کد خبر: 369125 A

اوحدی به ایلنا خبر داد:

رییس سازمان حج و زیارت تاکید کرد که هنوز حج تمتع 95 به طور قاطع منتفی نشده و سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری مصر به اقامه حج و حق شرعی مردم هستند.

سعید اوحدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به جلسه مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی  مجلس با مسوولان حج و زیارت درباره برگزاری حج تمتع 95 گفت: امروز جلسه‌ای با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس داشتیم و در این جلسه ما گزارشی از فرایند مذاکرات با وزارت حج عربستان ارایه دادیم. نمایندگان سوالات خود را مطرح کردند و ما پاسخ دادیم.

وی ادامه دارد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری اعتقاد دارد حج یک حق شرعی برای مسلمانان است و ما همچنان برای اقامه حج تمتع مصر هستیم؛ اگرچه دولت عربستان نسبت به 4 موضوعی که برای حفظ و عزت و کرامت ایرانیان به عنوان خط قرمز از سوی ما مطرح شده، پاسخی نداده است.

رییس سازمان حج و زیارت متذکر شد: موضوع نخست تامین امنیت زائران و لحاظ کردن حدود 20 پیشنهاد اجرایی و عملیاتی درباره تامین امنیت زائران به عنوان ملحقات قرارداد فی‌مابین بوده که عربستان هنوز پاسخی نداده است. موضوع دوم چگونگی صدور ویزا است که در این مورد نیز همچنان عربستان پاسخ نداده و موضوع سوم بهره‌مندی زائران از خدمات کنسولی است چراکه ما معتقدیم به منظور حفظ و کرامت زائران باید به آنها خدمات کنسولی ارایه شود. موضوع چهارم که جزو حقوق زائر ما محسوب می‌شود استفاده از پروازهای داخلی که تا به امروز نیز عربستان در این مورد پاسخی نداده است .

وی اضافه کرد: تعلل عربستان در پاسخ به 4 موضوعی که کاملا منطقی است و زائران ما سال‌های گذشته از آن بهره‌مند می‌شدند و همچنین ادامه این رفتار به منزله این است که اقامه این حق شرعی از زائر سلب می‌شود.

اوحدی در پایان تاکید کرد: هنوز حج تمتع 95 به طور قاطع منتفی نشده و سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری مصر به اقامه حج و حق شرعی مردم هستند.

حج تمتع ۹۵
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر