کد خبر: 345213 A

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی خبر داد:

ایلنا: سردار رضایی از افتتاح فاز اول ستاد مرزبانی کشور به‌طور رسمی برای حفاظت مرزهای دریایی و خشکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ سردار رضایی٬ فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه ایرانیان مرزبان هستند و مرز جایگاه ملی دارد؛ اظهار کرد: مرز در جمهوری اسلامی ایران چنان جایگاه بالایی دارد که کوچکترین تغییر در مرز باید به مصلحت نظام و منافع ملی باشد و به تصویب چهارپنجم نمایندگان برسد.

وی ادامه داد: در دهه گذشته خوشبختانه توجه خوبی از سوی دولتمردان نسبت به مرزبانی صورت گرفته و مرزبانی شکل گرفته و هویت پیدا کرده است.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: امروز فاز اول ستاد مرزبانی کشور به‌طور رسمی افتتاح شد تا بتواند تمام مرزها را اعم از دریایی و خشکی محافظت کند و حتی سیستمی در این زمینه به وجود آورده‌ایم که بتواند امدادرسانی در دریا را ایجاد کند.

سردار رضایی با اشاره به فعال کردن شناگرهای مرزبانی در استان‌های جنوبی و استان‌های شمالی اظهار کرد: امروز 120 فروند از شناورهای سازمانی و 50 فروند از شناورهای مردمی افتتاح شد.

وی ادامه داد: برآورد ما این است که 30 هزار شناور مرزبانی در این زمینه فعال شود و بتواند کمک شایانی به امنیت دریانوردی بکند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی در ادامه اظهار کرد: مرزهای خشکی ما با کشور همسایه فرصت بسیار خوبی است که اگر از آن استفاده نشود؛ ممکن است مشکل ایجاد کند.

وی ادامه داد: امروز به بخش اعظمی از مرزهای تهران و استان‌های اشراف داریم و امروز نسبت به دوران گذشته در بهترین موقعیت از لحاظ مرزی هستیم و می‌توان گفت اتفاقی نیست که در مرز بیفتد و در مرکزیت از آن خبر نداشته باشیم.

سردار رضایی با بیان اینکه مرزبانی جمهوری اسلامی به دنبال این است که راهبرد ارتقای تعاملات با کشورهای همسایه را پیگیری کند، گفت: در گذشته در مرزهای کشور عراق به جهت مسائلی که در عراق به وجود آمد مشکلاتی داشتیم که امروزه این مشکلات برطرف شده است و از امنیت خوبی در این مرزها برخورداریم و نمونه این مسئله عملیات بزرگ اربعین بود که قاطعانه می‌توان گفت فرماندهی آن را حضرت سیدالشهدا عهده‌دار بودند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با اشاره به بهبود وضعیت امنیتی مرز مشترک ایران و افغانستان در یک سال و نیم گذشته اظهار کرد: ورود مواد مخدر و همچنین ورود اتباع خارجی به حداقل رسیده است و همچنین قیمت مواد مخدر در شهرهای مرزی گران‌تر از شهرهای عمقی است که این نتیجه اقدامات فنی مرزبانی بوده است.

سردار رضایی با اشاره به اینکه در مرز پاکستان دچار مشکلاتی هستیم، گفت: از دولتمردان پاکستان انتظار جدی داریم که آنها هم به مرزهای مشترک توجه کنند و این توجه نباید یک طرفه باشد بلکه برنامه‌ریزی و مشارکت مرزبانی هر دو طرف در این زمینه لازم است.

وی با بیان اینکه مرزبانی اقدامات جدی و برنامه‌ریزی‌ و تعاملات خوبی را با کشور عراق داشته است، اظهار کرد: در هفته آینده نیز هیات عراقی وارد ایران می‌شود و ادامه توافقات و مباحث قبلی مرور خواهد شد.

سردار رضایی ادامه داد: بخش اعظم توافقات قبلی ما با مسئولان عراقی توسط آنها انجام شده است و این مسئله از تغییراتی که در مرزها شاهد هستیم به خوبی نمایانگر است.

وی با اشاره به مرز اروند اظهار کرد: مسائلی که در این مرز وجود دارد را گروه‌های فنی دنبال می‌کنند و بحث خط تالبکی که بر اثر جریانات آب به هم ریخته بود را پیگیری می‌کنند و همچنین بحث ترددهای غیرمجاز وجود داشت که درحال حاضر به ندرت اخباری در این زمینه دریافت می‌کنیم.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با بیان اینکه در مرزهای شرقی  بیش از 60 تن کشف مواد مخدر داشته‌ایم؛ گفت: عمدتاً این کشفیات در درگیری‌های مسلحانه صورت گرفته است و عملیاتی کشف و درگیری‌ها در این خصوص افزایش پیدا کرده و ازسوی دیگر تلفات کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به تعداد کشته‌شدگان در درگیری‌های مرزبانان اظهار کرد: یک نفر در ابتدای کار در سومار و یک نفر دیگر نیز در جنوب کشور تلفات داشتیم اما دستگیری قاچاقچیان بیشتر از 44 درصد افزایش داشته است.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با تاکید بر اینکه برنامه جدی ما مقابله با قاچاق کالا است؛ افزود: امسال در تمام موضوعات قاچاق کالا اعم از دارو، کالاهای لوکس، برنج و شکر میانگین 60 درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم.

وی افزود: این مسئله نشان از حرکت همه مرزبانان است که در شرایط بسیار دشوار جغرافیایی و در سردترین و گرم‌ترین مناطق ارائه خدمت می‌کنند.

سردار رضایی درخصوص ترددهای غیرمجاز در مرزها اظهار داشت: بخشی از این ترددات در جنوب شرق از طرف اتباعی که برای کار به ایران می‌آمدند و یا از کشور عبور می‌کردند بود که در حال حاضر مدیریت می‌شود و بخشی از آن نیز در جنوب سیستان و بلوچستان وجود دارد که باید در این زمینه نیز مدیریت صورت گیرد.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه با توجه به فراخوان اروپا برای پذیرش اتباع خارجی ورودی‌های کشورمان زیاد شده بود؛ گفت: در مرزهای شرقی افزایش دو و نیم برابری برای جلوگیری از ورود اتباع بیگانه را داشتیم و درحال حاضر نیز با توجه به شرایط افغانستان و عراق این مسئله را رصد می‌کنیم و در این زمینه احساس تهدید نمی‌کنیم.

فرماندهی مرزبانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر