کد خبر: 374060 A

رییس سازمان غذا و دارو:

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تجویز داروی خارج از لیست توسط پزشکان موجب ایجاد شبکه قاچاق برای تامین این داروها می‌شود، گفت: گاها به این نتیجه می‌رسیم که برخی پزشکان با این شبکه‌ها در ارتباط هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رسول دیناروند (رییس سازمان غذا و دارو) در نشست خبری دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) اظهار کرد: اساس برگزاری این نمایشگاه با سندیکای صنایع دارویی است و محوریت موضوع این برنامه فرصت مغتنمی است تا مردم با دستاوردهای دارویی ایران آشنا شوند.

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص استراتژی قیمت گذاری دارو گفت: ما از نیمه دوم سال 92 استراتژی خود را تغییر نداده‌ایم و در سال 95 نیز به روش قبلی، قیمت‌گذاری داروها را دنبال می کنیم و در خصوص داروهای وارداتی سختگیرانه تر عمل خواهیم کرد و سیاست ما کاهش قیمت داروهای وارداتی است.

وی افزود: سیاست کاهش قیمت داروهای وارداتی به صورت میانگین است و ممکن است؛ برخی از داروها نیز افزایش قیمت داشته باشند، اما آمارها نشان می‌دهد از سال 92 تا 93 داروهای وارداتی تا حدود 8 درصد کاهش قیمت داشتند.

دیناروند افزود: در داروهای تولید داخل استراتژی سازمان غذا و دارو کاهش قیمت نیست؛ چرا که صنعت داروسازی ایران صنعت ژنریک است و انصافا داروهای ایرانی قیمت پایینی دارند و این انتظار که این داروها با قیمت ارزانتری عرضه شود؛ ممکن نیست.

مشاور وزیر بهداشت در امور دارویی افزود: استراتژی سازمان غذا و دارو در خصوص داروهای داخلی این است که هیچ دارویی زیان‌ده نباشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص خروج برخی داروها از لیست بیمه اظهار کرد: بیمه ساز و کارهای خود را دارد و وقتی که دارویی ارزان تر وارد بازار می‌شود بیمه آن دارو را مبنای قیمت خود قرار می‌دهد.البته ما همیشه به مسوولان بیمه در این زمینه اعتراض داشته‌ایم.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به سخت گیری‌ها در حوزه واردات دارو اظهار کرد: ممکن است؛ سختگیری‌های بیش از حد موجب قاچاق دارو شود، اما ما نمی توانیم؛ برای مبارزه با قاچاق درهای کشور ر ا باز کنیم و اجازه واردات بی‌حد و حصر بدهیم.

وی افزود: برای مبارزه با قاچاق دارو سامانه کنترل رهگیری اصالت را طرح ریزی کرده‌ایم که در حال حاضر تا حدودی اجرایی شده است و از سال آینده به مر حله نهایی خواهد رسید و قطعا با وجود این سامانه می‌توان جلوی قاچاق دارو را تاحدی گرفت.

دیناروند با تاکید بر اینکه 90 درصد بازار ناصر خسرو برای پاسخگویی به نیازهای بیماران نیست، تصریح کرد: بخش اعظمی از این بازار برای پاسخگویی به نیازها غیرقانونی نظیر سقط جنین،‌ داروهای بدنسازی،‌ دوپینگ و مواد مخدر است.

وی ادامه داد: 90 درصد داروهای بیماران سرطانی وارداتی است و دولت یک هزار میلیارد تومان در این زمینه کمک داشته است و دسترسی این بیماران به دارو در حال حاضر عالی است، مگر وقتی که پزشک دارویی را خارج از فهرست دارویی تجویز می‌کند که این بی‌انصافی پزشک است؛ بیمار را به دنبال دارویی که در لیست وجود ندارد و تهیه آن دشوار است؛ می‌فرستد.

وی ادامه داد: تجویز داروی خارج از لیست توسط پزشکان موجب ایجاد شبکه قاچاق برای تامین این داروها می‌شود و گاها به این نتیجه می رسیم که برخی پزشکان با این شبکه‌ها در ارتباط هستند.

رییس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: به زودی قانونی تصویب می‌شود که تجویز داروی خارج از فهرست ممنوع و تخلف خواهد بود، چرا که این امر ظلم به کشور است.

وی در خصوص آخرین تحولات صادرات دارویی در کشور گفت: هنوز صادرات دارویی امیدوار کننده نیست، البته در حوزه صادرات دارو نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته‌ایم، ولی از این رقم راضی نیستیم و رقم مطلوب برای ما تراز مثبت است که باید ایجاد شود و یکی از راهکارها در این زمینه تاسیس کارخانه و ایجاد نمایندگی در کشورهای مختلف است.

 

 

ارتباط برخی پزشکان با قاچاق دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر