کد خبر: 352183 A

سرپرست گروه باستان‌شناسی اعلام کرد:

عملیات می‌دانی بررسی و شناسایی باستان‌شناسی منطقه قصر شیرین و گیلانغرب در محدوده اجرای طرح گرمسیری به شناسایی ۷۰محوطه باستانی مربوط به دوره پارینه سنگی و نوسنگی تا ساسانی منجر شدکه برخی از آن‌ها تخریب شده‌اند.

به گزارش ایلنا، پیمان منصوری سرپرست گروه باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: در میان محوطه‌های باستانی ۴۵ محوطه متعلق به دوران پارینه سنگی و ۲۵ محوطه متعلق به دوران‌های نوسنگی، تا ساسانی هستند.

او افزود: عمده محوطه‌های پارینه سنگی، مربوط به پارینه سنگی قدیم، میانی و جدید هستند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز اصلی هیات بررسی و شناسایی بر نقاط آسیب پذیری بود که لوله گذاری و زِهکشی می‌شوندتصریح کرد: لولهٔ اصلی انتقالِ آبِ طرحِ گرمسیری از تنگهٔ بازی دراز واقع در شرقِ روستای کورکهرک وارد دشت امام حسن می‌شود.

این باستان‌شناس تاکید کرد: متاسفانه قبل از بررسی و شناسایی باستان‌شناسی مسیر لوله، جاده و کانالی به عرض ۴۵ تا ۶۰ متر در عرض دشت (به طول ۱۲ کیلومتر)، ایجاد شده است.

به گفته منصوری، اینجاده پس از عبور از عرضِ دشتِ امام حسن و ضلعِ شمالی کوهِ گَمَ کو به سمت نفت شهر امتداد می‌یابد.

او با اشاره به فراوانی تراکم محوطه‌های باستانی در این دشت افزود: در حاشیهٔ رودخانهٔ امام حسن و حاشیهٔ مسیر جادهٔ لوله، محوطه‌های از دوران مس وسنگ تا تاریخی ثبت و مستندنگاری شد.

به گفته وی به احتمال زیاد این مسیر ایجادشده برای خطِ انتقالِ آب، محوطه‌های را تخریب و تسطیح کرده باشد.

او در پایان تاکید کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان این فصلِ بررسی و شناسایی شمار محوطه هایِ ثبت و مستندنگاری شده به بیش از ۱۰۰ محوطه برسد.

این باستان‌شناس تأکید کرد: امیدواریم با همت و همکاری مسئولین ذیربط در نهادهای مرتبط عمرانی بتوانیم آثار نیاکان خود را حفظ و صیانت کنیم.

طرح موسوم به طرح گرمسیری طرح ایجاد شبکه‌های انتقال آب به دشت‌های استان‌های ایلام و کرمانشاه است که توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و بدون هیچگونه هماهنگی با میراث فرهنگی و انجام مطالعات فرهنگی –تاریخی اجرا می‌شود.

 گفتنی است، براساس بندج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم، تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی موظفند قبل ازاجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و درمرحله امکان‌سنجی ومکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام ودرطراحی ومکان‌یابی پروژه‌های یادشده نتایج مطالعات رارعایت کنند.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر