کد خبر: 361965 A

کارشناس سازمان هواشناسی به ایلنا خبر داد:

کارشناس سازمان هواشناسی از احتمال سیلابی شدن ۶ استان کشور در روزهای آینده خبر داد.

امیرحسین نقشینه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد پیش بینی وضعیت آب و هوا در کشور گفت: امروز موجی در شرق و شمال شرق کشور سبب بارش باران و وزش باد شدید می‌شود. این موج اوایل شب از شمال شرق عبور می‌کند و موج دیگری شمال غرب و استان‌های شمال غرب را متاثر خواهد کرد.

وی ادامه داد: با ورورد جریانات شمالی بر روی دریای خزر از بعد از ظهر امروز و فردا، نوار شمالی کشور از شمال غرب، دامنه جنوبی البرز و سواحل شمالی، شمال شرق، شرق و دامنه زاگرس مرکزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و موجب افزایش ابر، بارش باران، گاهی رعد و وزش باد در نیمه شمالی کشور می‌شود.

نقشینه با بیان اینکه روز یکشنبه استان‌های واقع در نوار شمالی کشور ۴ تا ۶ درجه سلسیوس کاهش دما خواهند داشت، افزود: در این روز دریای خزر مواج خواهد بود. روز دوشنبه از مقدار بارش‌های غرب و شمال غرب کم می‌شود و در دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز، شرق و شمال شرق با افزایش ابر، بارش باران وزش باد خواهیم داشت.

این کار‌شناس سازمان هوا‌شناسی اظهار کرد: در سه روز آینده نواحی شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به سبب وزش باد شدید در جنوب کشور مواج می‌شود و طی ۲ روز آینده در شرق و جنوب شرق کشور و استان‌های اصفهان، قم، مناطق جنوبی استان تهران، البرز و سمنان وزش باد شدید موقتی رخ دهد.

وی ادامه داد: بیشینه دمای تهران امروز به ۲۲، فردا به۱۹ و دوشنبه به ۱۸ درجه می‌رسد، تهران بعد از ظهر امروز افزایش ابر، در برخی مناطق بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید خواهد داشت. روز یکشنبه تهران مجددا در برخی مناطق ابری می‌شود و با بارش باران، گاهی رعد وبرق و وزش باد شدید همراه خواهد بود. کمینه دمای تهران فردا به ۱۱ و دوشنبه به ۸ درجه می‌رسد.

نقشینه در مورد بروز سیلاب در برخی استان‌ها هشدار داد و گفت: برای استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان و شرق یزد آب گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها پیش بینی شده است. همچنین با توجه به بارش‌های قابل ملاحظه در کشور افغانستان می‌توانیم رخداد طغیان حوضه آبریزهایی که جریاناتش از افغانستان به شمال سیستان و بلوچستان وارد می‌شود، مانند حوضه آبریز رودخانه هیرمند را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بنابراین با وجود احتمال آبگرفتگی در شمال سیستان و بلوچستان توصیه می‌کنیم؛ تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی اندیشیده شود.

 

سیلاب پیش بینی وضعیت آب و هوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر