کد خبر: 390449 A

قائم مقام وزیر علوم خبر داد:

ایلنا: قائم مقام وزیر علوم از محل برگزاری آزمون سراسری در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، تسلیمی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در مسیر آینده حقیقی یک جامعه، محیط تقویت و آمادگی برای واقعیت‌های زندگی اجتماعی است.

وی افزود: جمع برگزارکنندگان آزمون از جمله دانشگاه‌ها، سازمان سنجش، خانواده‌ها و نظام آموزش عالی، همه ‌ساله در یک برنامه بزرگ کشوری سهیم هستند. خانواده‌ها در برنامه برگزاری آزمون بیشترین آرزومندی‌هایشان را رقم می‌زنند و امیدوار هستند که از فعالیت‌های فرزندانشان نتیجه بگیرند.

قائم مقام وزیر علوم ادامه داد: باید از سامانه بزرگ و شبکه سراسری نظام آموزش و پرورش کشور و زحمات معلمان دلسوز قدردانی کرد. آن‌ها دانش‌آموزان را به این مرحله رسانده‌اند و ما نیز محصولات و خروجی‌های نظام آموزش و پرورش را دریافت می‌کنیم و در مرحله دوم تمام سعی ما این است که دانش‌آموزان برای یک واقعیت بزرگ‌تر که مسئولیت اجتماعی است بهتر و بیشتر خودشان را آماده کنند.

تسلیمی به کاهش آمار داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش تاریخی که در میزان داوطلبان آزمون‌های سراسری داشتیم تنزل پیدا کرده و آن هم به خاطر افزایش ظرفیت‌های آموزش عالی بوده است. در حال حاضر تقریباً به تعادل‌هایی رسیده‌ایم که رفته‌رفته سامانه آزمون معنای انتخاب اولویت‌های رشته‌ای به دانش‌آموزان پیدا کند.

 وی افزود: برنامه‌ریزی وزارت علوم در این راستا است که دانش‌آموزان قبل از ورود به دانشگاه، جهت‌گیری و جهت‌یابی شده باشند و نظام آموزش عالی کشور با دقت کامل‌تری نسبت به اینکه دانش‌آموزان در چه رشته‌ای باید ادامه تحصیل دهند برنامه‌ریزی کند.

قائم مقام وزیر علوم در ادامه گفت: روند حال حاضر نشان می‌دهد که تقریبا داوطلبان آزمون، معادل میزان فارغ‌التحصیلان است. عامل تعیین‌کننده اول آمار داوطلبان است و روند تنزل می‌تواند چند نشانه داشته باشد؛ یکی اینکه ظرفیت پذیرش زیاد شده و دیگر اینکه ممکن است درصدی از داوطلبان سایر تصمیماتشان را در اولویت قرار داده باشند.

آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر