کد خبر: 390807 A

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام:

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر تعداد معتادان یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده است و ۸۰۰ هزار نفر هم بنابر آمار تفننی مصرف می‌کنند، اما از نظر من با آمارگیری صحیح تعداد معتادان تا ۶۰، ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

سعید صفاتیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره میزان واقعی جمعیت معتادان کشور با یادآوری وجود سه تحقیق درباره آمار معتادان کشور طی سال‌های ۸۴، ۸۶ و ۹۰ گفت: آمار سال ۸۴، آمار معتادان را ۵. ۳ میلیون نفر و آمار ۸۶ و ۹۰ تعداد را ۵. ۱ میلیون نفر نشان می‌داد.

وی با اشاره به اهمیت نوع آمارگیری در کشور این موضوع را یکی از مشکلات حوزه اعتیاد خواند و ادامه داد: در کشور ما مادامی که معتاد که به مراکز درمانی مراجعه نکند، مجرم است به همین دلیل روش‌های آمارگیری فعلی نمی‌توانند صحیح باشند، در حال حاضر سازمان بهزیستی به صورت خانه به خانه اقدام به دریافت آمار معتادان در خانواده‌ها می‌کند که با توجه به شرایطی که گفته شد؛ اگر خانواده‌ای معتاد در خانواده داشته باشد نیز موضوع را پنهان می‌کند، لذا مشکل اول ما نوع آمار گیری است.

دولت اقدام نکند در افزایش اعتیاد مقصر شناخته می‌شود

صفاتیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهمترین اقدام دولت باید این باشد که وضعیت اعتیاد در کشور را مشخص کند، اگر دولت تا یکسال دیگر آمار رسمی و واقعی معتادان را که به نظر من از تعداد اعلام شده بیشتر است، اعلام نکند و در پایان کار دولت این آمار منتشر شود؛ نگاه کار‌شناسان و افکار عمومی به این سمت می‌رود که بالارفتن آمار معتادان به دلیل ضعف دولت یازدهم بوده است.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر آمارگیری صحیحی انجام شود، آمار‌ها از تعداد فعلی بیشتر می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر تعداد معتادان یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده است و ۸۰۰ هزار نفر هم تفننی مصرف می‌کنند، اما از نظر من با آمارگیری صحیح این رقم تا ۶۰، ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اجرایی شدن برنامه ششم توسعه تا چند ماه دیگر بر لزوم انجام آمارگیری صحیح و اعلام آمار واقعی تاکید کرد و افزود: بند ۵۷ برنامه ششم توسعه در خصوص مواد مخدر است و به صراحت اشاره می‌کند که دولت موظف است؛ طی ۵ سال آینده میزان اعتیاد را ۲۵ درصد کاهش دهد.

این کار‌شناس مبارزه با مواد مخدر با یادآوری آمار فعلی معتادان کشور اظهار کرد: اگر پس از آمارگیری مجدد به شیوه درست مشخص شود که این آمار ۵. ۲ تا ۳ میلیون نفر است، رسیدن به ۲۵ درصد بسیار مشکل خواهد بود و تمام برنامه‌های دولت به هم خواهم ریخت، زیرا تا زمانی که دولت آمار رسمی نداشته باشد؛ نمی‌تواند قانون برنامه خود و سند راهبردی اعتیاد را بنویسید، این در حالی است که تمام برنامه‌ها باید به سمت کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد مصوب مجمع تشخیص حرکت کند.

دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان است

صفاتیان با تاکید بر اینکه مهم‌تر از آمار اعتیاد بررسی شدت اعتیاد است، عنوان کرد: متاسفانه طی چند سال گذشته شدت اعتیاد در کشور ما افزایش یافته است؛ شدت اعتیاد به معنای مصرف چند ماده‌ای و رسیدن به فرم تزریق است. همچنین به معنای وجود معتادانی است که بیشتر از حد طبیعی‌شان مصرف می‌کنند؛ یعنی علاوه بر آمار گیری باید مشخص شود چند درصد از معتادان دچار اعتیاد شدید بوده و به عوارض جسمی و اجتماعی زیاد دچار شده‌اند.

وی با یادآوری دیدار خود با سردار مویدی؛ قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خوشبختانه نظر ایشان هم این است که باید با توجه به بررسی‌های قبلی و گزارش سازمان بهزیستی در زمینه تعداد معتادان که در آینده نزدیک آماده خواهد شد یک جمع بندی صورت گرفته و یک عدد واقعی و مورد پذیرش کار‌شناسان اعلام شود، زیرا آمار فعلی مورد قبول کار‌شناسان نیست، چرا که این آمار نشان می‌دهد؛ طی ۷ سال تعداد معتادان تغییر نکرده است؛ در حالی که ما طی این مدت رشد جمعیت داشته‌ایم که باید رشد اعتیاد هم داشته باشیم به عبارت دیگر این موضوع نشان دهنده موفقیت زیاد ما در برنامه‌هاست، در حالیکه برنامه‌های ما آنقدر موفقیت‌آمیز نبوده است.

در درمان اعتیاد ۵ تا ۱۰ درصد عقب هستیم

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره افزایش اعتیاد در میان زنان گفت: شدت اعتیاد در میان زنان در حال افزایش است که یکی از دلایل آن افزایش مصرف چند ماده‌ای در میان زنان است که باعث می‌شود؛ این افراد برای درمان به مراکز مراجعه کنند. دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان است وقتی دسترسی آسان بوده و قیمت پایین باشد؛ معتادان به سمت چند مصرفی شدن حرکت می‌کنند.

صفاتیان با تاکید براینکه میزان کشفیات ما در زمینه مواد مخدر ۱۵ درصد مواد وارد شده به کشور است، خاطرنشان کرد: البته این میزان در مقایسه با جهان عدد بالایی است، زیرا در همه کشور‌ها میزان کشفیات به نسبت ورود ۱۰ درصد است، لذا ما ۵ درصد از رنج جهانی بالا‌تر هستیم و بیش از این هم نمی‌توان انتظاری داشت. اما در بحث درمان ماندگار نیز ۵ تا ۱۰ درصد از میزان جهانی عقب‌تر هستیم و این میزان به ۱۵ درصد می‌رسد هرچند که در جهان و در بهترین شرایط بالا‌ترین میزان ماندگاری درمان اعتیاد ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

اعتیاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر