کد خبر: 381935 A

معاون مالی و اداری ستاد دیه کشور گفت: از ابتدای سال با همت خیرین ۲ هزارو ۱۴۳ نفر از مددجویان جرایم غیرعمد با تفکیک جنسیتی ۲ هزار و ۷۳ محکوم مرد و ۷۰ زندانی زن از بند حبس رهایی یافته‎اند.

به گزارش ایلنا از ستاد دیه کشور، علی مهربان در جشن آزادی محبوسان نیازمند جرایم غیرعمد مرکز استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: میزان بدهی این دو هزار زندانی مبلغی معادل یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود که با تلاش کمیته صلح و سازش این نهاد حمایتی تا میزان ۷۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار با گذشت شاکیان و طلبکاران کسر و مابقی نیز به همت نیکوکاران استانی تامین شد.

وی در تشریح عمکرد ستاددیه در سال گذشته گفت: از محل کمک‌های صد درصد مردمی هشت هزار و ۵۶۵ زندانی واجد شرایط که قریب به ۲۸۰ نفر آن‌ها را نیز بانوان تشکیل می‌دادند در سال ۹۴ از بند زندان رهایی یافتند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۸۶۶ نفر از این زندانیان به علت ناتوانی در پرداخت دیه، چهار هزارو ۵۲۶ نفر به علت مشکلات مالی، یک هزار و ۷۷۵ نفر به علت مهریه‌های نامعقول و ۳۹۸ نفر هم به دلیل ناتوانی در تامین نفقه در زندان‌ها به سر می‌بردند که با دستان پر مهر نیکوکاران و البته تلاش جمع زیادی از خانواده‌های این محبوسان در اعطای آورده اعتبار لازم برای آزادی این افراد تامین شد.

معاون مالی و اداری ستاد دیه کشور آبرومندی افراد را از بارزترین مولفه‌های دستگیری در این مجموعه مردمی معرفی کرد و یادآور شد:  ستاد دیه از سال ۶۹ تا به امروز با همت مردم نوعدوست ایران اسلامی زمینه آزادی بیش از ۹۶ هزار زندانی جرایم غیرعمد را از زندان‌های کشور فراهم کرده است که ۴۵ هزار نفر این مددجویان نیازمند با بدهی دیه و ۵۱ هزار نفر آن‌ها را نیز بدهکاران مالی شامل می‌شدند.

مهربان، در راستای برنامه‌های ویژه ستاد دیه در ماه رمضان گفت: در این ماه پر برکت طبق برنامه‌ریزی به عمل آمده ما تا روز عید فطر میزبان برگزاری ۲۴۶ جشن گلریزان در نقاط مختلف کشور خواهیم بود که از این تعداد جالب است ۱۹ جشن در استان پهناور سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود که از لحاظ عددی رتبه خوبی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

آزادی ۱۴۲ زندانی سیستانی در سال ۹۵

در ادامه این جشن، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری و ریاست هیات مدیره ستاد دیه شعبه این استان نیز در سخنانی گفت : از ابتدای سال ۹۴ تاکنون ۱۴۲ نفر از مددجویان جرائم غیر عمد از زندان آزاد شده‌اند که از این تعداد ۴۸ نفر بابت دیه ناشی از تصادفات جرحی و فوتی، ۴۳ نفر به دلیل محکومیت‌های مالی و ۵۱ نفر هم به دلیل تعهد مهریه و و عدم توانایی در پرداخت نفقه در زندان حبس بودند.

وی افزود: مجموع بدهی این افراد ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده که از این تعداد ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از طریق اخذ گذشت از اولیاءدم، شاکیان و طلبکاران تامین شده است.

این مسئول قضایی با اشاره به عملکرد سال گذشته این ستاد در آزادی ۱۱۹ زندانی غیرعمد تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۲۳ نفر از مددجویان واجد شرایط از زندان‌های سطح این استان  آزاد شده‌اند که دلیل محکومیت حبس ۱۱ نفر از این افراد به دلیل دیه، ۶ نفر بابت محکومیت مالی و ۶ نفر هم به سبب مهریه و نفقه می‌باشد.

حمیدی با تقدیر از همیاری خیرین این استان در راستای آزادی زندانیان نیازمند گفت: از ابتدای سال جاری ۷۸۵ میلیون تومان از جانب نیکوکاران برای آزادی زندانیان تحت حمایت ستاد دیه به حساب‌های بانکی این مجموعه مردمی واریز شده است که امید است با اتکا به همین وجوهات مردمی زمینه آزادی ۴۷ زندانی حاضر در سطح زندان‌های این استان نیز تا پایان ماه مبارک رمضان فراهم شود.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان یادآور شد: سال گذشته سیستان و بلوچستان رتبه سوم کشور را در برگزاری جشن‌های گلریزان و در جمع‌آوری مبالغ خیرین نیز رتبه پنجم کشوری را داشته است.

جوانان دربند زیادی امید به همت ما دارند         

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان هم در این مراسم اهتمام فزاینده اصناف و بازاریان برای مشارکت در این مراسم بسیار ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: بسیاری از همشهریان و هموطنان ما هستند که نه به دلیل سوء نیت مجرمانه و نه بر حسب یک برنامه‌ریزی قبلی بلکه بر حسب یک اتفاق ناخواسته روانه زندان می‌شوند که تلاش برای دستگیری از این افراد نیازمند و غیربزهکار یک تکلیف عمومی برای ما به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: در متون اسلامی نیز به صراحت آمده است افرادی که برایشان مشکلات به‌وجود می‌آید و نمی‌توانند از پس مشکلات خود برآیند و به طور مثال اگر کسی آسیبی دید و نتوانست از پس این مشکل خود برآید وظیفه اقوام است که برای حل مشکل او به‌پا خیزند.

امام جمعه زاهدان ادامه داد:  خیلی از جوانان در زندان چشم به کمک خیرین دوخته‌اند جوانانی که این افراد محبوس بدون شک سرمایه‌های ارزشمند امروز جامعه اسلامی و نیروهای آماده به خدمت برای این کشور هستند که اگر ما در این حوزه درد فرد مسلمانی را بشنویم و همدرد او نباشیم و کاری برای استخلاص وی انجام ندهیم سایر عبادات و اعمال ما نیز زیرسؤال خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: مراسم گلریزان مراسم اهتمام است اهتمامی برای حل امور مسلمانان و وظیفه همگان است برای این مهم تلاش کنند.

 

 

ستاد دیه کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر