کد خبر: 384233 A

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه اعلام کرد:/۱/

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه گفت: در سال ۹۴ بالغ بر ۱۱ میلیون و پانصد هزار پرونده تکراری و پنج میلیون و ۶۰۰ هزار پرونده غیرتکراری و یکتا وارد دستگاه قضا شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری مهم‌ترین فعالیت مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه را توسعه دفا‌تر خدمات الکترونیک قضایی خواند و گفت: در حال حاضر ۱۵۰ دفتر خدمات قضائی در ۳۰ مرکز استان وجود دارد که به موضوعاتی از قبیل پیگیری پرونده‌های مرتبط با دادخواست‌های اعتراضی و تجدیدنظرخواهی، ثبت دادخواست بدوی و اظهارنامه را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: تعداد عناوین خواسته‌های بدوی و تجدیدنظرخواهی ۲۲۴ پرونده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به ثبت ۶۱۸ هزار پرونده دادخواست و ۲۳۰ هزار اظهارنامه در دفا‌تر خدمات قضائی طی سال ۹۴ اظهار کرد: این میزان پرونده ثبت شده ۶۵ درصد دادخواست‌هایی است که در مراکز استان‌ها انجام می‌شود که از این تعداد ۲۶ هزار پرونده مربوط به تجدیدنظرخواهی و ۳۱ هزار شکوائیه از طرف دفا‌تر خدمات قضائی به مجتمع‌های قضائی ارسال شد.

شهریاری خاطرنشان کرد: ۲۸۲ حوزه در شهرهای بزرگ و متوسط انتخاب شدند که ثبت‌نام برای دریافت خدمات قضائی بر روی سایت آغاز شد. همچنین حدود ۳۱۸ حوزه قضائی از میان ۶۰۰ حوزه امکان راه‌اندازی دفتر مستقل را دارند و افرادی که متقاضی تاسیس دفتر هستند؛ از اول ماه می‌توانند به سایت مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات خود برای ثبت نام برای تاسیس دفتر اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تخمین می‌زنیم که بالغ بر ۶۱۰ دفتر خدمات الکترونیک قضائی طی سال جاری تاسیس شود، خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۷۵۰ دفتر قضائی تاسیس خواهیم کرد.

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه با اشاره به گزارشات رسیده در خصوص تخلفات صورت گرفته در دفا‌تر خدمات قضائی اظهار کرد: در سال گذشته نظارت جدی‌تری بر این دفا‌تر انجام شد و هیات‌های نظارتی شکل گرفت که خوشبختانه دفا‌تر تذکرات داده شده را اعمال کردند.

شهریاری با یادآوری تعلیق دو دفتر خدمات قضائی به دلیل انجام تخلف در سال ۹۴ هشدار داد: در صورتی که این دفا‌تر از قوانین و ضوابط عدول کنند؛ هیات‌های بدوی و تجدیدنظری که برای رسیدگی به تخلفات آن‌ها در آئین‌نامه تعیین شده‌اند قرارهای لازم را صادر می‌کنند. لذا مدیران دفا‌تر قضائی مراقب باشند که پرسنل آن‌ها مرتکب تخلف نشوند و ما مجبور نشویم تعلیقات را افزایش دهیم.

وی در خصوص مجموعه آمارهای دستگاه قضا در سال ۹۴ گفت: بالغ بر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده تکراری در واحدهای قضائی کل کشور وارد شدند. همچنین ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار پرونده غیر تکراری یا پرونده یکتا وارد دستگاه قضا شدند که در مجموع شاهد افزایش ۳. ۳ درصدی مجموع پرونده‌های وارد در دستگاه قضا در سال ۹۴ هستیم.

معاون رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در سال گذشته دولت اعتبارات تعهداتی خود را به مرکز آمار قوه قضائیه تخصیص نداد، افزود: تنها حدود ۱۰ درصد از بودجه تملک دارایی به این مراکز اختصاص داده شده اما به رغم این کمبود بودجه پروژه‌های خوبی در مرکز آمار اجرا شده است.

وی با اشاره به مشکلات و کمبودهای بخش الکترونیک دستگاه قضائی اظهار کرد: همکاران قضائی ما با دستگاه‌های کهنه مشغول به کارند که این موضوع باعث کندی روند رسیدگی شده که می‌تواند موجبات نارضایتی مردم را فراهم کند، لذا از رئیس جمهور می‌خواهیم عنایتی ویژه به مرکز آمار داشته باشد.

شهریاری با بیان اینکه در سال ۹۴، ۴۷ هزار پرونده وارد شعب دیوان عالی کشور شده است، اضافه کرد: این تعداد در مقایسه با سال ۹۳، ۲۷ درصد افزایش داشته است و پرونده‌های باقی مانده در این حوزه نیز سه درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به پرونده‌های وارد شده در دیوان عدالت اداری در سال ۹۴ اظهار کرد: تعداد این پرونده‌ها ۱۴۲ هزار مورد بوده که وارد شعب بدوی شده و نسبت به سال ۹۳، ۲۶ درصد افزایش داشته است مانده پرونده‌ها نیز افزایش سه و نیم درصدی داشته که نشان دهنده حجم کاری این دیوان است.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ورود ۳۸ هزار پرونده به شعب تشخیص و کاهش ۶۱ درصدی این پرونده‌ها گفت: تعداد پرونده‌های شعب تجدید نظر نیز ۵۵ هزار مورد بوده که نسبت به سال ۹۳، ۴/ ۳درصد افزایش داشته همچنین ۸۱۳ پرونده وارد هیئت‌های تخصصی شده که این میزان ۱۰ درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در سال ۹۴، هزار و ۲۴۳ پرونده وارد هیئت عمومی دیوان عدالت اداری شده که از این میان ۱۹ هزار پرونده وارد شعب اجرای احکام شده که این میزان بیش از دو برابر گذشته است.

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر