مزار ، 3ارگ و کوشک ، 15برج،3بند و سد ، 3حمام ،11خانه ،21قلعه ،2مدرسه ،10 مسجد )20تپه و محوطه ،8غار ، 11 درخت کهنسال ، 5معدن و کوره ، 1سنگ نگاره ، 1کارگاه صنعتی و 30گورستان قابل طبقه بندی است .

این باستان شناس با اشاره به اینکه برخی از این آثار به علت دخل و تصرف و فعالیتهای کشاورزی و عمرانی بسیار آسیب دیده و یا ازبین رفته و تعدادی هم درمعرض خطر هستند گفت : از جمله مهمترین آثار شناسایی شده تپه هاو محوطه های مهم پیش از تاریخی تا اسلامی درروستاهای باراز،کره ،بیهوده و روستاهای دهستان مهیار،قلاعی درنقاط مختلف چون کلاته شیخعلی ، اسفدن ، پهنایی ، گزنان و غارهای متعددی در دهستان قاین و دیگر آثار پراکنده در نقاط مختلف شهرستان است .

وی در رابطه با شیوه بررسی ها گفت : شیوه شناسایی با توجه به مرزهای سیاسی تعریف شده امروزه و نقشه های مصوب تعیین شده از سوی پژوهشکده باستان شناسی تعریف و طراحی شده است.

قلی نژاد افزود: برای بهتر شدن پژوهش‌ها پیش از آغاز پیمایش های زمینی اقدام به مشاهده و مطالعه نقشه های جغرافیایی و جست وجوهای مجازی از طریق نرم افزارهای «گوگل ارث» شد که درنهایت با انجام پیمایش های ترکیبی با تاکید بر روندهای توسعه ای و عمرانی تمرکز بیشتری بر مناطق درمعرض خطر صورت گرفت تا از تخریب و نابودی آثار به جا مانده جلوگیری شود.

شهرستان قاین با حدود 7602کیلومتر مربع وسعت از شمال با استان خراسان رضوی از شرق با شهرستان زیرکوه ، از جنوب با شهرستان بیرجند و درمیان و ازغرب با شهرستان سرایان همسایه است.

از نظر تاریخی قاین به عنوان مرکز ایالت قهستان در شرق ایران همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نقش مرکزیت این ایالت راتادوران صفویه برعهده داشته است  . از این شهر و نواحی اطراف آن به کرات درمنابع تار یخی دوران اسلامی یاد شده است و ا زآبادانی و اهمیت آن در تولید و صنعت مدارکی به جا مانده است.

مجوز بررسی و شناسایی باستان شناسی بخش مرکزی شهرستان قاین توسط سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر