کد خبر: 381936 A

صبح امروز صورت گرفت؛

ایلنا: یکی از دوچرخه‌سواران و فعالان محیط زیست کشورمان به منظور آگاه‌سازی مردم از وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، رکاب زنی خود را از دانشگاه صنعتی‌شریف به مقصد دریاچه ارومیه آغاز کرد.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا مهری خامنه، دوچرخه سوار، کوهنورد و فعال محیط زیست به عنوان سفیر دریاچه ی ارومیه و با هدف انتقال پیام تشنگی دریاچه ارومیه به مردم تشنه سرزمینمان در ماه مبارک رمضان، با کاشت نهالی در دفتر مدیریت و برنامه ریزی طرح نجات دریاچه ارومیه واقع در دانشگاه صنعتی شریف، حرکت خود را از این دانشگاه آغاز و تا دریاچه ارومیه رکاب خواهد زد.

بنا بر این گزارش؛ مراسم کاشت نهال و آغاز حرکت این جوان دوستدار محیط زیست صبح امروز 29 خردادماه با حضور دکتر تجریشی معاون پژوهشی دانشگاه شریف و مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، مجید تفرشی کارشناس ارشد معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، نمایندگان ستاد احیای دریاچه ی ارومیه و برخی از خیرین و فعالان محیط زیست برگزار شد.

گفتنی ست؛ این دوچرخه سوار کشورمان همزمان با چهلمین سال تولد خود و با هدف رساندن صدای مظلومیت دریاچه ی ارومیه به مردم ایران و جهان آغاز به این فعالیت نموده است.

تجریشی: حل مشکل دریاچه ارومیه تنها با کمک مردم و بخش خصوصی امکان‌پذیر است

مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در مراسم آغاز حرکت دوچرخه‌سوار کشورمان به سمت دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه طی سه سال اخیر معطوف به برنامه‌های سازه‌ای شامل لای‌روبی رودخانه‌ها، رهاسازی آب از سدها و... بوده است، گفت: امسال اقدامات صرفه‌جویانه با اتکا به مشارکت مردم آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه بحث ذخیره ارزش غذایی در کشور ما جا نیفتاده است، اظهار کرد: عمده فعالیت‌های ستاد معطوف به تقویت ذخیره ارزش غذایی است و سعی داریم به سمت تولیداتی حرکت کنیم که امکان صادرات داشته باشند. در این زمینه‌ها تجربه کافی نداریم و شرایط مستلزم آن است که وزارت جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقاتی وارد کار شوند.

مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه با صرف قیمت‌گذاری کارها پیش نمی‌رود، افزود: تا وقتی که مردم و بخش خصوصی مشارکت نکنند، دولت به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد.

تجریشی با تاکید بر اینکه ستاد طی این سال‌ها تلاش داشت با همکاری دانشگاه‌ها و مردم کار خود را پیش ببرد گفت: دانشگاه شریف جزو مجموعه‌هایی است که همواره با ستاد دریاچه ارومیه همکاری و مشارکت داشته است. امسال سال سوم است که از برنامه 10 ساله ستاد احیای دریاچه ارومیه طی می‌شود و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در سال اول شروع کار ستاد به کمک 700 متخصص و محقق دانشگاهی برنامه‌ای به تصویب هیات وزیران رسید، اظهار کرد: سعی داریم با کاهش 40 درصدی مصرف آب با 60 درصد باقیمانده به تولیدات بیشتر برسیم. در سال دوم عمده فعالیت‌ها به این سمت حرکت کرد که اقدامات سازه‌ای انجام شد و در آبان سال قبل فعالیت‌هایی چون اتصال سیمین‌رود به زرینه‌رود، لای‌روبی رودخانه‌ها و مدیریت بهتر آب انجام شد.

مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه در حال حاضر به واسطه این اقدامات توانسته به وضعیت تثبیت برسد، اظهار کرد: در ماه‌های شهریور و مهر به دلیل افزایش دما و تبخیر انتظار می‌رود مجددا شمال و جنوب دریاچه جدا شوند.

وی افزود: اقدامات 7 سال آینده ستاد احیای دریاچه ی ارومیه برای افزایش سطح این دریاچه با کمک و مشارکت مردم معطوف خواهد بود.

تجریشی با تاکید بر اینکه باید مردم نسبت به احیای دریاچه ارومیه مطالبه‌گرانه‌تر رفتار کنند، گفت: شفاف‌سازی ستاد دریاچه ارومیه نیز در راستای مطالبه‌گر شدن مردم است.

مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه یکی از خصوصیات ماه رمضان تشنگی است، افزود: اگر دریاچه از بین برود، کل مردم آن منطقه تشنه می‌مانند و پیغام این دوچرخه‌سوار در این ماه با وضعیت دریاچه ارومیه ارتباط دارد. حرکت نمادین این دوچرخه‌سوار شروع خوبی برای ورود مردم به صحنه و مطالبه‌گری آنها است.

دریاچه ارومیه دانشگاه شریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر