کد خبر: 382693 A

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد:

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی گفت: در آزمون دستیاری امسال طوری برنامه‌ریزی شده که ضمن توجه به علائق و سطح دانش افراد پذیرفته شده، هر داوطلب بتواند از بهترین شرایط برای انتخاب رشته مورد نظر خود بهره‌مند شود.

به گزارش ایلنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدحسین پورکاظمی درباره آزمون دستیاری امسال افزود: همان طور که از سال قبل اعلام شد نمره کل سازی در آزمون دستیاری تغییر کرده است و این تغییرات در دفترچه ثبت نام آمده است.

وی افزود: نمره کل سازی جدید باعث ارتقا و دقت سنجش می‌شود. مشخص کردن دروس مختلف و تراز کردن نمرات و تاثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی معدل دوره پزشکی و نمره آزمون پیش کارورزی در این آزمون باعث ارتقای پذیرش می‌شود.

پورکاظمی گفت: در آزمون دستیاری امسال از حدود 13هزار شرکت کننده، 6هزار و 900 نفر دارای حد نصاب و مجاز به انتخاب رشته شدند.

وی افزود: در کارنامه اولیه که به داوطلبان ارائه شده است، فقط نمره خام آزمون قید شده، که حداکثر نمره 600 و حد نصاب قبولی 150 بوده است، در ضمن نمره خام پنج درس نیز به آنها اعلام شد و این پنج درس بر اساس جدولی است که قبلا در دفتر چه ثبت نام آزمون دستیاری اعلام شده است.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: بر اساس مصوبات شورای آموزش تخصصی وزارت بهداشت، نمرات پنج گروه درسی را که به صورت خام در کارنامه اولیه اعلام شده بود، تراز شده است.

وی ادامه داد: تراز کردن نمرات دروس باعث هماهنگی دروس از لحاظ سختی و سادگی می‌شود. هدف از این کار آن است که اثر سختی و سهولت سوالات طراحی شده، در نمره نهایی داوطلبان به حداقل برسد.

پورکاظمی گفت: تراز نمرات موضوعی علمی است که در تمام آزمون‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم از سالها پیش انجام می‌شود.

پورکاظمی اضافه کرد: مسئله مهم دیگر آن است که اهمیت پنج گروه درسی در رشته های مختلف آزمون دستیاری متفاوت است. این تفاوت‌ها به صورت ضریب با نظر متخصصان در رشته های دستیاری مشخص و در دفترچه راهنمای ثبت نام آمده است.

وی گفت: همه رشته‌های دستیاری(دوره‌های تخصصی پزشکی) در پنج گروه قرار گرفته است بنابراین هر داوطلب در هر زیر گروه یک نمره کل خواهد داشت. این نمرات برای پنج زیرگروه محاسبه و پنج رتبه در این زیرگروه ها به افراد داده می شود.

به گفته وی، این اطلاعات در کارنامه شماره دو داوطلبان آزمون دستیاری که برای انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، آورده شده است.

**تاثیر معدل دوره پزشکی عمومی در آزمون دستیاری

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، تاثیر مثبت معدل دوره پزشکی عمومی و نمره آزمون پیش کارورزی را از دیگر ویژگی های مثبت آزمون دستیاری سال جاری ذکر کرد و گفت: هدف این است که پزشکانی که خوب درس خوانده‌اند وارد دوره دستیاری شوند.

وی افزود: بر اساس مصوبات وزارت بهداشت مقرر است نمره کل هر داوطلب با احتساب 5 درصد معدل کل دوره پزشکی عمومی (بدون نمرات دوره کارورزی) و 10درصد نمره آزمون پیش کارورزی محاسبه شود و اگر این سوابق تحصیلی باعث کاهش نمره کل شود این سوابق لحاظ نمی شود.

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی گفت: به بیان دیگر در صورتی سوابق تحصیلی در نمره کل اعمال می‌شود که بتواند نمره داوطلب را بالا ببرد و چنانچه اثر منفی در نمره او داشته باشد اعمال نخواهد شد.

پورکاظمی افزود: این تغییر از سال پیش اعلام شده است و قاعدتا داوطلبان از طرق مختلف از این قضیه آگاه شده‌اند.

وی افزود: قطعا این تغییرات باعث ارتقای پذیرش دستیاران خواهد شد و با انعطافی که در این قانون وجود دارد همه افراد متناسب با شرایط خود از آن منتفع می‌شوند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: در نیمه اول تیر کارنامه دوم و دفترچه انتخاب رشته اعلام می شود و در دفترچه سه هزار و 380 نفر ظرفیت برای دوره دستیاری اعلام شده است.

آزمون دستیاری، آزمونی است که در آن پزشکان عمومی برای ورود به دوره های تخصصی پزشکی با هم رقابت می‌کنند، در آزمون امسال حدود 13 هزار پزشک عمومی شرکت کردند، حدود 6900 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و در نهایت سه هزار و 380 نفر به دوره های دستیاری تخصصی پزشکی وارد می‌شوند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر