کد خبر: 368534 A

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: در دوازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی همه استان‌های کشور حضور دارند.

به گزارش ایلنا، احمدی در نشست خبری دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با ذکر تاریخچه‌ای از این جشنواره، اظهار داشت: جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به عنوان اولین جشنواره حوزه کارآفرینی در کشور از سال 1381 به ابتکار شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت خود را آغاز کرده و سه جشنواره اول با عنوان کارآفرینی و در سطح منطقه‌ای برگزار شد.

وی افزود: پس از سه دوره برگزاری موفق این جشنواره در حوزه کارآفرینی، هیئت امنای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تصویب آیین‌نامه جدید، عنوان آن را به جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی (کارآفرینی مبتنی بر فناوری) تغییر داد و جشنواره از دوره چهارم به بعد به عنوان یک جشنواره ملی مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان شناخته شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه تا پایان دهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی همه ساله این جشنواره در دو بخش مسابقه‌ای و غیرمسابقه‌ای برگزار شده است تصریح کرد: بخش مسابقه‌ای جشنواره شامل طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان (شرکت‌های دانش بنیان) و سرمایه‌گذاران کارآفرین (Venture Capital)  بوده است و در بخش فن‌آفرینان، رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در بخش طراحان کسب و کار، ایده‌های نو مبتنی بر فناوری که قابلیت تجاری‌سازی شدن دارند و در قالب یک نقشه راه تجاری‌سازی (طرح کسب و کار) ارائه شده‌اند بررسی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش غیرمسابقه‌ای نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی فن‌آفرینی و برگزاری نمایشگاه‌های فن آفرینان و ارتباط فن‌آفرینان با سرمایه‌گذاران پیگیری شده است و کارگاه‌های آموزشی با استفاده از خبرگان داخل و خارج از کشور برای مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین مدیران و کارشناسان پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری برگزار شده است.

دکتر احمدی عنوان کرد: بخش نمایشگاهی این جشنواره با هدف تعامل و گفت‌وگوی هر چه بهتر صاحبان صنایع، مدیران صنایع شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور سرمایه‌گذاران انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در یازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی به مجموعه فعالیت‌های جشنواره اضافه شد اظهار داشت: این بخش صرفا اختصاص به طرح‌های کسب و کار دانشجویی دارد و در این دوره از جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، دومین دوره این المپیاد برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با ارائه گزارشی اجمالی از دستاوردهای یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی گفت: در این دوره ،در حوزه طرح کسب و کار آزاد 100 طرح به دبیرخانه ارسال و در مرحله نهایی 3 طرح برگزیده شد. در حوزه طرح کسب و کار دانشجویی از 27 استان کشور 200 طرح دریافت شد که در مرحله نهایی 3 طرح انتخاب شد و همچنین از بین 250 تقاضا برای حضور در بخش فن آفرینی نیز 10 طرح در 4 بخش مجزا به مرحله نهایی راه یافت.

دکتر احمدی برگزاری المپیاد دانشجویی طرح کسب و کار، برگزاری 29 مورد ارتباط کاری (Buisiness Match Making) بین فن آفرینان حضور یافته در جشنواره و شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار دعوت شده به جشنواره، رونمایی از قرارداد شرکت دانش بنیان راه سبز چهلستون و شرکت شناسا به عنوان سرمایه‌گذار خطرپذیر، برگزاری رویداد ارائه فن‌آفرینی با الگوگیری از رویداد Slush کشور فنلاند و انتخاب 5 برگزیده برای حضور در Slush، برگزاری رویداد «ایده شو» و اهدای 100 سکه بهار آزادی به برگزیدگان طراحان کسب و کار و المپیاد دانشجویی در سطح استانی و ملی  توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را از سرفصل‌های فعالیت‌های جدید یازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی برشمرد.

وی درخصوص دستاوردهای ویژه یازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی تصریح کرد: اولین دوره المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی در 27 استان کشور اجرا شد که مقدمه شکل‌گیری دومین المپیاد با حضور همه استان‌ها در جشنواره دوازدهم شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: اولین دوره برگزاری رویداد ارائه فن‌آفرینی شیخ بهایی با حدود 80 طرح منجر به شکل‌گیری بخش جدیدی در جشنواره دوازدهم با عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری با بیش از 110 طرح و جذب ده‌ها سازمان بزرگ و کوچک سرمایه‌گذار شد.

وی خاطرنشان کرد: اعزام تعدادی از برگزیدگان جشنواره به رویداد Slush در کشور فنلاند منجر به مذاکرات جدی بین شرکت‌های ایرانی و سرمایه‌گذاران خارجی و اعلام آمادگی برای حضور در جشنواره از طرف چند سرمایه‌گذار فنلاندی در جشنواره امسال شده است.

دکتر احمدی عقد قرارداد شرکت پویندگان پزشکی پردیس از برگزیدگان رویداد اراه فن آفرینی جشنواره با یک شرکت فنلاندی، مذاکره جذب سرمایه شرکت ویستا ویژن آنیزم از برگزیدگان رویداد ارائه فن آفرینی با یک شرکت دیگر فنلاندی و عقد قرارداد یکی از برندگان سال گذشته با یک سرمایه‌گذار ایرانی مقیم آمریکا را در دیگر دستاوردهای یازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی دانست.

وی درخصوص دوازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی اظهار داشت: اضافه شدن بخش شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به بخش‌های رقابتی جشنواره، تغییر راهبردی در برگزاری بخش نمایشگاهی با رویکرد معرفی طرح‌های متقاضی سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران دعوت شده به جشنواره و معرفی فضای گفت‌وگوی سرمایه‌گذاران و متقاضیان سرمایه‌گذاری با عنوان نشا (نقطه شروع ارتقاط)، مذاکره و مکاتبه با بیش از 100 فرد حقیقی و حقوقی بین‌المللی فعال در عرصه سرمایه‌گذاری برای حضور در جشنواره و برگزاری دومین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی را از ویژگی‌های این دوره از جشنواره برشمرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم عنوان کرد: در این دوره از جشنواره در زمینه طرح کسب و کار 320 طرح در بخش آزاد و 528 طرح کسب و کار در بخش المپیاد دانشجویی از تمام استان‌های کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و 19 طرح در هر بخش موفق به راهیابی به مرحله نهایی شد.

وی به دریافت 398 تقاضای فن‌آفرینی از 22 استان کشور و راهیابی 22 طرح برای مرحله نهایی در چهار بخش شرکت‌های نوپا، شرکت‌های رشد یافته، شرکت‌های علوم انسانی و تداوم فن‌آفرینی اشاره کرد و گفت: در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری از 8 استان، 110 طرح دریافت شد که 33 طرح به مرحله نهایی راه یافت.

وی همچنین از  واگذاری 17 فضای گفت‌وگو نشا (نقطه شروع ارتباط) به صنایع بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خبر داد.

 احمدی کارآفرینی اجتماعی، مهارت‌های واسطه‌گری تکنولوژی و فرصت‌های فن‌آفرینی بین‌المللی را از عناوین کارگاه‌های آموزشی دوازدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی برشمرد.

وی در خاتمه افزود: همزمان با برگزاری این دوره از جشنواره ملی فن ‌آفرینی شیخ بهایی، مراسم بیستمین سالگرد تأسیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و کارگاه مشترک دو مرکز منطقه‌ای وابسته به یونسکو  ISTICاز مالزی و IRIS از ایران نیز برگزار می‌شود.

 

جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ بهايي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر