کد خبر: 392698 A

رئیس سازمان مدیریت بحران:

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: اگر حادثه شهران در ساعت خلوت رخ نمی‌داد؛ بیش از 100 کشته بر جای می‌گذاشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسماعیل نجار در اجلاس جهانی شوراها و شهرداری‌ها گفت: شهر بم در سال 82 ، 12 ثانیه لرزید و 34 هزار نفر جان خود را از دست دادند و 19 نفر نیز مجروح شدند اگر چه شهر دوباره ساخته شد اما 2 هزار و 100 میلیارد تومان این زلزله هزینه ایجاد کرد.

وی افزود: در 28 خرداد در یک حادثه‌ای کوچک در شهران که عنایت الهی بود که در ساعت بسیار خلوتی اتفاق افتاد در غیر اینصورت بیش از 100 جان خود را از دست می‌دادند .

رئیس سازمان مدیریت بحران اظهار کرد: ما می‌توانیم در مقابل حوادث ایمن شویم، اما آیا برای ساخت و ساز مکان‌یابی درستی داشته‌ایم؟ آیا پل‌ها را بر اساس دبی جیب‌مان می‌سازم یا آورد رودخانه. ما ساختمان‌ها را بر روی گسل‌ها و مسیل‌ها می‌سازیم و انتظار داریم که پس از وقوع حادثه کسی َآسیب نبیند و سازمان مدیریت بحران نیز باید جوابگوی آن باشد.

معاون وزیر کشور افزود: آیا آزمایش خاک را در پروژه‌های عمرانی انجام می‌دهیم، آیا مصالح استاندارد در اختیار داریم، ما باید حادثه و بحران را باور کنیم و به دنبال ساخت و ساز درست باشیم و به همان اندازه که به دکوراسیون ساختمان توجه می‌کنیم به کیفیت نیز توجه کنیم.

وی گفت: ما در طول 35 سال گذشته برای شش و نیم میلیون نفر ساختمان ساختیم؛ در واقع عمر 70 درصد از ساختمان‌های ما کمتر از 35 سال است پس چرا نگران هستیم؟ زیرا درست ساخت و ساز نکردیم و آیین‌نامه ها را رعایت نکردیم.

نجار توضیح داد: شهرداری‌ها و شوراها ظرفیت بسیار خوبی برای حل این مشکلات دارند، بنابراین امیدواریم که همه به هم کمک کنند و راهکار ارائه دهند هر چند که حل این مسائل نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت است.

حادثه شهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر