کد خبر: 381566 A

فرماندار تهران در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

ایلنا: فرماندار تهران درباره وضعیت شغلی کارگران معادن تعطیل شده شن و ماسه در منطقه ۱۸ توضیحاتی ارائه داد.

عیسی فرهادی (فرماندار تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تعطیلی معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ به دلیل آلودگی‌های ناشی از آن و خسارات وارده به این منطقه، درباره وضعیت شغلی کارگرانی که در این معادن مشغول به کار هستند، اظهار داشت: معادنی که برای تعطیلی همکاری لازم را داشته باشند، همه کارگرانشان در فضای سبز و شرکت‌های شهرداری به کار گرفته می‌شوند.

وی افزود: اما معادنی که همکاری لازم را نداشته باشند، هم باید خسارت وارده به معادن را بپردازند، چون قرار شد؛ برآورد خسارت و شکایت شود و براساس حکم قاضی از معادنی که ضرر بیش از حد به این منطقه وارد کردند، خسارت اخذ شود و تعیین‌تکلیف وضعیت کارگران نیز بر عهده خودشان است.

فرماندار تهران در این رابطه افزود: همه معادنی که همکاری لازم را داشته اند و کارگرانشان بیمه بوده‌اند، براساس مصوبه شهرداری، این کارگران در بخش شرکت‌های شهرداری به کار گرفته خواهند شد.

فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر برای تعطیلی معادن شن و ماسه حکم قضایی صادر شده، ولی به دلیل همکاری خوبی که معدن‌داران داشتند، پیگیری قضایی لازم نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر تعطیلی معادن شن و ماسه در منطقه ۱۸، اظهار داشت: معدن‌داران شن و ماسه همکاری خوبی در منطقه ۱۸ داشتند و تاکنون ۹۵ درصد معادن شن و ماسه تعطیل شده‌است که به قطع یقین به زودی تمامی معادن شن و ماسه این منطقه تعطیل خواهد شد.

پیش از این حافظی؛ رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره خسارت وارده ناشی از برداشت غیرقانونی در معادن گفته بود که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نسبت به اعلام‌نظر در خصوص میزان خسارت وارده ناشی از برداشت‌های غیرقانونی به عمل آمده به قیمت روز حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ بازدید باید اقدام کند.

از سوی دیگر مرتضی طلائی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه قول تعطیلی این معادن به شهروندان داده شده بود که هنوز اتفاقی در این خصوص صورت نگرفته است، خواستار همراهی قوه قضائیه در صدور احکام لازم به منظور خروج مشاغل آلاینده از شهر تهران شد.

این اظهارات و شکایات اعضای شواری شهر مبنی بر تعطیلی هر چه سریع این معادن، در حالی مطرح شده است که براساس گفته‌های فرماندار تهران در حاشیه نخستین جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان تهران، با مشارکت معدن‌داران، این محیط به وسعت ۴۰۰ هکتار تبدیل به فضای سبز می‌شود و دیگر برداشت بی‌رویه شن و ماسه نخواهیم داشت.

فرماندار تهران تعطیلی معادن شن و ماسه منطقه 18
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر