کد خبر: 390569 A

رئیس سازمان بهزیستی:

رئیس سازمان بهزیستی گفت: بیش از 40 درصد طلاق ها و 60 درصد جرائم خرد به اعتیاد ارتباط پیدا می‌کند.

 به گزارش ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی در خطبه های پیش از نمازجمعه تهران به مناسب روز بهزیستی و تامین اجتماعی افزود: طلاق دومین آسیب اجتماعی به شمار می رود؛ اصلی ترین و بنیادی ترین نهاد جامعه، خانواده است و اگر دلایلی موجب بروز اختلال در اصل خانواده شود موجب ناپایداری جامعه خواهد شد؛ طلاق موجب بروز اختلال در فرآیند فرزندپروری شده و شمار زنان سرپرست خانوار را افزایش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل و کاهش آمار طلاق ، اقدامات و برنامه های اولویت داری از سوی سازمان بهزیستی انجام شده است که از جمله این برنامه ها می توان به برنامه آموزش پیش از ازدواج ، آموزش مرتبط با زندگی خانواده و مهارت های زندگی و آموزش فرزندپروری اشاره کرد.

محسنی بندپی ادامه داد: یکهزار و 600 مرکز مشاوره، 400 خانه سلامت روان محلی ، 450 پایگاه سلامت اجتماعی و سه هزار و 900 مدرس آموزش دیده برای کنترل و مهار طلاق در سراسر کشور با سازمان بهزیستی در حال همکاری هستند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، بکار گیری این تیم ها و انجام این اقدامات ، شرایطی فراهم کرد که براساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور در سال 93 به ازای هر یک ساعت، 19 طلاق داشتیم و این آمار در سال 94 به 18 طلاق در هر یک ساعت کاهش یافت و توانستیم شیب افزایش طلاق را مهار کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: برنامه جلوگیری از معلول زایی نیز یکی دو سال است که انجام می شود. با ورود به عرصه بررسی اختلالات ژنتیکی و با بهره گیری از توان علمی کشور از جمله توان 240 مرکز ژنتیک با حدود 2600 پزشک آموزش دیده و 245 غربالگر ، شرایطی فراهم کرده ایم تا اختلالات ژنتیکی – که موجب معلول زایی در کشور هست- را شناسایی کنیم و اقدام به موقع داشته باشیم.

محسنی بندپی افزود: طی دو سال اخیر از تولد یکهزار و 300 نوزاد –که می خواستند با معلولیت شدید متولد شوند- بر اساس قانون و احکام شرعی، جلوگیری کردیم و برای آنان سقط درمانی انجام دادیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان این که این سازمان، چهار هدف کلی را در دست اقدام دارد، گفت: این اقدامات شامل پیشگیری از بروز و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت ها ، توانبخشی ، اجرای مداخلات اجتماعی و توسعه خیر جمعی و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد است.

محسنی بندپی افزود: اولین هدف سازمان بهزیستی پیشگیری از بروز و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت ها است.

وی ادامه داد: به دلیل تحولات محیط و زندگی صنعتی و دگرگونی فرهنگ جوامع، شاهد افزایش روز بروز آسیب های اجتماعی در جهان از جمله ایران هستیم.

رئیس سازمان بهزیستی یادآور شد: این مساله یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب طی یک سال گذشته بود بطوری که دو بار در یک سال گذشته، مسئولان را خواستند و آنان را نسبت به کنترل، مهار و کاهش آسیب های اجتماعی مکلف کردند.

محسنی بندپی، اعتیاد را نخستین آسیب اجتماعی خانمان برانداز نامید و گفت: اعتیاد موجب از دست رفتن نیروی کار، عدم پیشرفت تحصیلی و فروپاشی خانواده می شود.

اعتیاد طلاق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر