کد خبر: 352162 A

در همایش علم مواد و حفاظت آثار تاریخی صورت می‌گیرد؛

شناخت مواد و فناوری‌های کهن، مواد و فناوری‌های نوین در حفظ آثار و... در همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی بررسی می‌شود.

به گزارش ایلنا، منیژه هادیان دهکردی دبیر علمی همایش «علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی» این مطلب را در نخستین جلسه کمیته علمی این همایش که با حضور پژوهشگران حفاظت و مرمت، علم و مهندسی مواد، شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی، بیولوژی و... به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح ساخت.

 وی افزود: مطالعه در حفاظت و نگهداری آثار تاریخی و هنری موضوع میان رشته‌ای است که رشته‌های علوم تجربی و مهندسی نقش موثری به لحاظ آسیب‌شناسی، انتخاب مواد مناسب، روش‌ها و راهبردهای حفاظتی دراین زمینه دارند.

او تصریح کرد: بخشی از مطالعات علمی و آزمایشگاهی در زمینه‌های یاد شده اغلب توسط متخصصانی انجام می‌شود که در خارج از حوزه میراث فرهنگی مشغول به کار هستند و کمتر از موضوعات تاریخی –هنری، موزه داری و از همه مهم‌تر ملاحظات حفاظتی اطلاع دارند.

به گفته هادیان، از سوی دیگر‌گاه اطلاع نداشتن متخصصان حفاظت و مرمت از شیوه‌های نوین مطالعه مواد و بررسی خواص آن‌ها موجب می‌شود که آن‌ها برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود دچار چالش‌ها و مشکلات زیادی شوند.

از این رو همکاری تنگاتنگ این متخصصان و تبادل اطلاعات آن‌ها یک هم افزایی موثر در شناخت بهتر و حفاظت و پایداری میراث فرهنگی گرانقدر کشورمان خواهد بود.

دبیر علمی «دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار تاریخی فرهنگی –تاریخی» تصریح کرد: شرکت کنندگان در همایش یاد شده می‌توانند تا تاریخ ۹۵/۱/۱۵مقالات کامل خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

دهکردی در ادامه با ارایه گزارشی از روند پذیرش مقالات و اقدامات صورت گرفته برای برگزاری همایش یاد شده گفت: داوری مقالات رسیده به همایش در یک روز انجام و نتایج آن در روز ۲۲/۰۱/۹۵اعلام خواهد شد.

او تصریح کرد: تعدادی از مقالات بصورت شفاهی در همایش ارایه می‌شوند و تعدادی از بر‌ترین‌ها نیز در مجلات علمی –پژوهشی و ترویجی به چاپ خواهند رسید.

وی فناوری نانو، روش‌های لیزر و رادیو گرافی، سایر روش‌های غیر تخریبی برای سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی، استفاده ازمواد سنتی در حفاظت از آثار و گیاهان دارویی و... را از موضوعات مقالات ارایه شده اعلام کرد.

دبیر علمی «دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی» گفت: با هدف ارتقای سطح علمی همایش و چاپ مقالات در مجلات علمی –پژوهشی و ترویجی، منحصر به مقالات دانشجویی نشده‌ایم و از مقالات علمی در سطح بالا استقبال می‌کنیم.

گفتنی است، دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی در روزهای ۱۳و ۱۴اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی و با همکاری پژوهشگاه مواد و انرژی، حمایت معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، موزه ملی ایران و کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) برگزار می‌شود.

شناخت مواد و فناوری‌های کهن، مواد و فناوری‌های نوین در حفظ آثار، استفاده از مواد سنتی بوم آور در حفظ آثار، مقایسه روش‌های مختلف شناسایی و بررسی مواد، اهمیت تجربه و تحلیل داده‌ها در بررسی آثار تاریخی، روش‌های غیر تخریبی، میکرو تخریبی مطالعه آثار، باستان سنجی و... محورهای «دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی» است.

 

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر